Analiza: Kako „milosrdni anđeo“ u ruskom izvođenju pogađa zapadne proizvođače
Zapadna štampa uporno vitla priču o ruskoj agresiji na Ukrajinu navodeći da je ruska vojska prešla u susednu državu uz opravdanje pronađeno u zaštiti civila u otcepljenim pokrajinama. Kao po komandi, reagovale su sve države takozvanog zapadnog bloka uvodeći novi set sankcija Rusiji koje će bez sumnje nauditi toj državi. Međutim, imajući u vidu veličinu, vojni i ekonomski značaj, kao i bogatstvo Ruske Federacije prirordnim resursima, ne postoji način da se izoluje takva celina, bez povratnog efekta samoizolacije.
Prekjuče je, čini se doživotni vladar Rusije, Vladimir Putin koji je na čelu nama bratske zemlje s različitih državnih pozicija, već duže od dve decenije javno govorio i obrazlagao zašto je prinuđen na intervenciju u Ukrajini. U tom kontekstu je izvršeno priznanje dve samoproglašene republike u sastavu susedne države.
Haos je krenuo i pre nego što su ruska vojna tehnika i ljudstvo krenuli da prodiru na teritoriju komšijske države, dok je odnose do novog usijanja i ekonomskih kazni dovela objava o priznavanju Donjecka i Luganska. Među mnogim kompanijama sa sedištem u zapadnoj Evropi koje će biti pogođene novim setom sankcija Rusiji su i Renault, Stellantis i Volkswagen. Ove tri velike grupacije su izrazito zavisne od stanja ruske ekonomije.
Pre par dana su objavljeni izveštaji u kojima su izloženi planovi Stellantisa da kombije iz Rusije izveze na evropsko tržište, ali sada to postaje teško izvodljivo imajući u vidu nove sankcije. Ne samo to, već će odraz na Stellantis ostaviti i zabrana dostave komponenti u suprotnom smeru, dok problem dodatno produbljuje i nemogućnost ruskih komponentaša da obezbede sve, u proizvodnji neophodne delove.
Stellantis poseduje fabriku u ruskoj Kalugi i ona funkcioniše kao zajedničko ulaganje s Mitsubishijem. Tamo se počev od 2017. godine proizvode kombiji bivše grupacije PSA, one koja je sada u potpunosti integrisana u Stellantisov katalog. Tu se sklapaju verzije s amblemima marki Citroën, Opel i Peugeot, dok se proizvodnja ekvivalentnih Toyota i Fiata odvija na francuskom i španskom tlu.
Glasnogovornica Stellantisa je rekla u pero novinarima specijalizovanog lista Automotive News, da će pratiti razvoj situacije u vezi s rusko-ukrajinskom-NATO krizom i da grupacija neće izlaziti dalje u javnost s komentarima. Najverovatnije je da će izvoz kombija iz Rusije ka Evropi, morati da bude odložen na neodređeno vreme.
Veliki udarac će pretrpeti i grupacija Renault, kao korporacija koja je verovatno najizloženija posledicama razvoja situacije na terenu. Polovina s liste od deset najpopularnijih modela na ruskom tržištu je proizvedeno unutar grupacije Renault. Pogodili ste, to jest prisetili da se AvtoVAZ (kao vlasnik bedža Lade) nalazi u portfelju članica Renault grupe. Međutim, i sam Renault je snažan na ruskom tržištu, gde i modele marke Dacia plasira pod svojim grbom.
Kada se analizira pozicija Lade, jasno je da će uticaj uvedenih sankcija biti lakši, pošto su svi dobavljači locirani unutar granica Ruske Federacije. Bukvalno 90% prodaje Lade se odvija na domaćem tržištu, pa je AvtoVAZ nekako sam sebi dovoljan. Najozbiljniji problem se tiče krize s nabavkom elektronskih komponenti, ali to je vidljiv globalni problem.
