AR pijaca klasika: Saab iz boljih dana
Za Saabom već neko vreme postoji velika žal zato što je nestao sa tržišta jer kao, „samo specijalna grupa ljudi može da ga razume i poseduje“, ali da vam iskreno kažem, nikada nisam uspeo da razumem taj kultni status. Daleko od toga da imam loše mišljenje o brendu i većina njegovih modela mi se zapravo jako dopada. Međutim, uvek ću više žaliti što nema brendova poput Oldsmobilea, Pontiaca, Austina, Simce, Zastave i neki drugih.
Saabu svaka čast za bezbednost i način na koji je civilizovao turbo tehnologiju, ali to je ipak brend koji baš nikada u svojoj istoriji nije imao sopstveni motor već je uvek tjunirao tuđe.
Model koji je stavio Saab na mapu sveta je bio 900 i danas smo ga izabrali za pijacu dana. Proizvodio se od 1978. do 1998. godine bez većih promena, ali sa mnoštvom unapređenja. Nudio se kao limuzina sa dvoje i četvoro vrata, zatim kao heč sa troje i petoro vrata i kabriolet, a tokom dve decenije postojanja je privukao 908.817 kupaca. Ono što je bilo specijalno kod modela 900 je bio njegov turbo motor.
Švedski proizvođač vozila nije bio prvi koji ih je nudio (Chevrolet i Oldsmobile su posedovali takvu tehnologiju direktno iz fabrike još 1962. godine), ali će se svi složiti da je Saab napravio veliki korak napred da učini turbobenzinca dovoljno civilizovanim za svakodnevnu upotrebu.
Chevrolet, Oldsmobile, BMW i Porsche su ciljali uglavnom na sportske modele, gde je postojala velika „turbo rupa“, dok su švedski inženjeri pronašli način kako da ponude takvu tehnologiju i u porodičnim četvorotočkašima i to bez ranijih nedostataka.
Turbobenzinac je bio zasnovan na 2,0-litarskom motoru, čiju je licencu Saab originalno kupio od britanskog posrnulog proizvođača Triumpha. U atmosferskom izdanju je razvijao tek 100 konjskih snaga, ali će turbo naravno podići doživljaj na značajno veći nivo.
Zavisno od godine, tržišta, i konfiguracije, nudio se u verzijama od 143 do 173 konjske snage. Onaj poslednji je bio u stanju da ubrza od nule do 100 km/h za 8,5 sekundi i da nakon toga dostigne maksimalnu brzinu kretanja od 217 km/h.
U idealnom svetu, menjač je bio petostepeni manuelni, ali je Saab nudio i četvorostepeni manuelni i trostepeni automatski, isključivo radi američkog tržišta. Ovakvo zadovoljstvo nikako nije bilo jeftino – ako bi kupac izabrao kabriolet sa turbo motorom i punom opremom, koštao je čak 31.440 američkih dolara ili čak 81.800 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca.
Današnji 900 je baš takav i sa proizvodne trake je sišao 1988. godine. Kabriolet je bio najslabije popularna verzija u ponudi ovog automobila i tokom dvadeset godina proizvodnje, pronašao je tek 48.888 kupaca. Automobil se nalazi u gradu Solana Bič unutar američke savezne države Kalifornije i do sada je prešao 139.200 kilometara.
Od opreme poseduje kožna sedišta sa grejačima, 15-inčne felne, maglenke, prozore sa staklima pokretanim pritiskom na dugme i još mnogo toga. U oglasu nema mnogo informacija o samom vozilu osim podatka da je prethodno bio registrovan u Merilendu.
Aukcija je donela 33 ponude, a najviša je iznosila 21.750 dolara.
Zoran Tomasović
(495)
Sada je imao originalnu mehaničku postavku, dizajn i sijaset patenata.Toliko je imao ojačani karoseriju da je čak i njemačka trojka u odnosu na njega izgledala mekana.Jedino je se Volvo možda približio Saabu u višim standardima čvrstine karoserije i niko više. Tetak iz NS je prije 20-ak godina sa Saabom 9000 pokupio lika Sa Yugom.Gradska vožnja oko 70km/h.Saabu je malo iskočila maska, hauba neznatno oštećenja.Kod Yuga je prednji kraj nestao, čovjek je izašao iz njega i tresao se kao prut.
SAAB i Jugo nisu za poredjenje, Jugo je duplo laksi.
Znam. Opel Korsa i VW Polo su takođe duplo lakši ali neuporedivo čvršći.
Zavisi od godine proizvodnje, tj. homologacije. Zahtevi pasivne bezbednosti permanentno rastu.
Autoru teksta poručujem da nema pojma šta je SAAB i kakav je to proizvođač bio. To što on bazira svoj komentar na osnovu interneta i televizije, to je njegova sramota!
Sam podatak da je „bio“ sve govori o njemu. 😉
Sta jos interesantno kod ovog modela? Pozicija motora! Na slici se vidi da motor stoji uzduzno, ono sto je specijalno nalazi se ispod motora: – motor je okrenut naopako – kuplung je napred; – ispred kuplunga nalazi se lancani prenosnik koji prenosi snagu na menjac, koji se nalazi uzduzno ispod motora; – na zadnjem kraju menjaca, prema kabini, nalazi se diferencijal iz koga polaze dve poluosovine. Ovakva konstrukcija pruza maksimalan prostor u zoni vozaca i suvozaca, jer nema srednjeg tunela. Dole je skica sa objasnjenjem. Vrlo slicnu konfiguraciju, samo u obrnutom smeru (!), imali su Buick Riviera i Cadillac Eldorado… Pročitaj više »
Sve je odlično objašnjeno i još bolje ilustrovano.Samo treba napomenuti da je motor kod Saab-a 900 nagnut ustranu.To je urađeno zbog nižeg težišta, boljeg ležanja, niže haube i bolje aeodinamike.
Tako je! Uglavnom zbog nize haube, jer se visina menjaca i visina motora sumiraju.
Za ilustraciju, svi redni motori BMWa nagnuti su na desnu stranu (izduv) za oko 30°, zbog nize haube.
Odlican tekst , samo neznam zasto se stalno spominje triumf , taj motor koji je licenciran i ovaj iz ovog kabria nema bas nikakve veze ali bas nista , vozio sam konkretno 900 og i rasturio usput par komada pa znam o cemu pricam.na motoru ako je 16v turbo sve je jebeno skuceno i uzasno za rad , jedino kvacilo skidas bez demontaze menjaca sve ostalo je u tri lepe, jos kad ima i klimu dozivljaj je kompletan.900 og ima ozbiljno jaku limariju mozda su zato i propali😆😆😆
Ako mijenjaš kvačilo bez demontaže, onda bi mogao biti Opel 😉
Na staroj 900ki nema ni O od opela, vec na sledecoj 900 od 93god je druga prica….