Mazda naizgled ima sve, ali joj nešto ipak očajno nedostaje
Jednom rečju: Amati. Skoro 25 godina je prošlo od trenutka kada je Mazda napustila ideju o Amatiju, luksuznoj marki koja bi se suprotstavila konkurenciji u vidu Lexusa, Infinija ili Acure.
Imajući u vidu finansijske izveštaje Mazde iz tog doba, odnosno nedovoljnu finansijsku moć, tadašnja odluka o sudbini “nadbrenda” Amati i ideja sa njim u vezi, potpuno je smislena. Jednostavno, finansije Mazde nisu mogle da podrže planove o lansiranju W12 agregata, niti o razvoju više modela unutar game.
Međutim, okolnosti su se u međuvremenu izmenile. Čuveni proizvođači su nedavno svetu predstavili svoje novitete. U tom smislu, Ferrari, Aston Martin i Rolls-Royce imaju nešto zajedničko. Jeste lepota u oku posmatrača, ali verujemo da će se većina složiti: nijedan od ovih modela nije dovoljno lep, odnosno, sa stilske tačke gledišta, nijedan od njih “ne pomuti razum”.
Možda to i ne bi bilo tako uočljivo da nismo u nedavnoj prošlosti, zahvaljujući baš Mazdi, mogli da vidimo dva koncepta: Kai concept i Vision Coupe concept.
Iskreno se divimo izgledu i premijum modela BMW i8, Jaguar F-TYPE, Lexus LC, Mercedes-AMG GT, Range Rover Velar. Svaki detalj na njima deluje smišljeno na takav način, da u celini gledano, čine jedan predivan automobil.
Živimo u doba u kojem dominiraju dizajneri. Svi smo, bez sumnje čuli za Zahu Hadid. Svi znamo ko je glavni dizajner kompanija Renault, Hyundai i BMW. Ali, retko ko zna da pobroji imena glavnih inženjera u tim kompanijama. Zasluge za to su svakako najviše na samim proizvođačima. Uvek se u prvi plan ističu dizajneri, oni si ti koji najčešće istupaju u ime kompanija na salonima automobila. Oni su i omiljena meta novinara i foto reportera. Zašto je to tako? Da li iko zna uopšte ko su osobe koje nose najveći deo zasluga za svoj rad na serijskim ili konceptnim automobilima?
Da se vratimo mi na Mazdu, i njena nedavno predstavljena konceptna vozila. Ova dva automobila koje smo prvi put mogli da vidimo na Salonu automobila u Tokiju prošle godine, neće biti upamćeni po svojim tvorcima, već po tome šta predstavljaju, odnosno u koji budući model Mazde nam daju uvid. Sa trenutkom prvog odsjaja reflektora na oba koncepta, krenule su priče: Kai concept je ništa drugo nego kopija buduće generacije kompakta Mazda3; dok je Vision Coupe concept, u stvari ono na šta će ličiti Mazda6.
Slažemo se da Kai concept može da se tumači kao indikator budućeg serijskog modela iz C segmenta. Međutim, za Vision Coupe Concept i analogiju sa modelom Mazda6, uopšte nismo sigurni. Poznato je da je dve godine ranije, na istom mestu kao i ovaj koncept, predstavljen RX-Vision. To je bio model sa četvoro vrata, koji je sa izuzetkom tog detalja u pogledu broja vrata, bio identičan pomenutoj konceptnoj kupe verziji.
Šta Mazda hoće time da nam kaže ili pokaže?
Da pogledamo malo širu sliku u kontekstu odgovora na ovo pitanje. Kompanija je ponovo na nogama, finansijska slika je stabilna i više nema bojazni da će biti neophodna ogromna investicija u razvoj visokorizične tehnologije. Ovde moramo da se podsetimo Mazdinog iskustva sa rotacionim motorom koje je tokom sedamdesetih godina prošlog veka, posebno uz narastajuću naftnu krizu, umalo uvelo kompaniju u bankrot.
