Za jedan brend koji ne postoji još od 1958. godine, Packard je zaista čest predmet rasprave u današnjem automobilskom svetu. S vremena na vreme njegovi prelepi predratni modeli se nađu na aukcijama i zahtevaju visoke cene, ali razlog priče zapravo ne leži u tome. Čuvena fabrika kompanije, koja je izgrađena 1903. godine, je danas još „među živima“ i po mnogima oslikava proces u kom je propao grad Detroit.
Nakon spomenute 1958. godine, postala je javno mesto za okupljanje beskućnika, a kasnije i turista, posebno zato što su mnogi videli ovaj kompleks kao simboličan primer onoga što se desilo sa samim gradom, gde je nekadašnja imperija propala na isti način na koji je Packard dočekao bankrot. Određene delove je iznajmljivao i veliki General Motors kao skladište i to sve do početka ovog veka.
A onda, 2013. godine, fabriku je otkupio peruanski biznismen Fernando Palasuelo za sumu od 405 hiljada dolara i najavio da ima velike planove. Palauelo je tada rekao da, iako fabrika izgleda kao da joj nema spasa, njen „kostur“ je zapravo još uvek čvrst i na takvoj bazi bi se mogli napravili apartmani koji bi zadržali klasični izgled izvana, uz sve moderne detalje unutra. Međutim, planovi nisu baš najbolje funkcionisali pošto biznismen nije uspeo da obezbedi potrebne finansijske izvore od investitora.
Kako pišu lokalni mediji „The Detroit News“, firma Newmark Southfield, čiji je spomenuti Palasuelo zapravo vlasnik, sada je spremna da digne ruke od svega ukoliko pronađe kupca koji će biti spreman izdvojiti oko pet miliona američkih dolara.
Takvu priču je potvrdio i jedan od menadžera kompanije Leri Emons, koji kaže da je originalni plan zahtevao investiciju od 350 miliona dolara u narednih petanest godina, ali da je situaciju poremetila epidemija virusa korone. Emons smatra da je kriza prošla i da je Detroit posle dugo godina opet popularan kao odgovarajuća destinacija za mlade kupce koji žele klasični izgled uz modernu tehnologiju.
Naravno, mnogi se pitaju, ako već Newmark Southfield nije uspeo u svom planu, zbog čega misle da će neko drugi to uspeti i šta to novi vlasnik tačno dobija za pet miliona dolara.
Dok je prostor svakako zadovoljavajuć, ipak je poprilično udaljen od centra Detroita i nalazi se u ne baš poželjnom delu grada u koji mladi i obrazovani ljudi uglavnom ne zalaze. A fabrika iz dana u dan sve više propada, i to ide toliko daleko da se eksperti takođe pitaju da li je njegov „kostur“ zaista stabilan, kao što je Palasuelo ranije pričao jer ipak pričamo o konstrukciji staroj 118 godina, koja praktično nije ni održavana već više od dve decenije.
Nadamo se svetloj budućnosti, inače će ova lokacija otići u istoriju baš onako kakav je slučaj nedavno bio sa 96 godina starom Cadillacovom zgradom.
AutoRepublika
(654)