1. Home
  2. Prezentacije
  3. Debitovala dva Mahindrina aduta
Debitovala dva Mahindrina aduta
1

Debitovala dva Mahindrina aduta

134
1
Podelite sa prijateljima:

Indijska kompanija Mahindra je pre dve godine najavila razvoj univerzalne arhitekture nazvane Inglo, one koja će služiti za sklapanje električnih vozila. Istovremeno, kreirana je korišćenjem komponenti platforme MEB, a koju je kao što znamo osmislila grupa Volkswagen. Kasnije je na ovoj platformi prikazan čitav niz perspektivnih baterijskih modela, a tek sada su spremna dva serijska električna vozila.

Ovo su krosoveri imenovani kao Mahindra BE 6e i Mahindra XEV 9e.

Arhitektura Inglo poseduje tipičnu arhitekturu električnog vozila, a ona podrazumeva McPhersonovo rešenje napred, multilink pozadi i trakcionu bateriju smeštenu ispod poda kabine. Osnova će biti pogon na zadnje točkove, ali postoji i mogućnost ugradnje prednjeg elektromotora (takve verzije će se pojaviti kasnije).

Za debitantske krosovere aw nude dve opcije snage za jedini zadnji elektromotor. Novajlija će dolaziti sa 231 ili 286 konjskih snaga, iako je obrtni moment isti (380 Nm). Obećana je dobra manevarska sposobnost i prečnik okretanja je manji od deset metara.

Mahindra se opredelila da za duo novih električnih vozila koristi litijum-gvozdeno-fosfatne trakcione baterije kapaciteta 59 ili 79 kWh. Potiču iz porodice čuvenog BYD-a i prepoznatljive su po indeksu Blade. Kada krosover Mahindra BE 6e dođe s poželjnijom baterijom, obećan je domet od 550 kilometara, dok je autonomija kod većeg XEV 9e-a na nivou od 533 km (protokol WLTP).

Dopuna baterijskih ćelija, od nivoa napunjenosti 20% pa sve do 80% traje samo dvadeset minuta, onda kada se koristi terminal tipa DC sa 175 kW. Naposletku, Mahindra je toliko sigurna u kineske baterije da daje doživotnu garanciju na njih.

Modeli BE 6e i XEV 9e su dizajnirani u futurističkom ugaonom stilu i razlikuju se uglavnom po veličini. Manji krosover Mahindra BE 6e je dugačak 4.371 milimetar, širok je 1.907 mm i visok je 1.627 mm. Mahindra XEV 9e je znatno veći, pa tako po dužini meri 4.790 mm, širina mu je 1.905 mm, dok je visina na koti 1.690 mm.

Oba vozila poseduju identično međuosovinsko rastojanje od 2.775 mm. U modifikacijama sa snažnijim motorima, krosoveri mogu dostići brzinu kretanja od 100 km/h za 6,7 i 6,8 sekundi.

Pored zajedničke platforme Inglo, oba električna vozila imaju naprednu računarsku arhitekturu MAIA (Mahindra’s Artificial Intelligence Architecture) s procesorom tipa Snapdragon 8295. Ovaj pak omogućava rad brojnih elektronskih asistenata, uključujući adaptivni tempomat sa autopilotom drugog nivoa, sveovidećim kamerama (360 stepeni) i sistemom za samoparkiranje. U osnovnoj konfiguraciji je ugrađeno sedam vazdušnih jastuka.

Možda se najuočljivije razlike između dva nova modela kriju u unutrašnjosti vozila. Manja Mahindra BE 6e je opremljena duetom ekrana s dijagonalom od 12,3 inča (za instrumente i multimedijalni sistem), kao i ekranom za projekciju informacija na vetrobranskom staklu, takozvani HUD.

Glavni vrhunac u putničkoj kabini stiže u vidu moćne konzola umesto centralne konzole, koja oko vozača stvara atmosferu kokpita. Ostale karakteristike uključuju „gejmerska“ sedišta, veliki selektor menjača i konturno osvetljenje. Zapremina prtljažnika je na nivou od 455 litara, a u prednjem delu je obezbeđen dodatni odeljak od 45 litara.

Poželjnija Mahindra XEV 9e nudi konzervativniji enterijer, ali može da se pohvali s čak tri ekrana na čeonoj ploči (svi s dijagonalom od po 12,3 inča). Oprema je zato bogatija, pa integriše mekane ukrase, panoramski krovni otvor s dodatnom rasvetom, muzički sistem marke Harman Kardon koji se isporučuje sa šesnaest zvučnika i tehnologijom Dolby Atmos. Zapremina prtljažnika ovog modela s povišenim odstojanjem od tla je takođe primetno veća, pa meri 665 litara u zadnjem delu vozila (na tradicionalnom mestu), ali uz još 150 litara u prednjem delu krosovera.

Oba električna SUV-a su već dostupna za naručivanje na indisjkom tržištu. Cena Mahindrinog aduta s indeksom BE 6e počinje od 1,89 miliona rupija (22,4 hiljada američkih dolara), dok Mahindra XEV 9e ima minimalnu cenu od 2,19 miliona rupija (25,9 hiljada zelembaća). Serijska EV će u izložbeno-prodajne salone stići tokom februara ili marta naredne godine.

AutoRepublika

(134)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Indusi vaze za dobre matematicare i softverase ali kao konstruktori i dizajneri su ispod proseka. Sa ovim modelima nece uspeti da izadju na svetsko trziste.