Iako možda ružno zvuči na prvu loptu, delo je zaista plemenito. Kijin partner, kompanija po imenu The Ocean Cleanup sa sedištem u Holandiji je iz okeana izvukla rekordnu količinu plastike koja će biti provučena kroz posebne tehnološke procese kako bi bila upotrebljena za izradu tepiha, tapacirunga i ostalih delova enterijera Kijinih vozila.
Pomenuta firma je južnokorejskom proizvođaču isporučila 55 tona takve plastike, tačnije otpada.
Kia je 2021. godine predstavila novi razvojni plan koji će joj pomoći da postane „lider u promociji rešenja za zelenu mobilnost“ u roku od nekoliko decenija, a da u isto vreme postigne ugljeničnu neutralnost. Jedna od tačaka ovog dokumenta je učešće u projektima s koji donose sniženi ugljenični otisak Na primer, Korejci sarađuju sa holandskom neprofitnom kompanijom The Ocean Cleanup, koja se bavi čišćenjem okeana od plastike, a prikupljeno đubre već aktivno koriste u svojim automobilima, kako i naznačismo u uvodu.
Kompanija The Ocean Cleanup je nedavno postavila novi rekord isporučivši 55 tona plastike iz Pacifika, odnosno s površine koja je tri puta veća od teritorije koju zahvata Francuska. Isporuka je zavšila u luci Viktorija, Kanada. Nešto od ove plastike će se koristiti u modelima marke Kia.
Svi procesi su dugo razrađivani, a delovi dobijeni iz smeća mogu se naći čak i na vodećem krosoveru Korejaca, onom s indeksom EV9 . Podna obloga za njega je u potpunosti napravljena od starih ribarskih mreža. A ukupna težina komponenti stvorenih korišćenjem biljnih materijala ili reciklirane plastike dostiže 34 kilograma.
Sada je više od tridesetak takvih rešenja uvedeno u proizvodnju. Dakle, Kia pravi tapacirung i prostirke od PET boca, a karoserije farba bojama na bazi vode, koje ne sadrže izomere benzola, toluena i ksilena. Inače, sve to su materije koje su štetne za ljude.
Upotreba reciklirane plastike bi trebalo da do o 2030. godine premaši 20%, a do 2045. Kia će se klasifikovati kao ugljenično-neutralna kompanija. Partnerstvo sa firmom po imenu The Ocean Cleanup i pridruživanje globalnoj inicijativi Blue Carbon, koja ima za cilj obnavljanje i očuvanje obalnih zona i okeanskih ekosistema, igraće značajnu ulogu u postizanju ovog cilja.
AutoRepublika
(98)
Plemenita odluka Kie! Pozdravljam!
Jos radije bih pozdravio odluku svetske organizacije da ogranici proizvodnju plastike samo na lako reciklirajuce vrste i da najstrozije kaznjava bacanje u more! Cela EU, narocito Nemacka, izvoze plasticni odpad na daleki istok, gde se delimicno reciklira a uglavnom spaljuje i baca u more! Ekoloski principi EU su cista laz!!!
Došao mom prijetelju pašanac, nijemac, i priča kako se tamo otkupljuju plastične boce za vodu… E moj prijatelju, ja pijem vodu iz vodovoda i iz staklene čaše, ne bacam ništa… 🤣😂
Preporučujem dokumentarac
„A Plastic Ocean“
https://www.imdb.com/title/tt5203824/
Bezskrupulozno i zastrasujuce!!!