Ne baš tako davno smo preneli zanimljivu priču na račun distributera novih automobila na američkom tlu. Konkretno, izveštaj se odnosi na Ford i učestalije priče da predstavnici njegovih izložbeno-prodajnih salona naplaćuju daleko više cene od onih koje je fabrika odredila za popularni terenac Bronco, a kompanija je želela da spreči takvu prodajnu strategiju na jednako popularnom električnom pikap kamionetu F-150 Lightning.
Ford je zaključio da iako ne može da natera salone da poštuju preporučene cene, pošto oni ipak posluju kao samostalne institucije, da ipak može da ograniči broj primeraka koji će svakom od njih biti isporučeno, zavisno od poštovanja želja proizvođača. Samim tim je u interesu salona da poštuju „pravila“, jer u protivnom će dobiti jako male zalihe veoma popularnih modela. Tu priču možete da pročitate ovde.
Sada je i General Motors odlučio da prati taktiku. Najveći američki proizvođač planira da krene sa serijskom proizvodnjom nekoliko veoma bitnih i popularnih modela do kraja godine, kao što su Chevrolet Corvette Z06 i Silverado EV i Cadillac Lyriq, a već sada mu je na umu „politika“ salona da će kupci morati da plate možda dva ili tri puta više ukoliko žele da završe u njihovoj garaži.
Kolege sa sajta Corvette Action Center su došli do pisma koje je predsednik General Motorsa Stiv Karlisl poslao svim izložbeno-prodajnim salonima (a u Americi ih inače ima preko 4.200) sa istom porukom koju smo već naveli u slučaju Forda.
Rečeno im je da imaju pravo da povećaju cenu u određenoj meri, ali ne i da preteruju, jer se takva vest brzo proširi na društvenim mrežama. U pismu se navodi da jako mali broj salona radi tako nešto, ali da istovremeno želi da stavi do znanja da takvi postupci neće biti dozvoljeni. Mediji su se obratili General Motorsu za komentar, ali nisu dobili odgovor.
Kako se priča na društvenim mrežama, u celoj ovoj situaciji postoje dva bazična problema. Jedan od njih je onaj koji smo već spomenuli, a odnosi se na cenu koja je daleko viša od one koju je fabrika odredila. Međutim, sam General Motors ima pravilo po kom saloni ne smeju da naplaćuju više od hiljadu dolara na ime depozita za naručivanje novog četvorotočkaša, ali mnogi potencijalni kupci su izjavili da su im tražene mnogo veće sume ukoliko žele da „napreduju na listi“ i provedu manje vremena čekajući na novog ljubimca.
Slično kao i spomenuti Ford, ni General Motors ne može da spreči salone da posluju na takav način, ali može da im ograniči isporuku takvih modela.
Čini nam se da bi život bio dosta jednostavniji kada saloni ne bi postojali i kada bi kupci mogli da kupe automobile direktno iz fabrike, ali takav način poslovanja je zapravo zabranjen u Americi. Tesla je doduše pronašla „rupu u zakonu“ u određenim saveznim državama (ali ne i u svima), gde u tržnim centrima ima „kioske“ dok ostali automobilski brendovi još uvek posluju kao što su i decenijama ranije.
AutoRepublika
(285)
slobodno tržište 😊😊😊
Znaš kad odeš u Kraš pa ono direktno iz fabrike dobiješ po nižoj cijeni proizvod, kad će i fabrike auta online prodavati auta tako?…ispod čekića evo ove sekunde ako naručite u naredna dva sata dobijate na poklon čang-slang. 🙃🤪