1. Home
  2. Vesti
  3. Porsche ponovo menja planove oko elektrifikacije
Porsche ponovo menja planove oko elektrifikacije
0

Porsche ponovo menja planove oko elektrifikacije

32
0
Podelite sa prijateljima:

Nakon prvih strateških korekcija najavljenih tokom prethodnih meseci, Porsche sada ide i korak dalje – odlaže pojedine modele na struju i vraća u igru nove automobile s motorima s unutrašnjim sagorevanjem. Ovakav zaokret neće proći bez posledica: kompaniju će skupo koštati.

Porsche je bio jedan od proizvođača koji je snažno verovao u brz rast prodaje električnih vozila. Start je izgledao obećavajuće – Taycan, lansiran 2020. godine, brzo je premašio prodaju svoje benzinske alternative, Panamere.

Međutim, stvari nisu išle kako je planirano. Iako kompanija tvrdi da je „zadovoljna“ rezultatima novog Macana Electric, prodaja Taycana je naglo pala, i to uprkos restilizovanoj verziji. Sve to baca senku sumnje na optimistične prognoze o prodaji budućih električnih modela.

Planirani Cayenne na struju, čija se premijera očekuje naredne godine, i dalje ostaje u planu. Ali njegov veći, luksuzniji brat, prvobitno zakazan za kraj decenije, ipak je odložen. Na tržište će stići, ali najpre u varijantama s benzinskim i plug-in hibridnim motorima.

Podsećanja radi, Porsche je još pre nekoliko meseci najavio potpuno novi SUV na klasičan pogon, razvijen na bazi aktuelnog Audija Q5, koji bi trebalo da stoji rame uz rame s električnim Macanom. Isto važi i za sledeću generaciju sportskih modela Boxster i Cayman: prvobitno planirani kao čisto električni automobili, oni će, kako sada potvrđuje sama uprava brenda, dobiti i verzije s motorima s unutrašnjim sagorevanjem u svojim najjačim varijantama!

Takve odluke, naravno, nisu jeftine. Porsche je saopštio da će dodatni razvoj ovih projekata koštati 1,8 milijardi evra, što će se odmah odraziti na profitabilnost. Za 2025. godinu proizvođač računa na skromnu poslovnu dobit od samo 2%. Ipak, u kompaniji veruju da će se na srednji rok finansijski rezultati ponovo popraviti.

U osnovi, Porsche sada vodi bitku da pronađe pravi balans između vozila s motorima s unutrašnjim sagorevanjem i električnih modela – balans koji će najbolje odgovarati željama i potrebama kupaca.

AutoRepublika

(32)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments