Kako je prošle godine krajem zime krenuo nesrećni rat u Ukrajini, tako je postajalo sve jasnije da će Rusi moći da biraju uglavnom između kineskih modela automobila, onda kada procene da je vreme za obnovu voznog parka. Otuda se može smatrati da su stekli već dovoljno iskustva u proceni pouzdanosti korišćenih automobila s oznakama kineskih brendova, pa smo smatrali relevantnim izveštaj koji vam prenosimo.
Dakle, sve je više polovnih Kineza na sekundarnom automobilskom tržištu Ruske Federacije, a tamošnji eksperti su priredili listu onih koji nude najveću pouzdanost. Generalno nam je poznato da automobili poreklom iz te, do juče najmnogoljudnije zemlje na svetu, nisu nešto cenjeni po tom pitanju, ali je isto tako raširena spoznaja da se ta situacija menja ubrzanim tempom u posledenjih par godina.
Onlajn pružalac usluge provere korišćenih automobila koji posluje na teritoriji najveće svetske države a zove se „Avtoteka“ se bavio analizom podataka o servisnoj istoriji kineskih modela u prvoj polovini 2023. godine, na temelju koje je upriličio rang listu vozila mlađih od šest godina. Vozila su poređena od onih najmanje sklonih kvarovima, ka primercima s manjim stepenom pouzdanosti, onim s ozbiljnijim kvarovima.
Da ne okolišamo dalje, kao najbolji na listi se pokazao model Changan CS35, zahvaljujući tome što je dobio najmanje negativnih poena (očito dodeljivanih saglasno broju korektivnih servisnih intervencija). Iza njega se našao liftbek JAC J7, dok je krosover zvani Geely Atlas Pro, skončao na trećem mestu, kao poslednji kineski adut na podijumu.
Pored dobrih rezultata u segmentu ocenjivanja koji se tiče pouzdanosti, Changan CS35 i Geely Atlas Pro su zaslužili i odlične ocene u testovima sudara, onda kada su podvrgnuti tim iskušenjima, što se zbilo još 2015. godine. Posebno efektivnim su se pokazali vazdušni jastuci, kako su primetili stručnjaci.
Elem, da se vratimo na listu pouzdanosti gde dalje možemo spaziti modele Haval Jolion i još jedan adut Changana – CS35 Plus. Manje-više, članke s puno informacija o svim pobrojanim vozilima možete pronaći u našoj arhivi jer smo o modelima iz Kine počeli intenzivno da pišemo pre nekih pet godina.
Od šestog do desetog mesta na listi ćete pronaći sledeće automobile: Changan CS75, JAC S3, Exeed TXL, Geely Emgrand X7 i Exeed VX. Većina od njih nudi povišenu poziciju sedenja, što se objašnjava činjenicom da proizvodni miks kineskih konstruktora uglavnom i čine modeli s povišenim odstojanjem od tla. Međutim, ponuda će se dalje širiti, pa je tako odlično procenjeni Changan, na primer, najavio lansiranje tri sedana, lifbeka, kao i pikap kamioneta.
Zapravo, na gore iznetoj listi je jedino JAC J7 iz segmenta liftbeka na sekundarnom tržištu Rusije. Automobil s tim imenom se počesto koristi kao „taksista“ jer je praktičan i štedljiv, ali tamošnji vozači smatraju da bi zvučna izolacija mogla biti bolja. Dodatno, loše je prošao i na testovima bezbednosti gde je zaradio samo dve, od mogućih pet zvezdica. U kategoriji ocenjivanja vozača i pešaka je dobio tri zvezdice, dok je za rad sistema vozačke asistencije dobio čak i vrlo dobre četiri zvezdice.
AutoRepublika
(369)
Kao dobar vic
😃.
Njima ne fali ni poluprovodnika ni ničega, pa ti vidi ko je u vicu