Rezultati studije: Četvrtina električnih vozila prodatih u Evropi 2024. godine biće proizvedena u Kini
Prema rezultatim studije veoma uticajne lobističke grupe Transport & Environment (T&E) u Briselu, tržišni udeo automobila kineske proizvodnje na evropskom tržištu električnih vozila povećaće se sa 19,5% u 2023. na oko 25% na kraju ove godine. I to uprkos očekivanim povećanjima carine na uvoz iz ove azijske države.
„19,5% svih električnih automobila prodatih u EU prošle godine, odnosno 300.000 jedinica, sastavljeno je u Kini. U Francuskoj i Španiji, skoro svaki treći električni model prodat 2023. godine proizveden je tamo“, navodi se u studiji T&E.
Prema zvaničnicima T&E, podizanje tarifa na električne automobile sastavljene u Kini na nivo od 25 odsto učinilo bi sedane i SUV-ove srednje veličine proizvedene u Kini skupljim od odgovarajućih evropskih modela, ali bi kompaktni SUV-ovi i dalje bili nešto jeftiniji.
To je zato što su cene ćelija za litijum-jonske baterije proizvedene u Kini najmanje 20% niže nego u Evropi, a kineski proizvođači baterija razvili su naprednije tehnologije i lance snabdevanja. Osim toga, povećanje poreza neće dugo štititi evropske proizvođače automobila jer su njihovi kineski konkurenti već počeli da grade fabrike u Evropi.
Dok su evropski ili američki brendovi kao što su Dacia, BMW ili Tesla bili glavni uvoznici ovih električnih vozila u Evropi prošle godine, čisto kineski brendovi su na putu da zauzmu 11% evropskog tržišta električnih vozila na kraju godine.
„Više od polovine kineskih električnih automobila (koji se ne prodaju u Evropi) pripadaju zapadnim proizvođačima automobila. 28% svih BEV proizvedenih u Kini uvezla je Tesla, a brend Dacia činio je još 20 %. Kineski domaći brendovi takođe su se popeli sa 0,4% tržišta električnih automobila u 2019. na 7,9% lani. T&E procenjuje da bi brendovi kao što su BYD, MG i drugi mogli da dostignu 20% tržišta BEV do 2027, navodi se u izveštaju.
U tom kontekstu, čak je i ova ekološka lobistička grupa došla do zaključka da je jedino rešenje za održavanje konkurentnosti evropskih proizvoda subvencionisanje proizvodnje baterija. Ovo je „jedini način na koji proizvođači automobila u EU mogu da se takmiče sa kineskim brendovima“, napominju zvaničnici T&E.
Štaviše, autori studije „Povisiti tarife ili ne – Kako Evropa može da koristi tarife kao deo industrijske strategije“ smatraju da bi „trebalo uzeti u obzir i visoke troškove za baterije“. U poređenju sa SAD i Kinom, EU trenutno ima najniže tarife na takve proizvode.
AutoRepublika
(2241)
Mozda, ukoliko im ne nametnu nekakve takse i carinu kao sto planiraju, jer navodno nisu fabrikovani od ciste energije…😉
A evropski su cisti? 🙂
Ne sme EU da izmisli nikakve prepreke protiv Kineza jer bi im se to vratilo kao bumerang.
Ove godine bice cetvrtina. Iduce bice trecina. I tako dalje. 🙂