Logistički problemi u automobilskoj industriji Evrope snažno se odražavaju i na poslovanje kineskih konstruktora. Usled nedostatka dovoljnog broja odgovarajućih transportnih plovila koja bi bila upotrebljena za prevoz vozila s jednog kontinenta na drugi, evropsko tržište ne dobija onoliko vozila koliko bi inače trebovala iz Kine, navodi analitičar Matijas Šmit za švedsku radio stanicu SR Ekot.
„Jednostavno nema dovoljno raspoloživih transportnih kapaciteta kako bi se odgovorilo u punoj meri tražnji za kineskim automobilima na tržištu Evrope,“ kaže Matijas.
Razlog nedostatka dovoljnog broja prekookeanskih transportera je taj što su mnogi brodovi rashodovani tokom pandemije. Sada je potražnja nasuprot tom periodu, sve intenizivnija i u takvim novonastalim okolnostima, jednostavno nema dovoljno brodova. Novi su naručeni, ali jasno, da bi ti primerci bili izrađeni, potrebno je da prođe neko vreme.
Kineski proizvođači električnih automobila su zauzeli neočekivano značajan tržišni udeo tokom poslednjih godina, ali sada su u defanzivi upravo zbog nemogućnosti dopreme vozila do kupaca na Starom kontinentu. Ne rekosmo da je udeo kineskih elektromobila na evropskom tržištu negde oko osam procenata.
„Bilo bi i više ali oni nemaju načina da isporuče više vozila u Evropu,“ objašnjava Matijas.
Kao rezultat nestašice, porasli su i troškovi prevoza velikim plovilima, pa su tako i dostigli rekordno visok nivo. Ta usluga klijente može koštati do 110 hiljada evra po danu. Matijas opisuje opštu zabrinutost na tržištu. Problemi sa transportom u kombinaciji sa novim visokim uvoznim carinama mogu dovesti do toga da kineski proizvođači električnih automobila umesto toga počnu da proizvode električne automobile lokalno u Evropi, a upravo ovih dana je potvrđena vest koja je u liniji s pretpostavkom. Naime, BYD je najavio gradnju fabrike u komšijskom Segedinu, neposredno uz granicu sa Srbijom.
AutoRepublika
(141)
„Problemi sa transportom u kombinaciji sa novim visokim uvoznim carinama mogu dovesti do toga da kineski proizvođači električnih automobila umesto toga počnu da proizvode električne automobile lokalno u Evropi,“
Ali, bitan deo komponenti bi i dalje stizao iz Kine, tako da problem transporta i dalje ostaje.
U jedan kontejner 40′ stane 20 t dijelova ili cca 13 auta, a za tu zapreminu stane 2-3 vozila. S druge strane nedostaje specijalizovanih brodova za prevoz automobila, znamo da su barem tri izbačena iz upotrebe zbog gorevine električnih automobila 😜, za kontejnerske nisu rekli 😉. Treće, ako su kineski automobil, ne moraju svi dijelovi biti kineski, mogu gume biti iz Srbije – na primjer 😀, ili Bosh, ili neke kineske akvizicije iz oblasti auto dijelova koje su već u Evropi… Ali sad ćeš vidjeti kako evropski rad je skup kod EU proizvođača, a Kinezi će i u takvim uslovima… Pročitaj više »
Ja se seća vesti, u poslednjim mesecima, da su kinezi poručili nekoliko brodova namenskih za transport automobila. E sad, trebaće im godinu dve za proizvodnju… ili koliko već Ionako će teško ući na EU tržište, njega brani EU. Francuzi ukidaju subvencije na kineska e vozila, a nemci daju subvencije na svoja E vozila današnje vesti „Amerika razmatra mogućnost podizanja carina na kineska električna vozila“ „Tesla želi da ubrza planove za proširenje fabrike u Berlinu“ „Nemački proizvođači najavili subvencionisanje kupaca njihovih električnih modela“ biće primorani kinezi da otvaraju fabrike u EU, a tada će prolaziti kao Tesla u nemačkoj, naša pravila,… Pročitaj više »
Nemci su preko noci ukinuli subvencije e-automobila! Razlog: drzava nema vise para! 🙂
Kinezi brzo misle i resenje je upravo u toku – grade flotu trgovackih brodova na atomski pogon za transport kontejnnera! Vest je objavljena 11.12. og. Do sada su samo nosaci aviona i podmornice snabdeveni ovim pogonom, sada ce prvi put u istoriji trgovacki brodovi da dobiju atomski pogon! Prednost je nezavisnost od internacionalnih cena nafte, raznih embarga i od internacionalnih propisa o izduvnim gasovima brodova, koji su sve agresivniji. Zbog nula emisije bice im dozvoljen ulaz u sve luke.