Istraživanje: Na kojim modelima General Motors i Ford ostvaruju najveću zaradu?
Svima nam je poznata odluka Forda da u Americi eliminiše kompletnu putničku ponudu automobila s izuzetkom sportskog Mustanga i da se orijentiše na krosovere, terence i pikap kamionete. General Motors je donekle pratio takav potez, pa je Buick već ostao bez „običnih“ automobila, a na pragu primene iste strategije je i Chevrolet (sa izuzetkom modela Camaro i Corvette), pa će jedini takvi proizvodi najveće američke kompanije biti oni pod znakom Cadillaca.
Istraživačka kompanija Morgan Stanley Research je sada uradila malu analizu zašto je to tako i na kojim vozilima dva američka giganta imaju najveći prihod, a zatim i zaradu. I bez većih iznenađenja, na listi dominiraju uglavnom veći i skuplji proizvodi.
Tokom protekle godine, General Motors je u svetu nudio čak 80 vozila, ukoliko ne računamo i teška komercijalna. Među pet onih s najvećim profitom su Chevrolet Silverado, Tahoe i Equinox, GMC Sierra i Buick GL8. Svi modeli sa liste spadaju u kategoriju pikap kamioneta, terenaca i krosovera, a sa izuzetkom spomenutog GL8 (koji se prodaje samo u Kini) i svi oni stižu sa američkog tržišta.
Ovih pet modela generišu oko 80% ukupnog globalnog profita. Zanimljiv je i podatak da samo deset modela General Motorsa, svojom prodajom ostvaruju 44% ukupnih prihoda i praktično celokupni profit, što u teoriji znači da je preostalih 70 vozila, zapravo samo „mrtav teret“. Ne samo što to u teoriji tako zvuči, već je tako i u praksi.
Prema analizi kuće Morgan Stanley Research, pet modela u proseku donosi profit od 5.300 američkih dolara po prodatoj jedinici, dok njih 60 bolje da se i ne nudi, jer njihovim isporukama proizvođač beleži gubitak od 1.100 američkih dolara po vozilu (30 modela beleži gubitak od čak 3.600 zelenih novčanica po vozilu).
Kada je reč o Fordu, firma iz grada Dirborn pruža 47 modela na globalnom nivou, a listu pulena s najvećom zaradom predvode F-150, SuperDuty (F-250/F-350/F-450), Ranger, Transit i Focus.
Slično kao i kod General Motorsa, svi primerci pripadaju kategoriji pikap kamioneta ili kombija sa izuzetkom Focusa, a njihova prodaja daje oko 43% Fordovih globalnih prihoda i 101% profita. Kako je to moguće?
Pa iako Focus ima visoke prodajne cifre i samim tim donosi velike prihode, profit koji se ostvaruje njegovim plasmanom je zapravo nepostojeći, a razliku nadoknađuju još neki teretni primerci, kao što su na primer, Explorer i Expedition. Morgan Stanley Research smatra da 37 globalnih modela u proseku beleži gubitak od oko 800 američkih dolara po vozilu.
Naravno, situacija nije uvek crno-bela pa neka vozila, iako nisu profitabilna, otvaraju vrata kupcu prema brendu i omogućuje General Motorsu i Fordu da kasnije pređu na skuplje i profitabilnije modele.
AutoRepublika
(425)
Dakle, focus im donosi lep profit? Pa, jasno je to čim pogledas cene aktuelne generacije.
Znači, Ford živi samo na radnim vozilima (kao Fiat profesional) i fokusu?
Focus donosi visoke prihode, ali ne donosi profit. Ford u proseku gubi novac na svakom prodatom Focusu.
Samo 37 od ukupno 47 Fordovih proizvoda na svetu donose profit. Eto F-150, SuperDuty, Transit, Ranger, Explorer, Expedition, verovatno jos Mustang i po koji skuplji Lincoln.
Yankee,
Da, ponovo sam pročitao, u pravu si, piše u tekstu da focus ne donosi profit
Naftna kriza iz sedamdesetih nije ničemu naučila amerikance.Oni i dalje voze ove kamiončiće koji piju benzin kao smuk.Jako ,veliko,teško.Kad nestane nafte( a doći će i taj dan) čime će se onda voziti.?
Slažem se, ali nemoj zaboraviti da Kanada i SAD imaju velike rezerve nafte, kada se one aktiviraju regulisaće i tržište automobila. Pa u neku ruku sa pojavom Tesle tržište SADa se reguliše, plus dolazi puno pikap i ovih ogromnih terenaca sa hibridnim pogonom, itd.
Pa eto Chevrolet i dalje ima punu liniju manjih krosovera (Trailblazer, Equinox i slicni) koji ne trosi nista vise nego sto je recimo Cruze ranije trosio. Kod Forda je jos bolja situacija jer Ford vec ima nekoliko hibrida vec krosoverima i radi na dodatnim. Plus, cak i ovi moderni benzinci ne trose ni priblizno kao oni iz 1970-ih, recimo Ford F-150 sa 2.7 EcoBoost (325 ks) ima prosecnu kombinovanu potrosnju od 10 litara.
Od ekonomske krize 2008. pa na ovamo poslovanje GM-a se moze svesti na sledece: – Imamo nerentabilne brendove (Oldsmobile, Pontiac, Saturn, Hummer, Saab) – zatvaraj, – Imamo trzista na kojima nam ne ide (Evropa, Australija) – povlacimo se, – Na ovo malo brendova sto su nam pretekli i na trzistima na kojima smo ostali imamo modele koji su nam neprofitabilni – gasimo ih. Trenutno je sasvim OK koncentrisati se na trzista i na modele koji su profitabilni ali ne mora ni to vecito da traje. A dovoljan je jedan novi ekonomski sok kao sto se recimo desio sedamdesetih pa da… Pročitaj više »