Da li će Evropa dobiti svoje kei automobile?
Šef Renaulta i Udruženja evropskih proizvođača automobila (ACEA), Luka de Meo, želi da električne automobile učini dostupnim što većem broju ljudi, a to bi moglo da uključi modele malih dimenzija, kao što su kei automobili specifični za Japan.
Tokom manifesta koji su zajedno potpisali različiti proizvođači, članovi ACEA-e (Ford, Honda, Hyundai, Renault Group, Toyota, …), de Meo je još jednom pomenuo kei automobile. Ova kategorija automobila je specifična za japansko tržište jer je ekonomična i štedi prostor. U stvari, njihova maksimalna dužina ne može biti veća od 3,40 m, širina 1,48 m i zapremina motora 660 cm3. Ovi mali automobili su predstavljali skoro 40% prodaje u 2020. godini.
Ko želi da pročita još detalja o kei automobilima, preporučujemo ovaj Zokijev članak iz vremena osnivanja AutoRepublike.
Ako termalni motor više ne postoji, Luka de Meo želi da izveze koncept u Evropu kreiranjem posebne kategorije. Ovi automobili bi se tako postavili između četvorocikala (Citroen Ami, Fiat Topolino i drugi automobili za koje ne treba dozvola) i gradskih automobila (Fiat 500, budući Renault Twingo i VW ID.2).
Renault bi tako mogao u potpunosti da iskoristi prednosti alijanse sa Nissanom i Mitsubishijem za razvoj ovog segmenta. Nissan ima nekoliko modela u svom asortimanu (Sakura, Dais, Rook, …), kao i Mitsubishi (Delica Mini, eK X EV).
Međutim, nije sve tako jednostavno jer ova vozila ne ispunjavaju bezbednosne zahteve koji se nameću u Evropi. trenutno je nemoguće uvesti ih. S druge strane, njihova mala veličina, u kombinaciji sa kompletnom opremom, ali bez gedžeta, i baterija razumnog kapaciteta dovoljna za urbanu upotrebu, omogućila bi obuzdavanje troškova. Naš dragi saradnik, čitalac i stručni komentator Matija se duže vreme zalaže za ovakav koncept električne urbane mobilnosti.
Luka de Meo je najavio da će budući Renault Twingo koštati ispod 20.000 evra. Takođe je moguće da će francuski proizvođač udružiti snage sa Volkswagenom na njegovom razvoju. Tako bi potonji dobio model ID.1 po uporedivoj ceni u svom katalogu. Ovi kei automobili bi tada mogli da se spuste za jedan sprat da bi bili ponuđeni za 15.000 evra.
U prošlosti su pojedini modeli kao što je Suzuki Wagon R+ (i njegov blizanac Opel Agila) već isprobali eksperiment na Starom kontinentu, bez mnogo uspeha. Međutim, vremena više nisu ista, a potreba da se električni modeli ponude po razumnim cenama danas je bez presedana.
AutoRepublika
(240)
Kei Cars u Evropi? Kratko i jasno „NE“! Zasto? Zato sto sto je ova klasa u Japanu suvise strogo ogranicena dimenzijama a nama je potrebna raznovrsna ponuda vozila, za svaku realnu potrebu. Moja vizija je da se vozila cija je upotreba prvenstveno u gradu, bez obzira na velicinu i namenu (!), proglase posebnom klasom automobila sa ciljem da se za njih realizuje nova klasa NCAP testova bezbednosti. Principijelno receno, bez detaljne tehnicke analize, uslove crash-testova za gradska vozila trebalo bi prepoloviti – brzine udara o prepreku smanjiti za 50%, pri cemu se zadrzava kompletna procedura ispitivanja. Obrazlozenje je jednostavno: u… Pročitaj više »
Može jedno pitanje? Zašto svi smatrate NCAP kao zakonsko ograničenje? To je prije NVO marketinška patka na koju se lože ljudi da bi bili bezbjedniji a onda ne vežu pojas i piče ogromnom brznim a sudar se ispituje na ispod 60 km/h… Dokaz za to je što se ne ispituje svaki auto na NCAP, a poneki zaradi ni nula zvjezdica pa se ne povlači sa tržišta… Homologacija (i serija propisa vezana sa tim) je ta koja određuje da li se vozilo može pojaviti na tržištu. Nju niko ne spominje, gdje se radi, koji su uslovi potrebni da bi se zadovoljili,… Pročitaj više »
Za tvoju informaciju: NCAP nije zakonska obaveza vec dokaz da vozilo pruza odredjeni nivo zastite. Znaci NCAP je zapravo deo marketinga koji publika veoma ceni i zato ima jak uticaj na uspesnost prodaje. Bilo je primera uvoza Kei Cars vozila u EU ali je njihova popularnost bila ravna nuli, zato su uvoznici prestali sa uvozom. Na primer Daihatsu Quore ili mikroven Subaru Libero, itd. U svom komentaru sam kategoricki izjavio da nam Kei Cars nisu potrebni u Evropi i to iz dva razloga: – Njihove dimenzije, duzina i sirina, su limitirani iz razloga nedostatka prostora u japanskim gradovima, zapremina i… Pročitaj više »