1. Home
  2. Life
  3. Bezbednost
  4. Viša vozila su znatno opasnija za pešake, ukazuju rezultati nove studije
Viša vozila su znatno opasnija za pešake, ukazuju rezultati nove studije

Viša vozila su znatno opasnija za pešake, ukazuju rezultati nove studije

51
1
Podelite sa prijateljima:

Rezultati istraživanja američkog Instituta za osiguranje bezbednosti na putevima (IIHS) ukazuju na to da veća i uspravnija prednja strana vozila predstavlja veći rizik od teških povreda za pešake u slučaju sudara, što nije iznenađujuće.

IIHS je otkrio zabrinjavajuće, ali ne i neočekivane činjenice o bezbednosti pešaka. Istraživači su analizirali 202 saobraćajne nesreće i ustanovili direktnu povezanost između visine vozila i rizika od ozbiljnih povreda pešaka.

„Malo povećanje brzine može dramatično povećati opasnost za pešake“, izjavio je predsednik IIHS-a Dejvid Harki. Prema rezultatima istraživanja, rizik od teških povreda naglo raste u zavisnosti od brzine vozila. Na primer, pri sudaru pri brzini od 24 km/h rizik od ozbiljnih povreda iznosi 9%, dok pri brzini od 56 km/h taj rizik skače na 52%.

Još alarmantniji su podaci za vozila s višom prednjom stranom, poput pikapova. U testiranju je korišćen pikap srednje veličine, poput Forda Rangera ili Toyote Hiluxa. U njihovom slučaju, rizik od ozbiljnih povreda povećava se s 11% na čak 91%. „Naša sklonost ka velikim SUV-ovima i pikapovima u SAD dodatno pogoršava ovaj efekat“, prokomentarisao je Harki.

Studija sugeriše da trenutni ograničenja brzine od 25 milja na sat (oko 40 km/h) u stambenim zonama i centrima gradova mogu biti previsoka. Neka mesta, poput Njujorka, već planiraju smanjenje ograničenja brzine na određenim deonicama na 20 milja na sat (32 km/h), posebno u blizini škola i zona koje dele pešaci i vozila.

Ova saznanja nadovezuju se na prethodnu studiju iz novembra, koja je ukazala na veću opasnost vozila sa vertikalnim prednjim stranama. „Rezultati jasno pokazuj kako se različiti faktori, poput brzine i visine vozila, kombinuju i stvaraju negativne posledice na putevima“, zaključio je Harki.

AutoRepublika

(51)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Matija

Umesto da pljujemo automobile i da propisima prisiljavamo proizvodjace da izmisljaju sve skuplje i skuplje sisteme zastite, bilo bolje da postavimo samo jedno pitanje: sta trazi pesak na kolovozu?