Danas, Toyota želi pristup Mazdinim inženjerskim metodama i čistom načinu razmišljanja. S druge strane, kompanija iz Hirošime će dobiti uvid u tehnologiju vezanu za elektrifikovana vozila, kao i ekspertizu koju japanski gigant ima na temu vodoničnih gorivnih ćelija i autonomne vožnje.
Predstavljanjem modela Vision Coupe Concept, Mazda nas možda doista upoznaje sa budućom generacijom modela Mazda6.
Međutim, vrlo je moguće da je ovaj automobil preteča moderne premijum marke Amati.
A ako ipak nije, smatramo da bi Mazda ipak morala da pruži priliku ljudima koji stoje iza Vision Coupe koncepta, pa i Kai koncepta, da naprave serijske luksuzne automobile.
Imajući u vidu sav talenat u oblasti dizajna Mazdinog šefa tog odeljenja Ikua Maede, a sve na osnovu čisto vizuelnog utiska o celokupnoj gami marke iz Hirošime u poslednjih skoro 10 godina, veliki greh bi bio propustiti priliku za promocijom novog luksuznog brenda. Setimo se samo Mazdinih koncepata iz bliske prošlosti: Koeru, Souga, Furai, Ryuga, Shinari, MX Spyder i Speedster koncepti, Taiki… Teško da je bilo koji drugi proizvođač na svetu lansirao toliki broj superatraktivnih koncepata. Iz nekih su proizašli serijski modeli poput „trojke“ i „šestice“, međutim, neki su jednostavno stavljeni u fioku.
Mazda ima potencijal za tako nešto, jasno je i na osnovu uvida u enterijer kupe koncepta. A onda pogledajte i zadnji kraj tog vozila. Ako bi ikada Ferrari odlučio da proizvede kupe sa četvoro vrata, on bi morao da izgleda baš kao Vision Coupe koncept.
Znamo da je razvoj i promocija luksuzne marke veoma mukotrpan posao. Pride, i ekstremno skup je zahvat. O tome jasno svedoče i PSA muke sa njihovim luksuznim brendom DS. Francuzi su, uprkos tome što su inspiraciju za dizajn svoje game automobila mogli da pronađu u prebogatoj istoriji Citroena, ipak propustili da iznedre prelepo dizajniran model. Nešto slično se, do pojave kabrioleta F-Type moglo reći i za Jaguar. U stvari, izuzev možda na Balkanu gde se Jaguar oduvek bezrezervno smatra premijum markom, niko drugi nije na ozbiljan način ni uzimao u razmatranje pripadnost premijum liniji marke Jaguar, do pojave pomenutog kabrioleta.
Svi proizvođači trenutno jašu na talasu narasle SUV tražnje. Čak i Rolls-Royce. Međutim, Mazda bi sa premijum markom Amati mogla potpuno da zaboravi na krosovere i, recimo da proizvede konkurenta Teslinom Modelu S. Zamislite, Skyactiv-X tehnologiju benzinskog agregata – HCCI, uz plug-in hibridnu tehnologiju i rotacioni motor koji bi poslužio za povećanje autonomije.
Sve ovo uz spektakularan dizajn.
Zaključak
Mazda jednostavno mora da uloži napor kako bi luksuzna marka Amati doživela renesansu.
Priredio: Zvezdan Božinović & AutoRepublika
(9603)
Hauba duza od putnickog prostora, cemu to?
Što se tiče „običnih“ automobila koji nam dolaze iz Japana, Mazda je po meni trenutno najlepša 🙂
Ponekad se ljudi previše zanesu u maštanju. Ako koristiš skajaktiv benzinac i kombinuješ ga sa el. motorom i baterijama imaš klasičan hibrid(sa mogućnošću punjenja iz utičnice ili bez nje) po uzoru na Tojotu Prajus.U toj kombinaciji vankelov rotacioni motor nema šta da traži. Ako je auto sve vrijeme pogonjen el. motorom a benzinski(može i wankel) služi samo za dopunu baterija imamo el. auto sa produženom autonomijom kao Ševrolet Volt/Opel Ampera.U prvom slučaju riječ je o hibridu a u drugom o el. vozilu. Babe i žabe nisu isto.