
Sigurno se sećate onog vica kada je Muju zahvatila poplava i nailazi Haso sa čamcem i hoće da mu pomogne. I Mujo odbije uz objašnjenje, „Alah će me spasiti“, nastavi da ide svojim putem i na kraju se utopi. I kada je došao pred Alaha kaže mu, „Pa kako to da me nisi spasio?“, a Alah odgovara „Pa Mujo, poslao sam ti Hasu sa čamcem, ali ti si odbio“.
Slična priča se desila u Sjedinjenim Američkim Državama ovih dana gde je jedan Jenki stradao zbog defektnog vazdušnoj jastuka napravljenog od strane Takate.
Ništa novo u svemu, rekli bismo, pošto je ista sudbina zadesila trideset ljudi širom sveta, i rezultirala je milionima i milionima opoziva pojedinačnih vozila, sve kako bi se rešio ovaj problem (do sada je zamenjeno preko 100 miliona vazdušnih jastuka). Ovaj Amerikanac nepoznatog imena bi možda danas i bio živ da kojim slučajem nije ignorisao silna obaveštenja i molbe da doveze svoju Hondu Accord iz 2002. godine u servis, a navodno ih je dobio preko 300 u svom poštanskom sandučetu.
Američka oganizacija za bezbednost na putevima (National Highway Traffic Safety Administration ili NHTSA) šalje pismena obaveštenja svaki put kada neki opoziv postane javan, a ona stignu na onu adresu gde je automobil registrovan.
Ovaj Amerikanac, koji je inače živeo u gradu Bovling Grin unutar američke savezne države Kentaki, je bio u sudaru početkom godine, ali je tek sada vest postala javna da je Takata krivac za njegovu smrt. Navodno je došlo do sudara u kome se vazdušni jastuk aktivirao, a komadi metala iz volana se zabili u njegovu lobanju i prouzrokovali pogibiju. Ovo je inače četvrti takav slučaj ove godine „preko bare“, a prethodno je ista sudbina snašla vozače dva modela Stellantisa (nepoznato koji modeli) i Forda Rangera iz 2006. godine.
NHTSA i Honda tvrde da su učinili sve što je u njihovoj moći da poprave sporni Accord. Kontaktirali su vlasnika preko 300 puta od kada je kupio automobil 2008. godine, i nikada nisu dobili odgovor, a kako održavanje nije rađeno u zvaničnom servisu, tako do nikada nisu dobili priliku da komuniciraju sa njim.
Nadležno telo u Americi na kraju podseća da vlasnici svih automobila mogu na njihovom zvaničnom sajtu da provere da li njihov četvorotočkaš poseduje sporni vazdušni jastuk, ili da kontaktiraju izložbeno-prodajni salon, bez obzira na godine svog ljubimca. Takva odluka bi im mogla na kraju dana da spasi život…
AutoRepublika
(902)
Auh … Znači, sebe su lišili odgovornosti, a zla kob njega je lišila života.
Ja u celoj prici ne mogu da verujem da je poziv slat 300 puta…
Vazdusni jastuci Takate su vec vise od 10 godina poznati kao problematicni – ostaje nejasno zasto ova firma jos uvek postoji??? „Komadi metala zabili se coveku u lobanju“ – u konstrukciji vazdusnog jastuka nema metala, eventualno na njegovom postolju kojim se on pricvrscuje za volan. Komadi tvrde plastike i metala sigurno poticu od poklopca na volanu, ispod koga je jastuk montiran. Taj poklopac je pokretan jer obicno sluzi kao taster sirene. Moze da bude ukrasen hromiranim elementima. Uslov bezbednosti jeste da taj poklopac pri aktiviranju jastuka odleti u stranu a ne u pravcu lica vozaca. Po mom misljenju gornji slucaj… Pročitaj više »
Povodom ovog izvestaja malo sam prelistao internet i dosao do sledecih informacija: Takata proizvodi ne samo erbeg vec kompletan volan sa svim komponentama. Sa ovim je slucaj jasan: Takata je odgovoran za delove volana koji su ubili ovog coveka!
A ima li podataka o samom udesu? Da li ga je ubio jastuk ili je već bio u problemu da ga ni jastuk ne bi izvukao, pa je ove komade metala dobio onako „pride“…
To je ta poznata Japanska preciznost,savršenost,perfektna kontrola kvaliteta i ostale nebuloze…Za sada su beprekorni kada treba ubiti čovijeka,ne maše.
Veći krivci od „takate“ su oni što im nisu oduzeli licencu jer zbog takvih često slušamo termin „kolateralna šteta“ u raznim sferama života!
Koliko znam, Takata je odavno bankrotirala. Za ove sto pitaju sta je sa njom.
Takata jeste bankrotirala ali nije ugasena vec je kupljena 2018, novi vlasnik je Key Safety Systems, koji je odmah po preuzimanju promenio ime u Joyson Safety Systems (JSS). Ova firma pripada jednom kineskom investoru iz Hongkonga. Rezime: tehnologija i personal su ostali isti.
Ovakvi likovi završe neslavno u Darvinovoj knjizi rekorda.
NHTSA ne salje nikakva pisma vlasnicima vozila. „Once NHTSA has determined the need for a car recall, federal law requires manufacturers to notify all registered owners and purchasers of the affected vehicles by registered mail.“ „Kada NHTSA utvrdi potrebu za opozivom automobila, savezni zakon zahteva od proizvođača da obaveste sve registrovane vlasnike i kupce pogođenih vozila preporučenom poštom.“ Sto se komunikacije tice: „Manufacturers are obligated to attempt to notify owners of recalled products.“ „Произвођачи су дужни да покушају да обавесте власнике о повученим производима.“ Pojedinci mogu da se ‘pretplate’ na NHTSA e-mail komuikaciju, ili da koriste NHTSA app. Prvi poziv… Pročitaj više »
Nisam bas siguran da je to istina. Znam da sam na svojoj Toyoti nedavno imao opoziv i da mi je doslo pismo bas iz NHTSA – i to na adresu koju lokalni servis nema u svom sistemu jer nisam ziveo na toj adresi zadnji put kad sam servisirao auto kod njih (a to je bilo jos 2017. godine dok je auto bio pod garancijom). Znaci jedini nacin na koji mi je pismo moglo stici na ovu adresu (bez obzira da li ga je poslala Toyota ili NHTSA) je da su uzeli moje podatke iz DMV.