Kako kažu neimenovani izvori Reutersa FCA je veoma blizu dogovora sa američkim vlastima povodom sportnog softvera i više od 100.000 vozila prodatih u SAD.
Podsetimo, FCA je trenutno pod istragom u SAD zbog navoda da je nešto više od 106.000 automobila ove grupacije prodatih u toj zemlji imalo ugrađen softver za varanje na testovima emisije štetnih gasova, sličan onom koji je koristio Volkswagen.
Reuters saopštava da će italijansko-američka grupacija pristati da plati kaznu i značajnu odštetu građanima koji su sporne automobile kupili. Iako iz FCA i dalje negiraju da su uključeni u bilo kakve nelegalne radnje sa softverom i emisijom štetnih gasova, prošle godine u oktobru ova grupacija predvidela je „budžet“ od 713 miliona evra za eventualnu štetu koja bi nastala ukoliko tužba izazove finansijske posledice.
US Justice Department kojem bi pandan bilo naše ministarstvo pravde, u maju prošle godine pokrenuo je tužbu protiv FCA uz navode da je ova grupa prodavala dizel vozila na teritoriji SAD sa „lažljivim“ softverom od 2014. godine. Američke vlasti su čak na neko vreme zabranile FCA prodaju dizel modela u toj zemlji, ali je dozvola data nakon izmena softvera u julu 2017. godine .
Zaključno sa jučerašnjim danom ni predstavnici američkog ministarstva ni pres služba FCA nisu želeli da komentarišu pomenute navode.
Američke vlasti značajno su se više posvetile proveri dizel automobila u toj zemlji nakon skandala sa Volkswagenom koji je 2015. godine priznao da je koristio ilegalni softver koji je umanjivao kratkotrajno emisiju štetnih gasova. VW je do sada isplatio više od 25 milijardi dolara kazni u SAD.
Pod sličnom istragom kao i FCA našao se i Daimler koji se takođe pribojava veliko finansijske kazne. Za razliku od Daimlera i Volkswagena koji u SAD više ne nude modele sa dizel agregatom, FCA ne odustaje od ponude „naftaša“ na američkom tlu.
Kakav je dogovor FCA zaista sklopila sa američkim vlastima trebalo bi da bude poznato do kraja nedelje.
(131)