Zašto su neki semafori postavljeni vodoravno?
Putujući po regionu, ali i celoj teritoriji Evrope, prosto smo navikli na semaforske kutije, kućišta svetlosne signalizacije koja su postavljena uspravno, ali gledajući američke filmovi i prateći ilustracije iz priča koje nam šalje Zoran Tomasović, vidimo da je nemali broj istih, na teritoriji Amerike, orijentisan vodoravno. Jeste li se ikada možda zapitali zašto je to tako?
Razlozi su čisto praktične prirode i odnose se na želju da se troškovi snize, a da se isotvremeno obezbedi veće rastojanje kutije od tla, uz simultanu redukciju uticaja vazdušnih struja.
Naša navika je takva da očekujemo uvek da crveno svetlo bude pri vrhu, a na niže da idemo sa žutim, pa zelenim svetlom. Međutim, u Americi i u Japanu je češći slučaj da signalizacija bude orijentisana na način da skroz levo bude crveno, uz zeleno svetlo koje je na kraju desne strane. U sredini je uvek žuti signal.
Prilog na temu opredeljenja orijentacije svetlosnog signala u Americi je snimio jutjuber Road Guy Rob, kojom prilikom se raspitivao kako se vlasti opredeljuju po ovom pitanju. Shvatio je da sve savezne države Amerike imaju mogućnost izbora kako će postavljati semafore, horizontalno ili vertikalno, ali da su u Teksasu i Floridi, češći oni koji su položeni.
Propisana visina semafora u odnosu na tlo je u rasponu (prevedenu u centimetre) od 457 do 762 cm. Ovo posebno dobija na značaju ako je nužno postaviti svetlosnu siganlizaciju u tunelu ili ispred ulaza u isti, ili pri prolasku kroz podvožnjak, gde je ta odluka od direktnog uticaja na maksimalnu visinu vozila koje prolazi tuda.
Sličan slučaj se dešava kada je semafor odmah iza nadvožnjaka. Kada bi semafor bio postavljen vertikalno, vozači bi verovatno okasnili s opažajem da je aktivno crveno svetlo, ali ga opet nije moguće pomeriti niže jer bi donja ivica kućišta bila preniska. Veoma je skupo izgraditi nadvožnjak tako da bude viši, pa je semafor jednostavno okrenut u širinu. Ako se most ne nazire, razlog može biti jednostavno nastojanje da se izgradi niži, a time i nešto jeftiniji stub.
Vodoravno postavljeni semafori poseduju značajno bolju otpornost na snažne vetrove jer stvaraju osetno manji otpor vazduhu. Vlasti američke savezne države Nebraske su upravo iz tog razloga odobrile ugradnju ogromnog broja vodoravno postavljenih semafora. Ta federalna jedinica je očito izloženija jakim strujanjima vazduha.
Još nešto važno da kažemo. Ako kod nas i vidite položeno kućište semafora, znate da će doneti raspored signala koji je složen na isti način kao u Sjedinjenim Američkim Državama. Međutim, u Japanu je sve naopako, pa pored toga što voze levom stranom druma, oni na položeno crveno gledaju tako što im je pogled fiksiran skroz desno…
AutoRepublika
(885)
Kada su semafori u pitanju imam samo dva pitanja.
Zasto nisu sinhroizovani na 50 kmh da imamo tzv „zeleni talas“.
Mislim da u Nišu nisu, i da su ostali na 60kmh.
Kao i zasto ne uvedemo zakon o uslovnom desnom skretanju. Ima previse raskrsnica na kojima se nepotrebno ceka da bi se prikljucili u desnu stranu.
I u Kanadi su većinom horizontalno postavljeni semafori.Trebalo mi je puno vremena da to svarim.