1. Home
  2. Life
  3. Autonomni Volkswagen ID. Buzz AD spreman za serijsku proizvodnju
Autonomni Volkswagen ID. Buzz AD spreman za serijsku proizvodnju

Autonomni Volkswagen ID. Buzz AD spreman za serijsku proizvodnju

66
0
Podelite sa prijateljima:

Pre devet godina, koncern Volkswagen osnovao je ćerku firmu Moia radi razvoja novih usluga prevoza putnika. Pre svega, reč je o rajdšeringu – dakle, deljenim vožnjama taksijem, a ne individualnim.

Za tu svrhu, Moia koristi serijske minibuse i kombije Volkswagena, ali paralelno s tim razvija i bespilotni šatl na bazi električnog modela Volkswagen ID. Buzz. Eksperimentalni primerci takvih autonomnih vozila prikazani su čak i pre debija serijskog modela. Sada je zvanično objavljeno da je bespilotni Volkswagen ID. Buzz AD (Autonomous Driving) spreman za serijsku proizvodnju!

Osnovu za robotaksi čini električni ID. Buzz s produženim međuosovinskim rastojanjem i enterijerom sa tri reda sedišta. Na krovu se nalazi glavni modul sistema autonomne vožnje koji je razvila kompanija Mobileye, a dodatni moduli ugrađeni su u blatobrane i branike.

Ukupno, ID. Buzz AD ima 13 kamera, 9 lidara i 5 radara. Time se obezbeđuje potpuna, neprekidna pokrivenost okruženja za potrebe računarskog vida. Svime upravljaju napredni algoritmi sa veštačkom inteligencijom. Volkswagen navodi da ID. Buzz AD zadovoljava četvrti nivo autonomije prema klasifikaciji SAE. Ipak, zvanična homologacija robotaksija po ovom standardu još nije završena.

Pozivanje bespilotnog ID. Buzza AD obavlja se pomoću iste onlajn-aplikacije Moia koja se već koristi za rajdšering. Za lakši ulazak u vozilo predviđene su dodatne ručke. U kabini se nalaze četiri sedišta za putnike, pri čemu svako ima sopstveno dugme za pozivanje podrške i AI asistenta. Umesto suvozačkog sedišta nalazi se prostor za prtljag, dok je vozačko mesto ipak zadržano – kao i volan, iako je prekriven zaštitnim poklopcem.

Bespilotni ID. Buzz AD minibusevi koristiće se za rajdšering, ali će biti ponuđeni i korporativnim flotama, gradskim vlastima i opštinama. Na primer, već postoji saradnja s nemačkim Hamburgom i američkim Ostinom (uz posredstvo kompanije Uber). Vozila će nadgledati posebni operateri na daljinu. Početak komercijalne upotrebe minibuseva Volkswagen ID. Buzz AD planiran je za 2026. godinu.

Inače, nedavno je i Ilon Mask najavio da će testiranje Teslinog autonomnog taksija početi već 22. juna. Ipak, u prvoj fazi koristiće se obične serijske Tesle sa sistemom autonomne vožnje FSD, dok se originalni robotaksi Tesla Cybercab očekuje tek za oko dve godine – i to prema najoptimističnijim procenama.

AutoRepublika

(66)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments