Uprava Nissana tvrdi da se stvari odvijaju na način koji garantuje da će se baterije u čvrstom stanju (Solid-State Batteries) na tržištu naći u toku 2028. godine. Ovo će označiti prekretnicu u razvoju koncepta elektromobilnosti jer baterije sledeće generacije donose dvostruku energetsku gustinu i tri puta bržu dopunu od trenutno aktuelnih litijum-jonskih.
Nissan je početkom 2022. godine objavio planove pokretanju serijske proizvodnje čvrstih baterija u 2028. Probna proizvodnja će zato biti pokrenuta 2025. dok bi radovi inženjera trebalo da budu zaokruženi 2026. Potpredsednik Nissana zadužen za istraživanje i razvoj, Dejvid Mos je razgovarao s novinarima najstarijeg automobilskog medija na svetu Autocara, i tom prilikom je pobrojao tri glavne prednosti ovog tipa baterija.
Dejvid Mos je ponovio da će upotreba baterija nove generacije dovesti do tri puta brže dopune, dostižući snagu od čak 400 kW. Pored toga, Nissan teži tome da udvostruči energetsku gustinu uz istovremeno prepolovljavanje troškova proizvodnje, sve ovo u poređenju sa aktuelnom generacijom litijum-jonskih baterja. U ovom trenutku razvoja, inženjeri u Japanu su u saradnji s naučnicima zaposlenim u Oksfordskom univerzitetu osmislili ćelije od deset centimetara. Konačne ćelije će biti otprilike veličine laptopa.
Baterije na kojima radi Nissan su u kompletu u čvrstom stanju, što bi praktično značilo da su svi tečni elementi uklonjeni. Most je rekao novinarima da je kompanija trenutno u preimućstvu kada se radi o eliminaciji tečnog elektrolita. Njegovo zadržavanje bi imalo negativan uticaj na prenos energije i snage. Pomenuo je i da bi korišćenje nove tehnologije učinilo isplativijim lansiranje velikih električnih pikap kamioneta i krosovera, pa i terenaca.
Za naslovnu fotografiju je izabran futuristički koncept Surf-Out predstavljen na kraju pretprošle godine, a 2028. je i iz ove perspektive prilično daleko, pa je teško verovati da je taj prototip nekakva najava električnog pikapa s čvrstim baterijma. To će možda i imati neke veze sa šuškanjima o tome da Nissan planira prodaju malog električnog kamioneta na tržištu Sjedinjenih Država.
Mos je odbio da otkrije koje električno vozilo će biti prvo u nizu koje dobija čvrste baterije, ali je snažno nagovestio da to neće biti nijedan od aktuelnih modela. Pojasnio je to time da je nužno implementirati potpuno novu arhitekturu, napominjući da bi Nissan moga da ponudi dve veličine dopunjivih baterija pri konstantnim brzinama, bez razlike u odnosu na promene temperature vazduha u okruženju.
To što Nissan traga za dobitnim rešenjem u oblasti baterija u čvrstom stanju, nikako ne znači da je japanski entitet napustio litijum-jonske baterije, jer Mos veruje da će te dve opcije koegzistirati na tržištu, barem neko vreme. Nova generacija litijum-jonskih paketa biće spremna sredinom decenije, a baterija bez kobalta bi trebalo da usledi 2028. godine. Procenjuje se da će lansiranje poslednje generacije ovih ćelija, smanjiti troškove proizvodnje do 65% u poređenju sa onim koji nastaju sklapanjem današnjih baterija.
U međuvremenu, motori sa unutrašnjim sagorevanjem ostaju relevantni, ali Mos je rekao da termički agregati Nissana neće biti modernizovani kako bi eventualno ispunili veoma kritikovane propise definisane u normativu Euro 7. Logika iza ove odluke jeste ta da će strogi zakoni o emisiji štetnih gasova, proizvodnju motora SUS učiniti znatno skupljom u Evropskoj uniji, dok se procenjuje da će električna vozila postati pristupačnija. Shodno tome, postizanje tačke u kojoj se izjednačavaju cene konvencionalnih i električnih vozila, jeste pitanje koje tangira isključivo vremenski okvir. Mos smatra da je „taj trenutak sve bliži i da već nije daleko“.
Nissan neće biti prvi proizvođač automobila koji će se pojaviti sa serijskom verzijom modela s čvrstim baterijama. To će biti Toyota koja je najavila svoje rešenje za 2025. godinu. Naravno, pod pretpostavkom da se planovi najvećeg proizvođača automobila na svetu uopšte ostvare. Pa opet, vozilo koje će integrisati baterije u čvrstom stanju neće biti čisto električni, već hibridni model.
Dalje, i nemački BMW je jedna od nekoliko kompanija koje su objavile da se njihovi ljudi znoje u težnji da nameni privedu baterije u čvrstom stanju. Bavardci su obećali da će pokrenuti ciklus probne proizvodnje istih u toku ove gdoine, dok će demonstraciono vozilo biti spremno pre 2025. godine.
AutoRepublika
(1659)
Logo im prevazilazi 100 cm2 😜
Baterija bilo koje vrste jeste i bice inferiorna u pogledu kapaciteta energije. Za tzv. „cvrste baterije“ prognozira se kapacitet od 1 kWh/kg. Litijumska baterija ima kapacitet od 0, 01 do 0,160 kwh/kg. Benzin i dizel imaju 12 kWh/kg. Vodonik 32 kWh/kg. Kada ce i da li ce „cvrste baterije“ uci u velikoserijsku proizvodnju – u to jos niko nije siguran.
Sto se tice dizajn studije koja je gore prikazana – po mom misljenju je na nivou animiranog filma.