Renault grupa „neguje“ dve fabrike u Rusiji. Jedna je izgrađena u Toljatilju, dok druga posluje u Moskvi. Pošto Renault nema snažan nastup na kineskom tržištu, Rusija joj je drugo tržište po značaju, odmah nakon matičnog. Pride, Renault već ima bolno iskustvo s povratkom u Iran nakon sankcija koje su Persijcima uveli Amerikanci zbog intenziviranja nuklearnog programa.
Volkswagen grupa je takođe izložena velikom riziku u smislu aktuelne krize. Modeli Volkswagen Polo i VW Tiguan se sklapaju u Rusiji, a tu je još i Škoda Rapid. U delovima u tu zemlju stižu i Audi Q7 i Q8 i to iz Evrope, pa se u potpunosti montiraju u najvećoj zemlji na svetu. VW je prisutan i u Kalugi, u industrijskom smislu.
Nezavisno od ostalih proizvođača, možemo naglasiti i prisustvo BMW-a, Forda i Mercedes-Benza koji na ruskom tržištu i proizvode, a ne samo prodaju. BMW je tu aktivan u okviru normativa CKD još od 1999. godine, Ford održava proizvodnju kombija u sklopu Sollersa (nakon zatvaranja par fabrika), dok Mercedes-Benz proizvodi E klasu i izvedenice iz ovog modela, počev od 2019. godine. Sklapanje se odvija u blizini Moskve.
Na kraju još da kažemo da je, uprkos nestabilnosti iz prethodnih godina, rusko tržište svakako jedno od najatraktivnijih na svetu. Potencijal istog prevazilazi tri miliona automobila godišnje, ali se prodajne brojke nisu digle od 2013. godine do danas. Aktuelne sankcije neće doprineti ekonomskom prosperitetu nijednog aktera.
AutoRepublika
(1342)
Posle jebanja nema kajanja… Moraće i evropljani malo da ga prime.
Tužno je što USA povlači poteze, a EU trpi posledice tih poteza.
Tako je zadnjih 300 godina.
Tuzno je sto je EU godinama negovala diktatore i omogucila im da posluju bez ikakvih problema pa je sad doslo to na naplatu.
Idioti,znači klasični idioti…al neka,pa neka politiku EU i dalje kroje Ameri i Englezi koji huškaju sve na rat a oni stoje sa strane i trljaju ruke.
Samo sankcije, zabraniti prodaju europskim i americkim proizvodjacima svega, od auta do laptopa, pa do medicinskih uredjaja. Snakcije su slomile sssr a da ne slome putinovu prčiju.
Da im nije bilo SAD a sada bi hitler hodao po rusiji, hljeba nisu imali jesti dok im amerikanci nisu slali.
Kakvo je ovo ispoljavanje neznanja i predrasuda! Nikakve sankcije nemaju veze sa raspadom SSSR-a, a Hitler bi hodao po Evropi da nisu Rusi polozili 22 miliona zivota za slobodu…pri cemu je jedna Francuska imala ukupno 2.000 pripadnika pokreta otpora koliko je bilo u svakom srpskom selu…a ta Francuska na obiljezavanju 50 godina pobede nad fasizmom nije zvala predstavnika Rusije…
50-ta godisnjica pobede nad fasizmom je obelezena u Parizu, kod trijumf.kapije
Zbog sekija
SSSR tj njegov naslednik Rusija, nije pozvana na proslavu pobede nad fasizmom zato sto je zapocela II svetski rat isto kao sto je i Nemacka usla u Poljsku, tako je i SSSR usla sa druge strane, da Hitleru nije trebalo gorivo, ne bi krenuo na SSSR i nju bi bolelo uvo za Evropu. Posle Poljske, malo su napali i Finsku. Nemoj o Ruskom postenju, nije ni zapad cvece ali za kvarne Ruse je velicina.
Nisi citao Mein Kampf vidim … Procitaj, jer nije bas da je Hitler krio razloge zasto napada Sovjete – a gorivo je bilo samo jedan od mnogobrojnih razloga.
Slušaj, ipak je meni lepše rusko govn**o nego američka pita.
