AR pijaca klasika: „Hitlerovski“ Mercedes 770K
I ne, nije ga Adolf Hitler stvarno posedovao već svaki Mercedes 770 nosi takav nadimak, pošto je nemački firer imao sličan automobil i često se pravi njihov poređenje. Međutim, čak malo ljudi zna koliko je ovaj četvorotočkaš bio veliki čak i da nije postojala veza s Hitlerom.
Pre nego što je debitovao legendarni model 600, koji nam je ostao najpoznatiji po Josipu Brozu Titu na zadnjim sedištima, 770 je predstavljao vrhunac Mercedesove proizvodnje.
Proizvodio se u dve serije, prvo od 1930. do 1938. godine, a zatim i od 1938. do 1943. godine, i gotovo svaki lider i general država Sile osovine je imao svoj primerak. Hitler ih je imao čak sedam i svaki je bio blindiran tako da može da podnese napade municijom najvećeg dostupnog kalibra tokom tridesetih godina prošlog veka, a veruje se da je ukupno 88 jedinica pripadalo nacističkoj partiji.
Nudio se samo sa motorom sa osam cilindara u linijskoj konfiguraciji zapremine 7,7 litara. Mogao se pohvaliti sa 150 konjskih snaga u baznom modelu, a za dodatni novac, kupac je mogao da naruči i modele sa kompresorom gde je snaga skakala do 400 „grla“.
I pored ogromne mase, često radi blindiranih detalja, ova limuzina je bila u stanju da dostigne brzinu i do 190 km/h, a u spomenutih trinaest godina proizvodnje, lično će biti sklopljeno svega 205 primeraka u Štutgartu.
Mercedes 770 se retko kada pojavljuje na aukcijama, a kada se to desi, cene nekada pređu brojku od deset miliona američkih dolara. Ovaj put je ispred nas primerak iz 1930. godine i to kabriolet sa četvoro vrata. Prodaje se preko sajta „Bring a Trailer“ i njegov vlasnik je muzej nazvan IMS, lociran u gradu Indijanapolis unutar američke savezne države Indijane.
Naručen je za tadašnjeg kralja Faisala koji je vladao Irakom i Sirijom od 1921. do 1933. godine, a školjku je napravila kompanija Voll & Ruhrbeck u Berlinu. Kralj Faisal je preminuo od srčanog udara spomenute 1933. godine, ali je Mercedes ostao u vlaništvu njegovih naslednika dugo, tačnije sve do kasnih šezdesetih godina.
Spomenućemo da je kraljveska porodica finansirala detaljnu restauraciju 1958. godine koja je objavljena u Bejrutu, odnosno u Libanu, a u ruke muzeja je dospeo devet godina kasnije. U njihovom posedu je ostao do današnjeg dana i dosta puta je osveževan i korišćen u raznim paradama.
Ovaj konkretan primerak modela 770K sa brojem šasije 83807 se ne razlikuje u velikoj meri u odnosu na svaki drugi model, ali kako je svaki od njih ručno sklapan, to znači da ne postoje dva identična na svetu. Završna izrada je naravno vrhunska, baš kao i oprema za svoje doba.
U oglasu se navodi je drvo viđeno u enterijeru pažljivo restaurirano dok je nova koža ugrađena pre petnaestak godina. Spomenućemo da ga pokreće spomenuti 7,7-litarski motor koji razvija 200 „konja“ dok se snaga prenosi na zadnje točkove preko trostepenog manuelnog menjača.
Ovaj primerak modela 770 poseduje i kompresor dok je na satu trenutno brojka od 900 kilometara. Nepoznato je koliko je kilometara Mercedes ukupno prešao, a napominje se da se brojevi šasije, školjke i motora poklapaju sa fabričkim informacijama.
Do kraja aukcije je ostalo jedanaest dana, a trenutno najviša od četrnaest ponuda iznosi nešto više od 1,2 miliona dolara. Dok ovaj 770 sigurno neće postići onu vrednost kojom se mogu „pohvaliti“ nacistički primerci, svakako će biti prodat za višemilionski iznos.
Na samom kraju ću izneti jedno lično zapažanje, a iako nisam ljubitelj nemačke automobilske industrije, ono glasi jasno je zašto i „Bog vozi Mercedes“…
Zoran Tomasović
(2468)
Taj je nekako uspio pobjeći od Ruskog T-34😁…
https://youtu.be/8s6EQMT9yZg
Vjerovatno si prolazio pored tehničkog muzeja „Sinsheim“ gdje vise onaj Konkord i polubrat Tu 144 tu su bila 3 komada blindirana od „Himlera“ i ekipe. Davno sam bio pa nisam siguran jeli ovaj ili sličan model u pitanju?
Nisam bio u tom muzeju🙂.
Obavezno posjeti nema šta nema od tehnike.Pogledaj snimak transporta „Konkorda“ kako kolege rešavaju probleme u hodu respekt!
Ako me nekada put okrene na tu stranu rado ću obići.Ja volim obilaziti muzeje,pogotovo vojne,istorijske…
Za sada na mene je najveći utisak ostavio muzej u Bijelorusiji.Nalazi se u Minsku,muzej Velikog patriotskog rata.
U Moskvi ima takođe nešto što bi me oduševilo,muzej je isto posvećen Velikom otadzbinskom ratu,nalazi se u parku Patriot,to moram da obiđem.
Nemoj Boga trpati u đavolje rabote…