AR pijaca klasika: Liči na Jaguar, a u stvari je Chevrolet
Jaguar je kroz svoju istoriju prošao kroz dosta uspona i padova, ali jedan model koji je uvek imao veliko poštovanje i kultni status je čuveni XJ. Njegova proizvodnja je stopirana pre četiri godine da bi se oslobodio prostor za krosovere i terence, i automobilski svet, u neku ruku, još uvek pati za njim.
Postojale su četiri generacije, a najviše sigurno pamtimo onu prvu. Proizvodila se čak 24 godine i to u periodu od 1968. do 1992. godine bez većih izmena.
Neko će pomisliti da razlog leži u velikoj popularnosti vozila, i XJ je zaista odličan primer one tvrdnje „ne popravljaj ako nije pokvareno“, ali je zapravo pravi razlog taj što Jaguar često nije imao finansijske mogućnosti da ga kompletno zameni. Umesto toga ga je osvežavao kroz tri serije gde je uglavnom popravljano ono što nije funkcionisalo kako treba u prošlosti.
Za današnje izdanje pijace smo izabrali model iz 1987. godine, što znači da pripada trećoj seriji, a u izložbeno-prodajnim salonima smo je mogli videti od 1979. do 1992. godine. U oglasu se navodi da je reč o verziji XJ6, što bi u teoriji trebalo da znači da ga pokreće Jaguarov provereni 4,2-litarski benzinac sa šest cilindara u rednoj konfiguraciji.
To bi bilo dovoljno za 205 „grla“, pa iako se nije izdvajao po velikoj snazi, svakako je imao kvalitet na duži period. Za one koji bi hteli nešto više, britanski proizvođač vozila je nudio i 5,3-litarski benzinac sa dvanaest cilindara i maksimalnih 295 „konja“, ali ovaj „XJ6“ zapravo nema ni jedan, a ni drugi agregat.
Naime, neko se dosetio pre dvadesetak godina da „uglavi“ General Motorsov 5,7-litarski benzinac sa osam cilindara. Ugrađivao se u model Chevrolet Impala SS u periodu od 1994. do 1996. godine i razvijao 260 konjskih snaga, a zajedno sa njim je stigao i četvorostepeni automatski menjač (XJ6 je originalno imao trostepeni „automatik“).
Američki automobil se mogao pohvaliti ubrzanjem iz mirovanja do 100 km/h za sedam sekundi i maksimalnom brzinom od 230 km/h, pa slične performanse očekujemo i od ovog „Jaguara“ pošto su po masi veoma slični.
Automobil je takođe jednom farban, a ostatak je većinski u originalnom stanju. Na satu možemo da vidimo brojku od 240 hiljada kilometara, ali kako motor nije originalan tako ni ona ne znači previše. XJ6 se inače nalazi u gradu La Vern u američkoj saveznoj državi Kaliforniji i tamo je proveo ceo život, čija je suva klima svakako bitna za limariju.
Aukcija je tek otvorena, a trenutno najviša od sedam ponuda iznosi 3.500 američkih dolara.
Zoran Tomasović
(1934)
Sa ovim Jaguarom nesto slicno uradio bih i ja i to jos radikalnije. Bio bi to perfektan restomod sa kompletno novom tehnikom, od tockova do motora. Enterijer bi bio 100% generalno restauriran i to u Engleskoj gde znaju sta su koza i drvo! Pusti snovi! 🙂 Ovaj auto gore za 3500 dolara je poklon! Jednom sam vec rekao da u blizini imam komsiju arhitektu, beogradjanin. Do nedavno je imao u garazi Jaguara XJ kupe, u perfektnom originalnom stanju. On je prvi i jedini vlasnik. Prodao ga je u decembru za 35.000 evra. Iz njegovih prica saznao sam da je Jaguar… Pročitaj više »
Koliko je pouzdan, ne znam, ali je fantastično dizajniran. Meni lično Pelep
Fantastican je, ova generacija je neprevazidjena! Sto se tice pouzdanosti, najveci kriticari su sami Englezi. Citao sam sve i svasta o pouzdanosti Jaguara! Interesantno je da ga Nemci ne kritikuju tako brutalno kao Englezi. Valjda mu sve oprastaju samo zbog lepote! 🙂
Ili bolje održavaju auto…
Naravno, samo restmod sa mjerom bi podrazumijevao motor, mjenjač i vješanje sa novog Jaguara.Prelazak na nekog drugog proizvođača je već kičeraj ili ti narodski rečeno-budževina.
OK, to je sasvim prihvatljiva opcija.
Ne kontam neke likove nikako. Ugradiš motor od „Yuga“ u „Opel Korsu“ i još se hvališ.? A opravdanje je kao u Korsi je bio 1.2 a ovaj iz Korala 65 je 1.3 pa to dođe kao neko poboljšanje.??? 🤔
Opravdanje je General Motorsov LS je u boljem stanju i posle 10 godina nego sto je Jaguarov posle 10 meseci. 😉