1. Home
  2. Life
  3. Primer BMW-a na temu reciklaže baterije za elektromobile
Primer BMW-a na temu reciklaže baterije za elektromobile

Primer BMW-a na temu reciklaže baterije za elektromobile

198
3
Podelite sa prijateljima:

Nemačka Grupa BMW predstavila je novu internu metodu kojom se otpadni materijali iz proizvodnje baterijskih ćelija, kao i čitave baterijske ćelije, mehanički rastavljaju na vredne komponente koje se potom ponovo koriste.

BMW gradi Centar za reciklažu baterijskih ćelija (CRCC) u Kirhotu, u okrugu Štraubing-Bogen u Donjoj Bavarskoj, gde će implementirati proces nazvan „direktna reciklaža“. Ova inovativna procedura omogućava da se otpadni materijali iz proizvodnje baterijskih ćelija, kao i čitave baterijske ćelije, mehanički rastave na vredne komponente. Sirovine dobijene ovom metodom direktno se ponovo koriste u pilot proizvodnji baterijskih ćelija u BMW-ovom Centru za baterijske ćelije.

„Novi Centar za reciklažu ćelija dodaje još jedan element našoj internoj ekspertizi: Od razvoja i pilot proizvodnje do reciklaže, stvaramo zatvoreni ciklus za baterijske ćelije, koristeći prednost kratkih razdaljina između centara kompetencija u Bavarskoj“, izjavio je Markus Falbemer, izvršni potpredsednik za proizvodnju baterija u kompaniji BMW AG.

BMW ulaže približno 10 miliona evra u izgradnju novog Centra. Radovi su planirani za drugu polovinu 2025. godine.

Sirovine za baterijske ćelije – prvenstveno litijum i kobalt, ali i grafit, mangan, nikal i bakar – predstavljaju ključne faktore troškova u proizvodnji baterijskih ćelija. Odgovorno korišćenje ovih resursa je ključno, kako iz ekološke, tako i iz ekonomske perspektive.

„Direktna reciklaža će pomoći u smanjenju troškova za pilot liniju baterijskih ćelija“, objašnjava Falbemer. Za razliku od konvencionalnih metoda, glavna karakteristika direktne reciklaže je da se sirovine iz baterijskih ćelija ne vraćaju u svoj početni oblik, već se „direktno“ uključuju u ciklus proizvodnje baterijskih ćelija. Ova metoda eliminiše trenutno korišćene procese – hemijske ili termičke – koji troše velike količine energije i resursa.

Metodu reciklaže razvili su stručnjaci BMW-a iz Centara u Minhenu i Parsdorfu. U novom CRCC-u, metoda će biti primenjena u većem obimu, a nakon finalizacije procesa, materijali za baterijske ćelije moći će godišnje da se recikliraju u količinama od nekoliko desetina tona.

Novi CRCC prostiraće se na površini od 2.200 m² i biće integrisan u proširenje postojećeg objekta u industrijskom parku Kirhot-Nord, blizu Štraubinga. Električna energija iz ispražnjenih baterijskih ćelija biće uskladištena u sistemima za skladištenje energije unutar zgrade i korišćena za pogon sistema za reciklažu. Energetski koncept biće dopunjen fotonaponskim sistemima postavljenim na krov zgrade.

Iako BMW u potpunosti poseduje intelektualnu svojinu za ovu metodu reciklaže, Centar će graditi i njime upravljati kompanija Encory GmbH. Ova zajednička kompanija BMW Grupe i Interzero Grupe razvija i implementira logistička i konsultantska rešenja u oblastima kao što su prikupljanje, reciklaža i ponovna proizvodnja auto-komponenti. Oba partnera poseduju po 50% udela u kompaniji.

AutoRepublika

(198)

Podelite sa prijateljima:
Komentari objavljeni na portalu "Auto Republika" ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst. Redakcija "Auto Republike" zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Subscribe
Notify of
guest

3 Komentara
Inline Feedbacks
View all comments
matori

Nekoliko desetina tona, koliko je to baterija? Dnevna proizvodnja za potrebe recimo Tesle u Berlinu?

BB

Ništa nisu rekli kako rade tu reciklažu…

A maloprije pročitaj tekst oko dijagnostike za BMW E automobile. Kolega Dežragović bi to mogao da nalijepi ovdje…

Vrlo poučno

moron

Ono mi je poslao @matori