Nova vozila koja se nude u EU će morati da poseduju ograničavač brzine
Svi novi automobili koji se budu nudili na tržištu Evropske unije će u budućnosti mandatorno imati ugrađen limiter brzine kretanja u paketu pomagala koji potpadaju pod skraćenicu ISA, i to kao deo osnovnog paketa opreme, sudeći po onome što piše u novoj regulativi.
Novim zakonom je predviđena sloboda za proizvođače u pogledu načina na koji će opominjati vozače usled prekoračenja dozvoljene brzine kretanja, pa će tako neki modeli posedovati zvučno upozorenje ili alarm putem vibracija na volanu ili papučici gasa, dok će neki proizvodi reagovati i tako što će sami usporavati automobil, mada je ovde upitan bezbednosni aspekt takve ideje. Dozvoljene će biti i svakovrsne kombinacije pomenutih načina obaveštenja, dok će najmanje jedan morati da bude obezbeđen.
Iako će limitatori biti ugrađeni u svako vozilo bez izuzetka, vozačima će za sada biti ostavljena sloboda da ih na početku svakog pojedinačnog putovanja deaktiviraju. Takav koncept će ostati aktuelan neko vreme da bi potom bilo onemogućeno njegovo isključenje.
U uvodu pomenusmo skraćenicu ISA pa da kažemo da je ona reprezent kovanice koja na engleskom glasi ovako: Intelligent Speed Assistance, a što bi se moglo prevesti kao „napredno pomagalo za brzinu kretanja“. Smisao ovog sistema je da uslovi nemogućnost iskakanja iz zakonskih okvira u pogledu implementirane brzine kretanja automobila.
Kako sada stvari stoje, ISA će biti ugrađivan samo u modele koji su lansirani nakon 6. jula ove godine, ali će vozila koja su u aktuelnoj ponudi brendova i tokom jula 2024. godine, morati da se usaglase s ovim zahtevima iz zakona, s tim da će imati „lufta“ da to učine sve do tog datuma (to jest u roku od dve godine).
Iako ova odredba neće dovesti do eliminacije brzanaca i zavisnika od ludovanja na drumu, i neće automatski zaustavljati automobile čiji vlasnici divljaju, svakako jeste korak ka implementaciji potpuno autonomne kontrole brzine kretanja.
Glavni razlog koji je motivisao zakonodavca da implemenira ovu odredbu u pravni okvir jeste dakako bezbednost, dok je glavni promoter upotrebe sistema ISA Evropski bezbednosni transportni savet koji navodi da će broj sudara biti smanjen za 30%, uz prateće smanjenje stope smrtnosti od 20%, nakon ugradnje ovih propisa u zakone. Evropska unija namerava da do 2050. godine u potpunosti eliminiše fatalitete na drumovima na svojoj teritoriji.
Pretpostavlja se da bi ISA mogao da dovede do prevencije oko 140 hiljada ozbiljnih saobraćajnih nezgoda do 2038. godine, a ideju je podržao i čuveni EuroNCAP: „Temeljnije poštovanje ograničenja brzine kretanja će smanjiti broj udesa, a i ublažiće posledice onih do kojih ipak dođe.“
Mnogi novi automobili su već opremljeni tehnologijom potrebnom za autonomno ograničavanje njihove brzine. Savremeni četvorotočkaši mogu ograničiti snagu motora, tako da automobil ne može prekoračiti brzinu nametnutu na putu. To je oblik inteligentnog, trajno aktivnog adaptivnog autopilota. Sistem ograničenja se može zaustaviti odnosno isključiti, ali će se on ponovo aktivirati nakon svakog gašenja motora.
Takođe, a ujedno evo odgovora i na našu zabrinutost iz uvoda, sistem bi se automatski deaktivirao na svaki iole histeričan pritisak papučice gasa, sve u želji da se preticanja učine bezbednijim.
Pored ovog, Evropska unija će uvesti i neophodnost ugradnje „crne kutije“, ali i još nekih dodatnih sistema zarad podizanja bezbednosti u vozilima. O tome smo pisali ranije, pa možete pronaći te članke. Da damo samo ideju o čemu se radi: sistem za prepoznavanje intoksikacije vozača alkoholom i slično, sistem za detekciju premorenosti i rasejane pažnje vozača i slično.
AutoRepublika
(1523)
Poserem im se u regulativu. Napravice nešto što ne možeš koristiti u potpunosti, a platio si za to što je najgrublje kršenje prava potrošača. Kad već tandrkaju sa emisijama i kad su počeli stavljati ćopavce u suv vozila nek stave 2 cil i neće moći preko 130 svakako. Vozila će biti jeftinija, emisije će biti zadovoljene, troškovi za razvoj tih sistema neće postojati. Štednja resursa u svakom obliku.
Mislim nije da je sve ovo što sam napisao relevantno iz razloga jer EU neće postojati 2035 ili 2038. Slijedi denacifikacija lgbtqx govana.
Kvazi bezbednost, masa vozača će ga gasiti, na ovaj ili onaj način.
Debelo će ga naplatiti.
sve više je takvih rešenja u autoindustriji
A Volvo već to ima.
Upozorenje je OK ali nasilno ogranicenje ne! Nacicemo mi lek i za to! 🙂
Mada mislim da uopšte nisam „agresor za volanom“, već pretežno veoma „defanzivan vozač“, ni najmanje mi se ne dopada ovakav način ograničavanja brzine.
Sumanuto je.
Ma to Žika majstor isključi…i goni do iznemoglosti🙂.
Serem se u regulativu. Od njihove bolesno-preterane brige za moju bezbednost, plašim se za sopstveni život.
Kupiš starije vozilo i to će biti rešenje.
GPS na svaki nov auto i kad se radi kontrola saobraćaja proveri se koliko je prekoračenja brzine bilo Haha. To kad bi stavili niko nebi ni imao dozvolu mala šala . Realno svaki vozač bi imao 1000 prekoračenja brzine mesecno . Počeo sam da vozim sredinom devedesetih tada nisi mogao da vidiš ni 10% ovakvog bezobrazluka u saobraćaju. Valjda ljudi nisu imali a šta je sada od čega su ovi pobesneli od nemaštine. Kaže mi taksista pre mesec dana ovo nisu čista posla čim su i penzioneri počeli da se voze taksijem. Na aerodromu se više nečeka vožnja čim dodju… Pročitaj više »