Kompanija koja pod upravom drži marku Mercedes, nemački Daimler je odbacio ultimativne zahteve koje je pred njih postavila ekološka organizacija Greenpeace, uz još jednu sličnu, s imenom Deutsche Umwelthilfe. Naime, zeleni fanatici insistiraju na tome da se Daimler, Volkswagen i BMW obavežu u pisanoj formi na tačan datum u kom će se odreći dalje proizvodnje motora s unutrašnjim sagorevanjem. Ukoliko do toga ne dođe, ili taj datum ne bude unutar tekuće decenije, proizvođači će se suočiti s tužbom, navodi se u pretnjama.
U saopštenjima ekoloških organizacija se navodi da proizvođači automobila moraju da slede isti smer i tempo odlučivanja u smislu zelene regulative, na koje su se obavezale nacionalne vlade, a sve u pokušaju da se smanji nivo štetnih isparenja.
Proizvođač luksuznih vozila koja su preplavila evropske i svetske ulice, Daimler je zahteve odlučno odbacio navodeći da su isti neosnovani. “Ako bismo se suočili s tužbom, iskoristili bismo se svim pravnim oruđima u nameri da se odbranimo,“ piše u saopštenju nemačke marke Mercedes. Još ranije je Daimler izjavio da je posvećen ostvarenju ciljeva deklarisanih u Pariskom klimatskom sporazumu, potpisanom 2015. godine. To praktično podrazumeva da će cela flota nemačkog proizvođača postati klimatski neutralna, ali tek do 2039. godine, što je opet za celu deceniju brže nego što to zahtevaju propisi koje je donela Evropska unija.
U ranijem delu godine smo od Mercedes-Benza čuli da će marka preći na čisto električni pogon do 2030. godine. Takođe je tada najavljeno da ćemo do kraja ove godine biti u prilici da prisustvujemo premijeri čak četiri modela električnih vozila. Dalje, očekujemo SUV verzijue modela EQE i EQS do početka sledeće godine, odnosno do 2024. kada pričamo o većem krosoveru.
Pisali smo i o tome da rukovodstvo Mercedesa neguje planove o realizaciji prve električne G klase u istoriji, što je potvrdio i sam Ola Kelenijus, kao izvršni direktor grupacije Daimler AG, uz još jednu potvrdu da je kompanija spremna da pređe na čisto električne pogonske sklopove do kraja decenije. “Guramo priču o transformaciji, istovremeno se starajući o ostvarenju ciljeva vezanih za finansijsku poziciju kompanije, što bi trebalo da omogući trajnost uspeha Mercedesa,“ dodao je on.
Ranije smo čuli, tačnije čitali da je Mercedes-Benz takođe objavio da se udružio sa švedskom kompanijom angažovanom u proizvodnji čelika SSAB, sve s ciljem pokretanja proizvodnje automobila koji uključuju komponente izrađene od čelika, ali koji je nastao bez upliva bilo kakvih fosilnih goriva.
AutoRepublika
(264)