Amerikanci su posebno ponosni na „takozvanu slobodu u kojoj uživaju“ i koja im se po ustavu garantuje, i daje nešto čime smatraju da se izdvajaju od ostatka sveta. Većina stanovnika te države je zapravo u zabludi, odnosno oni smatraju da su takva prava nešto zaista posebno, mada u današnja vremena ih većina država nudi sopstvenoj populaciji. Ipak, postoje neki detalji na kojima bi im mnogi pozavideli.
Primera radi, u određenom broju saveznih država Amerike je zabranjeno snimanje automobila preko kamera postavljenih na semaforima, što bi omogućulo eventualno „pisanje kazni“ za brzu vožnju ili prolazak kroz crveno svetlo, a ovih dana jedno novo pravilo je podelilo javnost te države po pitanju eventualnih kršenja ličnih sloboda i privatnosti građana.
Naime, grad Njujork karakteriše jedna od najbučnijih gradskih atmosfera u svetu, a tome u velikoj meri doprinose tjunirani automobili i praksa uličnog trkanja. Političari su odlučili da urade nešto povodom toga, naravno da bi napunili državnu kasu, a ne da bi „zaštite građane“, kako nam kažu.
Problem su rešili tako što su širom grada ugradili kamere i mikrofone. Poruka je bila jasna, pa tako mikrofon analizira zvuk automobila i ako „zaključi“ da je prebučan, automatski šalje signal prema kameri da uslika registarsku tablicu četvorotočkaša. Vlasniku zatim na kućnu adresu stiže kazna uz dodatne instrukcije kako da „popravi“ svoj automobil i doveze ga na ispekciju ukoliko želi da bude u stanju da produži registraciju.
Na gore priloženoj fotografiji možete da vidite i primer takvog pisma koje je dobio (ne)srećni vlasnik jednog modela s preglasnim izduvom i nalepnicom na kojoj piše BMW M3. Kako se vlasnik nije javio posle prve opomene, sada mu se „smeši“ dodatna kazna u iznosu od 875 američkih dolara.
Naravno, kao i sve drugo sa Jenkijima, i ovaj put se našla poveća grupa ljudi koja smatra da vlasti Njujorka krše njihova prava o privatnosti. Nismo baš sigurni kako su došli do takvog zaključka, pošto barem u Americi ne postoje očekivanja za privatnost na javnom mestu.
Političari takođe kažu da njihov uređaj beleži samo one ekstremne slučajeve gde su rađene velike modifikacije na izduvnom sistemu i da će na leto ponovo razmotriti da li će nastaviti sa programom. U prevodu na neki jednostavniji jezik, kažu nam „videćemo koliko nam je puna kasa i da li je moramo dodatno popuniti pre zime“.
A Njujork je očigledno dao ideju i ostalim saveznim državama Amerike, pošto je krad Knoksvil unutar savezne države Tenesi u međuvremenu pratio isti potez…
AutoRepublika
(191)