Yamaha i CFMoto će zajedničkim snagama sklapati motocikle
Japanski proizvođač Yamaha proizvodi i prodaje motocikle u Kini u ortakluku s lokalnim partnerom po imenu Jianshe i to traje od 1992. godine, ali sada je tome došao kraj. Na to mesto od novembra 2023. godine uskača preduzeće CFMoto.
Umiruće partnerstvo je tako potrajlo 31 godinu i u budućnosti će drugi zajednički poduhvat biti taj koji sklapa i plasira motocikle i skutere Yamahe na teritoriji Kine. Na prvi pogled zvuči kao još jedna od mnogobrojnih vesti iz ogromne zemlje, kako u automobilskom, tako i u motociklističkom svetu, ali bi trebalo podsetiti da je kompanija CFMoto relativno novo ime u ovoj industrijskoj grani, a koje je već uspelo da sa uglednim KTM-om dogovori da realizacija motocikala iz sopstvene palete, na evropskom tlu ide preko premijum brenda, i to počev od 2023. godine.
Način na koji će dve strane započeti zajednički rad će biti pomalo osoben. Naime, dve strane neće osnovati novi zajednički poduhvat već će deo kapitala starog preduzeća, onaj koji je bio pod kontrolom firme po imenu Jianshe, preuzeti CFMoto.
Inače, Yamaha i Jianshe su zajedničkim naporom sklapali manje vazdušno hlađene motocikle. Mislimo na dvotočkaše skromnije zapremine od 150 kubnih santima. U medijskim izveštajima stoji da je ovo preduzeće odgovorno za proizvodnju oko pet miliona jednica tokom proteklih dvadeset godina, i kako prenose relevantni izvori, nisu se u tome baš proslavili. Očekuje se da se to promeni s uvođenjem u priču preduzeća CFMoto.
Iako nije nov, zajednički poduhvat dobija novo ime. U budućnosti će se zvati Zhuzhou CF Motor Co. Ltd. CFMoto će posedovati polovinu kapitala, dok će Yamaha kontrolisati 44,23%, preostalih 5,77% dobija kompanija Tair Yea Limited, sa sedištem u Hong Kongu. Veruje se da će upravo ovo društvo dobiti u nadležnost oblast izvoza gotovih proizvoda. Kako bilo, oko 500 ljudi će zarađivati za pirinač (umalo da kažemo „za hleb“) u novoj/staroj kompaniji, i to počev od novembra 2023. godine.
CFMoto poseduje iskustvo u proizvodnji većih agregata i posebno je profitirala iz odnosa sa KTM-om. Yamaha bi i sama ovde mogla da se ovajdi, pošto bi u Kini trebalo da se sklapaju motori CP2 sa 689 i više kubnih centimetara, pored onih skromnije zapremine od 150 „kubika“. Yamaha u ovom momentu celokupnu porodicu modela s indeksom 700 sklapa u Japanu, pa odatle ti primerci idu na druga tržišta. Modeli Tracer 7 i Ténéré 700 se za potrebe evropskog tržišta sklapaju u Francuskoj od strane firme MBK.
S obzirom na ideju o jeftinijoj proizvodnji artikala koji ne mogu da podnesu masnije marže, imalo bi smisla da se MT-07 proizvodi u CFMotou, i to posmatrano na srednji rok. Baš kao što 790 Duke iz KTM-a sada dolazi u potpunosti iz Kine – iz CFMotoa, a 390 Duke (i ostale varijacije) iz Indije.
MotoRepublika
(223)
CF -u je 800 mt dizajnirao Kiska (KTM),koristi KTM masinu,KYB vesanje pa i kosta kao svetska konkurencija.Da bi nesto valjalo.moze se praviti i u Kini ,ali jeftino da bude teesko.
I ja isto mislim da je mesto na kom se događaj proizvodnje odvija potpuno irelevantno…