Bombardovala je mene ta američka demokratija. Hebo im ja mater, nazvaše je još „Milosrdni anđeo“.
Žao mi je samo običnog naroda koji gine uludo.
Pa zašto onda Poljska nije bila u sastavu SSSR-a nakon rata kada su je toliko željeli i započeli rat? A gdje je bila ta Poljska kada su dijelili Češku? Da nije i ona uzela komad?
Sad bi ti Musa rekao, I ja sam tad bio na jednoj čehinji u sred Poljske i duboko prodirao i vikao živio drug Tito. Ona je govorila samo o Bože, o Bože.
Ko bi rekao da su čehinje takve vjernice, rekoh ja Musi. Tad smo oba prasnuli u smijeh i nazdravili pravim českim pivom.’ Ajd ševili, ovaj živjeli!
Pa Nemacka je bila pozvana na 50-tu godisnjicu pobede nad fasizmom i to u prvom redu Rusija nije a dala je najvece zrtve, kao i na proslavu 100 godisnjice Prvog svetskog rata, takodje Francuska bila domacin, i takodje Nemacka kao porazena na proslavi u prvom redu na tribini sa npr. Albanijom koja nije ni bila ucesnik i Hrvatskom koja nije ni postojala kao drzava a njeni gradjani ratovali u porazenoj vojsci Austrougar.monarhije, a Srbiju su gurnuli u zapecak a dala je procentualno najvise zrtava u Velikom ratu, tako da Tomislave ta prica iz novokompanovane ljubavne kuhinje anglosaksonaca i germana o… Pročitaj više »
Sukobi Poljaka,Finaca i Rusa traju mnogo prije Drugog Svetskog rata.Znali su ranije Poljaci doći i do Moskve i pri tome činiti strašna zvjerstva nad Ruskim narodom…Tako da ti ta priča ne pije vodu da su Rusi počeli Drugi Svetski rat…ali su ga završili i to svi znamo kako.
A Hitler..njemu je najmanje trebalo Rusko gorivo,njemu su trebala Ruska prostranstva…a to je zalogaj sa kojim su se svi agresori na Rusku zemlju udavili.
A i vi ste dočekali Hića sa pravim zastavama. Kad je Berlin kapitulitao, u Zagrebu se još pevalo Hitleru
Da oni slave pobjedu nad fašaizmom u Francuskoj,ista ta Francuska ne bi slala oružje i pare nacističkim jedinicama u Ukrajinu da ubijaju Ruse.
Pored nas,jedino Rusi zaista slave borbu i pobjedu nad fašizmom.
https://youtu.be/FsgvCupWQ28
Pa imaju brkicu novog doba, ovaj je doživotni predsjednik , izvršio invaziju, sad će i agresiju…copy paste. A najvažnije pitanje je ko sve to financira, taj stoji iza svega. A mi znamo samo za jednu naciju koja ima banke i silne milijarde a ako zAtreba još samo ih odstampaju kao prije godinu dana. Šta ima nejasno?
Samo se budala može nadati tome da sankcije mogu slomiti Rusiju.Tu zemlju i taj narod niko i ništa u istoriji čoviječanstva nije slomio.
Ta Putinova prćija je ipak najveća država na palneti,za razliku od svih zapadnih država koje stanu u jednu Rusku guberniju🤣.
Da nije Rusa i ti i ja i svaki Srbin na ovom blogu bi odavno bio sapun.Tako da malo više respekta za naciju koja ti je omogućila da postojiš…i koja te je zaštitila od lažnog žiga genocida na čelu koji su ti htjeli upravo ti Ameri lupiti…zajedno sa Englezima.
Nes ti tržišta i bogatog stanovišta.cujem da je zbog sankcija Rusiji , oligarh izgubio 8 milijardi za jedan dan, ti gubici stelantisa su kikiriki (ako ih imaju uopće). Više fasuje Reno, ali oni to fasuju otkad nema Gohna.
No najogre od svega, je što ćemo svi mi fasovati, što bi rekao mudrac neću reć da koje planine, boli me 8==D za njih, šta će biti s nama?!