Kinesko tržište koje, što se tražnje tiče, u ovom trenutku deluje kao rupa bez dna, preferira električna vozila. Ta činjenica primorava čak i konzervativne proizvođače automobila kao što je Toyota da ubrzanim tempom elektrifikuju lokalni asortiman.
Pored smanjenja cene lokalne verzije globalnog krosovera bZ4X-a, Toyota je pre dve godine u Kini predstavila električnu limuzinu bZ3. Sada su u Pekingu prikazana dva električna krosovera odjednom. Pričamo o Toyoti bZ3C-u i bZ3X-u, a koji imaju istu osnovu, ali različite pojavne oblike.
Toyota bZ3C je SUV koji dolazi sa školjkom u obliku kupea i kao takav će biti namenjen mladoj publici. Pruža moderan izgled s takozvanim plutajućim krovom. Kao i pomenuti sedan bZ3, i ovaj japanski krosover je mešanac. Ovo tvrdimo zato što je kreiran u saradnji s kineskim kompanijama FAW-om i BYD-om.
Visoki krosover Toyota bZ3X izgleda kao potpuna suprotnost prvoopisanog, pa kao takav nudi klasične terenske proporcije, iako je primenjen isti korporativni dizajn s tehnologijom uske rasvete. Za razvoj ovog konkretnog automobila je bilo zaduženo zajedničko preduzeće GAC-Toyota.
Shodno očekivanju razboritog čoveka, unutrašnjost dva japanska automobila se oslanja na sličnu arhitekturu. Tako centralno mesto na prednjem panelu zauzima veliki tablet multimedijskog sistema, a za instrumentaciju je namenjen znatno kompaktniji ekran. Ali Toyota bZ3C (koja je nalik kupeu na štiklama) ima niži stav i sjajnu, zapravo svetlu opremu.
Toyota još uvek nije podelila tehničke specifikacije o ovom paru automobila. Najavljuje se samo korišćenje platforme e-TNGA i najnovijeg seta elektronskih asistenata. Na kraju krajeva, Toyota bZ3C i bZ3X su i dalje u statusu predproizvodnje, dok proces serijske montaže u Kini počinje tek sledeće godine.
S druge strane posmatrano, tako rana premijera dvojca, Toyoti omogućava da otkrije i privuče pažnju ka svojim namerama, i očitoj želji da, koliko god je to objektivno moguće, istisne kineske proizvođače u segmentu električnih vozila.
AutoRepublika
(84)