1. Home
  2. Life
  3. Biznis
  4. BMW predstavljao prodajne cifre u Americi boljim od realnih
BMW predstavljao prodajne cifre u Americi boljim od realnih
0

BMW predstavljao prodajne cifre u Americi boljim od realnih

291
0
Podelite sa prijateljima:

BMW AG, kao i dva zavisna društva nemačke kompanije sa sedištem u Americi, prihvatili su juče da isplate iznos od 18 miliona američkih dolara na ime kazne zbog objave falsifikovanih informacija u pogledu broja prodatih vozila u toj državi, a sve sa ciljem animiranja investitora da otkupe oko 18 milijardi američkih dolara vredne komercijalne zapise koje su izdali pomenuti entiteti.

Američka Komisija za hartije od vrednosti (Securities and Exchange Commission – SEC) je objavila da je BMW frizirao, neosnovano ulepšao brojke koje ilustruju obim prodatih automobila u periodu od 2015. do 2019. godine, na koji način je rukovodstvo američke divizije prikazivalo kako je vrlo blizu ostvarenja ambicioznih planova rukovodstva grupacije, i kako je „BMW na vodećoj poziciji u Americi po prodaji, u konkurenciji ostalih marki iz automobilskog sveta.“

SEC je još objavila da je BMW North America „imao u rezervi određen broj neprijavljenih vozila u maloprodaji – što se u internom žargonu nazivalo kao ‘banka’ — a čime se rukovodstvo igralo prilikom sastavljanja mesečnih izveštaja prodaje, ne vodeći računa o tome kada se isporuka, realizacija zaista i dogodila.“

Istraga koju je pokenula rigorozna Komisija za hartije od vrednosti SEC je startovala krajem 2019. godine, čuli smo od BMW-a.

„Ne postoje nikakve optužbe, pa ni nalazi koji bi sugerisali da je marka BMW uključena u bilo kakav smišljeni nemoral,“ naveo je u izjavi BMW, dodajući da „pridaje ogroman značaj istinitosti podataka o prodaji i da će nastaviti da se koncentriše na temeljno i dosledno izveštavanje o ostvarenim prodajnim postignućima.“

S druge strane, SEC tvrdi da je BMW „platio dilerima kako bi ovi registrovali automobile kao deo testne flote, odnosno kao demo vozila, na koji način bi ih Bavarci mogli zbrojiti kao isporučene kupcima, iako to ova nisu bila.“

„BMW je tako investitore doveo u zabludu, navodeći ih na pomisao da su prodajni potencijali kompanije veći nego što jesu, kao i da je tražnja za vozilima ove marke bolja nego što zaista jeste. Cilj je bio animirati američke investitore da ulažu više novca u BMW,“ rekla je Stefani Avakijan, direktorka jednog odeljenja SEC-a, onog koje se odnosi na poslove izvršenja.

Zbog sličnog zlodela, u septembru 2019. godine, Fiat Chrysler Automobiles NV kao i američka divizija ove kompanije, pristali su da plate čak 40 miliona američkih dolara, nakon što je SEC pokrenuo istragu po apsolutno identičnom osnovu.

AutoRepublika

(291)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments