Policijska uprava zapadnje Australije je rešila da se priključi globalnom trendu seobe na koncept elektromobilnosti pa je u svoju flotu uvrstila „ekološki podobna vozila“. Međutim, nisu bili u stanju da se unapred opredele prema tome koji električni koncept je bolji, pa su na testiranje uzeli baterijski heč Hyundai Ioniq 5, ali i vodonični sedan pod imenom Toyota Mirai. O tome koji se model bolje uklapa u svakodnevicu policijskog slubenika, odlučivaće sami organi reda na zelenom kontinentu.
Vozila oba proizvođača će biti bačena na seriju teških i dugotrajnih testova, dok su budući vozači tih automobila obećali da će se prema njima odnositi na uobičajen način, odnosno ne ukazujući im povlastice spram konvencionalnih policijskih automobila.
Pomoćnik policijskog komesara zapadne Australije, Alan Adams je naglasio da su partneri Ministarstva unutrašnjih poslova u ovom zadatku lokalne kancelarije južnokorejskog i japanskog proizvođača četvorotočkaša, koji su ujedno i obezbedili vozila za realizaciju testova. U tehničkom smislu govoreći, automobili su ostali u standardnom izdanju, ali su dobili grafike u duhu zapadne Australije (Western Australia), uz posebnu signalizaciju, sirene i radio opremu zarad lakše komunikacije među kolegama u plavom.
Navodi se da će testovima modela zvanog Ioniq 5 upravljati Državna policija nadležna za nadzor nad autoputevima, kao i patrole u oblastima Midlend, Rokingem, Džeraldton i Banberi, dok će Mirai ući na puteve okruga Frimentl.
Vremenski okvir testova nije naznačen, ali policija naglašava da će oni biti „dugotrajni“ i maksimalno teški kako bi se utvrdila podobnost električnog ili vodoničnog vozila za policijsku službu. Podsećanja radi, u policijskim snagama zapadne Australije postoji mnogo različitih vozila, uključujući ona s oznakama: Kije Stinger, Chryslera 300, BMW-a Serije 5, BMW-a X5, Škode Superb, pa čak i Toyote Land Cruiser iz serije 78, a koja se koriste u udaljenim delovima regije.
AutoRepublika
(152)
Zaista im je veoma šaren taj postojeći vozni park. Tu „nema šta nema“.