Walmart je sklopio ugovor sa Canoo-om o kupovini hiljada električnih kombija od američke startap kompanije. Nedavno smo pisali o tome kako je i američka svemirska agencija NASA naručila ove kombije za ekspediciju na jedini satelit naše planete.
Maloprodajni gigant je u utorak rekao da će kupiti 4.500 primeraka Canoo-ovog modela Lifestyle Delivery Vehicle – LDV (lifestyle komercijalnog vozila) i da je otvoren za kupovinu dodatne količine ako se ukaže potreba.
Vozila će se koristiti za dostavu robe poručene online, to jest preko interneta. Ovaj potez je deo Walmartovog cilja da bude klimatski neutralan do 2040. godine, saopštila je kompanija.
Canoo je predstavio svoj LDV 2019. godine i od tada je otkrio veći kombi i kamionet. LDV je na putu da počne proizvodnju krajem ove godine i biće isporučen prvim kupcima, uključujući i Walmart, sledeće godine.
Početna cena prošle godine za LDV je bila nepunih 35 hiljada dolara (ili evra, svejedno je, gotovo su izjednačeni).
Vozilo se najbolje može opisati kao prostran minivan koji bi bio idealna opcija za usluge aerodromskog prevoza, jer može da primi do sedam sedišta. Dugačak je 4,4 metra, ili, bolje rečeno, oko 36 cm je kraći od Tesle Modela Y, ali ima unutrašnjost sa sličnim prostorom kao veliki SUV, navodi Canoo. Prtljažni prostor dolazi na 3400 litara.
LDV je zasnovan na Canooovoj sopstvenoj platformi koja uključuje bateriju i pogonski sistem, kao i sistem upravljanja preko žice, bez mehaničke veze između volana i točkova. Baterija je jedinica od 80 kilovat-sati za koju se procenjuje da će obezbediti domet od oko 400 km.
Proizvodnja vozila Canoo će se obavljati u fabrici u izgradnji u Prajoru, Oklahoma. Kompanija je ranije imala sedište u Los Anđelesu, ali je prošle godine preselila poslovanje u Bentonvil u Arkanzasu.
AutoRepublika
(242)
Canno je pravi dizajnerski auto – tzv. „monospace design“ je forsiran do maksimuma. U prevodu, karoserija se proteze od prednjeg do zadnjeg branika u jednom komadu. Posledice ovog dizajna jesu: – Prednje staklo je tacno iznad prednjeg branika, pri sudaru ce se pretvoriti u gomilu krhotina koje ce zatrpati vozaca. – Veliko prednje staklo koje ide do krova upija mnogo Sunceve toplote, klimauredjaj ce leti da potrosi veliku kolicinu energije za hladjenje, zimi za grejanje. – Pri hladnom i vlaznom vremenu stakla se iznutra zamagle. Pitanje: kako obrisati prednje staklo koje je skoro dva metra udaljeno od vozaca? Uredjaj za… Pročitaj više »
Intersantan je svakako, jedino su mogli malo farove bolje oblikovati…
Prednje staklo je troslojno, dva sloja stakla sa vezivnom masom izmedju i pri razbijanju se ne rasipa. Sto se staklene povrsine tice, mnogo vozila ima stakleni krov pa ipak nemaju problem sa grejanjem/hladjenjem. Sa druge strane ovo vozilo ce sluziti kao dostavno vozilo i udobnost putnika nije u prvom planu svakako.
Izazov je svakako u servisnoj mrezi. Tesla i posle 10 godina jos uvek kuburi.
Sve si u pravu, ali:
Troslojno staklo je vec odavno standard, cak obaveza, ipak svi proizvodjaci stavljaju staklo iza deformacione zone da bi se opasnost od krhotina maksimalno umanjila.
Stakleni krov – to je deo luksuza koji kosta energiju. Da li jednom dostavnom vozilu treba taj luksuz? Mislim da je ekonomija energije kod tzv. „commercial vehicles“ mnogo, mnogo vaznija.