Ovaj kineski proizvođač automobila želi da pravi električne automobile u Evropi
Britanski šef kompanije Chery Viktor Džang rekao je da njegova kompanija želi da izgradi dve fabrike za proizvodnju električnih automobila u Evropi: prvu u Ujedinjenom Kraljevstvu, a drugu na teritoriji Evropske Unije. Ove dve proizvodne lokacije mogle bi da budu u funkciji pre kraja decenije.
Prema Financial Timesu, kineski Chery razmatra izgradnju dve fabrike na evropskom tlu. Viktor Džang, britanski šef brenda, rekao je da želi da „crpi inspiraciju iz uspeha Hyundaija i Kije“ koji su bili praktično nepoznati u Evropi pre kraja osamdesetih, ali koji danas imaju dobar udeo na tržištu.
Posle BYD-a u Mađarskoj, drugi kineski proizvođač bi stoga mogao da uspostavi fabriku električnih automobila (ili bolje rečeno dve) na evropskom tlu. Kineska automobilska industrija je ambiciozna. Postavši najveći svetski izvoznik automobila, Kina je prvi put svrgnula Japan sa trona prošle godine. Kinezi prodaju dosta vozila u Rusiji i Meksiku. A Evropa je sledeća meta na listi.
Međutim, izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Evropske Unije nije bez posledica po kompanije u automobilskom sektoru. Honda je, na primer, zatvorila svoju fabriku u Svindonu (delimično) zbog Bregzita, a BYD je iz istih razloga potpuno isključio britanski establišment. Pored toga, porez od 10% na električne automobile kojima se trguje između Ujedinjenog Kraljevstva i Evropske Unije biće uveden 2027. godine.
Ovo izgleda ne brine Chery. Proizvođač je uveren da je veličina tržišta (2 miliona novih automobila godišnje) dovoljno velika da opravda fabriku. Na britanskom tlu, brend bi želeo da se fokusira na električne automobile sa volanom na desnoj strani za englesko i irsko tržište. Chery bi takođe mogao da izvozi svoja vozila u Južnu Afriku, Australiju i Novi Zeland.
Druga fabrika u okviru Evropske Unije fokusirala bi se na automobile sa volanom na levoj strani za sva tržišta kontinentalne Evrope. Viktor Džang je svestan da Komisija nastoji da uspori dolazak kineskih proizvođača. Na ovu temu, on smatra da „ne treba da kažemo da pokušavamo da uplašimo druge najnižim cenama. Jednostavno želimo da ponudimo najbolje proizvode”.
Uopšteno govoreći, kineski proizvođači nisu zabrinuti zbog primene mogućeg evropskog poreza. Očekivali su to nekoliko meseci. Da bi se suprotstavile ovim potencijalnim sankcijama, kineske kompanije će umesto toga nastojati da osnuju fabrike u Evropi za proizvodnju svojih električnih automobila. Dokaz sa nedavnim najavama iz BYD-a, a samim tim i iz Cheryja.
Prvi Cheryjevi modeli polako stižu u Evropu. Grupacija planira da lansira tri brenda na Starom kontinentu: Omoda, Jaecoo i Exlantix. Svaki od njih ima veoma precizno pozicioniranje. Prvi model koji će biti u ponudi biće kompaktni SUV Omoda 5. Biće dostupan u čisto električnim i benzinskim verzijama. Omoda 5 se već prodaje u Kini, širom Azije i Južne Amerike.
Prvi Omodini modeli biće ponuđeni na prodaju u UK na proleće ove godine, dok marka Jaecoo bi trebalo da sledi nekoliko meseci kasnije. Chery je nedavno potvrdio da će premijum brend Exlantix takođe biti distribuiran u Evropi. Modeli brenda biće pozicionirani nasuprot već prisutnih Kineza: Xpeng i Nio.
Ali kompanija će takođe morati da se suoči sa Teslom i evropskim premijum brendovima Audi, BMW i Mercedes). Za razliku od nekih kineskih proizvođača, Chery nastoji da privuče nove kupce (veoma) velikodušnim garancijama – sedam godina za električne automobile i osam godina za baterije što je argument koji bi mogao napraviti razliku.
AutoRepublika
(2396)
Dobrodosao u Srbiju!
i tata bi sine…ali…
Teško da ćemo do kraja ove decenije ući u EU.
Ko govori o EU?! 🙂
„Omoda“ je naziv (Chery-jevog ) brenda ili naziv (Chery-jevog) modela?
Jer, na NCAP-u je Omoda 5 već rangiran i to kao model Chery-ja.
https://www.euroncap.com/en/results/chery/omoda5/47166
Pri čemu je to zapravo model koji se kod nas prodaje kao Chery FX.
https://www.cheryauto.rs/modeli/fx