AR pijaca klasika: Lincoln Mark VII – luksuzni Ford Mustang
Iako Ford Mustang ima onu reputaciju izuzetnog sportiste ili takozvanog mišićavog automobila (zapravo nije spadao ni u jednu od ove dve kategorije), često zaboravljamo da je kroz većinski deo svoje karijere u stvari delio bazu s nekim drugim modelima. Primera radi, malo ljudi zna da je čuvena prva generacija delila platformu sa kompaktom Falcon i terencem Broncoom, ili da je takozvani Mustang II po mnogim detaljima bio blizanac Fordovog prvog gradskog modela „preko bare“ Pinto.
Kompanija je predstavila novu platformu Fox krajem sedamdesetih godina i u jednom momentu će pokretati većinu modela s pogonom na zadnje točkove divizija Ford, Mercury i Lincoln. To znači da je čak i ovaj Lincoln Mark VII sa priloženih fotografija zapravo bio „Mustang u luksuznom odelu“, ali je njegova istorija zapravo daleko bogatija i zanimljivija.
Serija Mark je bila deo ponude od 1956. do 1960. godine i ponovo od 1969. do 1998. godine. Prva generacija je bila ručno sklapana i spadala je među najskuplje automobile u Americi, da bi se krajem šezdesetih godina legendarni Li Ajakoka dosetio da ugradi masku hladnjaka sa Rolls-Roycea i luksuzni enterijer u model Ford Thunderbird i nazove ga Lincoln Mark III.
Automobil se pokazao izuzetno popularnim, toliko da će se prodavati pod sedam generacija i jedno vreme biti omiljeni američki luksuzni kupe.
Primerak iz današnje priče spada u šestu generaciju iako, spram činjenice da pripada tom pokolenju, nosi pomalo konfuzno ime Mark VII i proizvodio se od 1984. do 1992. godine. U tom periodu je pronašao 190.832 kupaca, što je izuzetno dobra cifra kada znamo da nikako nije bio jeftin kupe.
Takođe je doneo novi dizajnerski pravac za Lincoln gde su nekadašnje kockaste linije penzionisane, a zamenio ga je aerodinamični stil. Za tako nešto je bio zaslužan dizajner Džef Tilnak, koji je prethodno radio u Evropi dugo godina, a onda preneo moderniji stilski pravac i na američko tlo, iako je zadržao neke prepoznatljive Lincolnove detalje.
To se pre svega odnosi na masku hladnjaka i vrata prtljažnika karakteristična po impresiji da se na samom kraju krije rezervna guma. Ovaj detalj je bio zaštitnik Lincolnove dizajnerske škole još od pedesetih godina prošlog veka.
Primerak iz današnje priče je proizveden 1990. godine i stiže u veoma poželjnom paketu opreme LSC (Luxury Sports Coupe). Odlikuju ga 16-inčne felne, maglenke, sve komande na dugme, klima uređaj, kožna sedišta i još mnogo toga. Danas takvu opremu uzimamo „zdravo za gotovo“, ali pre tridesetak godina je bilo potrebno doplatiti za nju čak i kod mnogih premijum automobila.
Dokumentacija čitaocu „kaže“ da je automobil kao nov koštao 30.161 američki dolar, što iznosi 66.345 „zelembaća“ u današnjoj vrednosti novca. Vlasnik navodi da je originalno prodat u salonu Cross Roads Lincoln u gradu Independenc unutar američke savezne države Ohajo i tu je ostao sve do početka ove godine. Tada je pronašao novog vlasnika u Grejt Folsu (savezna država Virdžinija) i do sada je prešao svega 9.323 kilometara.
Kao i gotovo svaki drugi Mark VII, i ovaj pokreće Fordov čuveni 5,0-litarski atmosferski benzinac sa osam cilindara. Razvija 225 „konja“ i maksimalnih 407 Nm obrtnog momenta, a snaga se prenosi na zadnje točkove preko četvorostepenog automatskog menjača.
U ponudi je na kratko bio i dizel isporučen od strane marke BMW, ali kao što smo ranije pisali, nije imao veliku popularnost kod kupaca. Fabričke informacije kažu da je od nule do 100 km/h ubrzavao za 8,3 sekunde i dostizao maksimalnu brzinu od 221 km/h.
Do kraja aukcije je ostalo još tri dana, a najviša od četrnaest ponuda trenutno iznosi 20.500 američkih dolara. Mnogi će se složiti da je Mark VII definitivno potcenjen automobil, i da zaslužuje veću slavu i popularnost nego što dobija od strane javnosti i kolekcionara, ali s rastom popularnosti Mustanga Foxa, šanse su velike da će i ovaj Lincolnov kupe konačno stati na zelenu granu.
Zoran Tomasović
(319)
Odusevim se uvek kada ga vidim uzivo.
Prvi put sam ga video u spotu Robbie Rivera – Bang. Strasan kupe,dizajn ludilo, podseca na jos omiljeniji Allante sa Pininfarininim potpisom.
Vozio ga je i James Bond u „License to Kill“.