Da li Indija može da postane automobilska supersila?
Tokom poslednjih nekoliko decenija smo gledali kako Indija treperi na ivici ostvarenja svog potencijala u vidu održivog ekonomskog rasta jakog tempa. Može li Indija to postići tako što će postati automobilska supersila? Očekuje se da će ona biti treće najveće globalno automobilsko tržište do 2026. godine, i cilja da 30% prodaje novih vozila bude električno do 2030. godine.
U budžetu koji je za 2022. godinu pripremilo ministarstvo finansija Indije, osmišljene su posebne zone mobilnosti za električna vozila, a predviđene je i primena politike zamene baterija kao formalizacija standarda koji će omogućiti da jedan tip baterija bude podesan za upotrebu na više modela automobila. Sve ove objave i planovi, ako vlasti budu dosledne i uspešne, stvaraju odličnu osnovu da se elektromobilnost kao koncept ubrzo proširi indijskim potkontinentom, s akcentom na sektor javnog prevoza.
Indijska vlada je produžila važnost fiskalnih podsticaja sa inicijalno predviđene tri godine na ukupno četiri. Na snazi su za novoosnovana društva angažovana na razvoju električnih vozila. Dodatno, vlasti stimulišu zamenu baterija kako bi se maksimizirala upotreba prostora. Budžetske olakšice se odnose i na lokalnu proizvodnju baterija.
Inače, proizvodnja baterija u Indiji pati od nedostatka kadrova sa znanjem na ovu temu, kao i usled nedostupnosti ključnih sirovina za proizvodnju istih. Međutim, u prilog razvoja ove industrijske grane ide jeftina radna snaga i energija. Proizvodnja baterijskih ćelija u Indiji je tokom 2020. godine koštala najmanje (92,8 američkih dolara/kWh) posebno u poređenju s Amerikom i zemljama Evropske unije, pa čak i Kine (98,2 dolara/kWh) i Južne Koreje (98,1 dolara/kWh).
Vladina nedavna najava u pogledu primene šeme unapređenih hemijskih ćelija vezanih za manufakturu i za podsticanje domaće proizvodnje ćelija jeste korak u pravom smeru. Šema je već zaslužna za privlačenje ponude dostavljene od strane deset velikih kompanija. Tu su velika imena kao što su Reliance, Hyundai, L&T, Exide i Amara Raja i svi su oni već u trci za izgradnju kapaciteta za proizvodnju ćelija u Indiji.
Istraživačka kuća JMK Research predviđa da će prirast godišnjih kapaciteta porasti sa 2.6 GWh iz poslovne 2021. godine na 116 GWh u 2030. godini. Vlada Indije je odlučna u nameri da se oslobodi zavisnosti od uvoza iz Kine i da promoviše lokalnu proizvodnju baterija koje bi se dobro nosile s vremenskim uslovima koji su pretežni u toj državi. To praktično znači da bi baterijske ćelije morale biti u stanju da izdrže temperature vazduha bliske pedesetom podeoku na Celzijusovoj skali.
Kako bilo, samo će vreme pokazati koliko je Indija bila uspešna u realizaciji planova vezanih za tehnološki napredak i ekonomski rast. Ako bude uspešna, Indija će definitivno postati automobilska supersila.
AutoRepublika
Izvor: CleanTechnica
(330)