AR pijaca klasika: Poslednji Oldsmobile „442“ Hurst ide na aukciju Mecum
Ukoliko pitate tradicionalnog američkog ljubitelja automobilske industrije za kojim domaćim brendom najviše žali, šanse su velike da će reći Pontiac. Neki će možda, zahvaljujući fantastičnoj ponudi iz pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka izabrati Plymouth ili Mercury, ali moj izbor je uvek bio Oldsmobile.
Kada je ugašen 2004. godine, Oldsmobile je bio ubedljivo najstariji američki automobilski brend (osnovan 1897. godine).
Teško da neko može da pronađe uzbuđenje u vozilu koji ima takav penzionerski naziv (reč „old“ na engleskom jeziku znači „star“, po osnivaču firme Ransomu Oldsu), ali meni lično se uvek sviđalo to što se ova kompanija često nazivala „američkim Citroenom“.
Malo ljudi zna koliko je Oldsmobile zaista bio inovativan, ali je bio prvi sa automatskim menjačem (1939. godine) i turbo motorom (F-85 Jetfire 1962. godine) kao i pionir među američkim firmama sa masovnom proizvodnjom vozila sa pogonom na prednje točkove (Toronado 1966. godine).
Najskuplji klasični Oldsmobile je onaj iz šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, sa oznakom 442. Čuveni „muscle car“ je imao neki od najvećih motora tokom ovog perioda, onaj zapremine 455 kubnih inča (7,5 litara), a onda je uspostavljena i saradnja sa velikom samostalnom tjuning kućom Hurst, s kojom je 442, i pored svoje velike mase, mogao da se nosi sa ikonama u ovoj klasi kao što su Chevrolet Chevelle, Pontiac GTO, Plymouth GTX, Dodge Charger i mnogim drugima.
Na ovogodišnjoj aukciji Mecum ćemo videti model koji se vodi kao poslednji „442 Hurst“. Reč je o prototipu iz 1999. godine koji je specijalno razvijen za Sajam tjuniranih proizvoda SEMA, a koji svake godine se održava u najvećem gradu savezne države Nevade, to jest Las Vegasu.
Bio je zasnovan na Oldsmobileovoj limuzini u srednjoj kategoriji Intrigue, ali sa izuzetkom školjke i par sitnica na račun enterijera, malo toga je ostalo od njega. Detalj koji privlači najviše pažnje je onaj ispod haube gde možemo da vidimo Cadillacov 4,6-litarski motor „Northstar“ sa čak 550 konjskih snaga.
Intrigue je pružao fabrički pogon na prednje točkove i nije nam poznato da li je pretrpeo neke druge mehaničke izmene. Teško je poverovati da bi neko podigao snagu sa fabričkih 215 „grla“ a zatim ostavio ostatak mehanike bez unapređenja, ali istovremeno, ruku na srce, moramo priznati da General Motors nije baš neko ko je poznat po tome što obavi posao kako treba.
Štaviše, kada bolje razmislimo, šanse su veće da su zabrljali nego da ovaj Oldsmobile zaista ima pravo da nosi značku 442. U oglasu se navodi da je menjač automatski i da stiže sa disk kočnicama i servo volanom. Sa dizajnerske strane možemo da primetimo belu boju sa zlatnim trakama, što je bio zaštitni znak Hursta pre pedeset i kusur godina. Prednji branik je takođe prerađen da pruži otvore po uzoru na prethodnika, a napravljen je i poseban mali spojler.
Aukcija se inače održava narednog meseca i eksperti smatraju da će novi vlasnik za ljubimca morati da izdvoji oko 15 hiljada američkih dolara. Sam Intrigue zapravo vredi siću, ali tjunirani Cadillacov motor je izuzetno poželjan i ne sumnjamo da će pronaći kupca.
Zoran Tomasović
(183)