Svedoci smo sveprožimajućeg uticaja inflacije na svakodnevni život. Jedan od glavnih pokretača eksplozije cena svih vrsta roba i usluga, bile su i cene naftnih derivata u maloprodaji, koje su tokom prošle godine skokovito rasla. Stručnjaci u ovoj oblasti sada predviđaju preokret tog trenda.
Točenje goriva bi u budućem periodu moglo postati manje bolno u finansijskom smislu, što je relevantno predviđanje „u slučaju da zakoni tržišta ostanu na snazi i da se ništa neobično ne dogodi,“ navodi u Minhenu stručnjak koji radi pod okriljem ADAC-a, a specijalnost su mu goriva i tržišna kretanja istih, Jirgen Albreht. Za ovo posebno ima mesta kada je dizel u pitanju, ponajpre zbog uskoro završene grejne sezone i pratećeg trenda opadanja tražnje i cena.
Godinu dana nakon što je došlo do rasta cena goriva u prvoj polovini marta prošle godine, Albreht navodi da su se one postepeno stabilizovale. „Kada u analizi u obzir uzmete cene sirove nafte i kurs razmene evra, cene derivata u maloprodaji su i dalje povisoke, ali ekstremnih cifara više neće biti,“ kazao je on. „S dizelom još nismo stigli toliko daleko.“ U Nemačkoj je zbog nižeg poreza, ovo gorivo ponovo jeftinije od benzina, ali razlika je i dalje premala.
Kako bilo, padu cena bi trebalo da vodi konkurencija, objašnjava Albreht i poziva na sniženje cena goriva. „Prerađivači nafte se neće dobrovoljno odreći visokih zarada.“
Neposredno po pokretanju rata u Ukrajini, u martu 2022. godine su srušeni svi dotadašnji rekordi u pogledu cena goriva. Prema ciframa kojima barata ADAC, na dan 7. marta, je po prvi put na nemačkom tržištu došlo do proboja maloprodajne cene od 2 evra za litar, kako benzina (Super E10), tako i dizela. Govori se o prosečnim cenama na nivou države. Dana 10. marta, dizel je dostigao rekordnu cenu svih vremena, kada se zadržao na koti od 2,321 evra po litri (opet u proseku). Super E10 je rekordnu cenu dostigao 14. marta prošle godine, kada je u proseku u Nemačkoj stajao 2,203 evra po litri.
AutoRepublika
(220)
Ne treba za skok cene goriva i ostalih energeneta kriviti samo dešavanja u Ukrajini i vremenski sve poremećaje vezati za te dogadjaje.
Jer, kako ja nedavno gledah, do eneromnog skoka cene struje je došlo još u poslednjem kvartalu 2021. Npr. u novembru 2021 na spot tržištu prosečna cena struje je bila 215,87 ЕUR/МWh, odnosno, 245,81 EUR/МWh u decembru 2021. A rat tada nije bio ni počeo, pri čemu ne možeš očekivati da cena jednog energenta ode u nebesa (i tamo ostane), a da ti ostale vrste energeneta ostanu na ranijem nivou cena.