Zanimljivost dana: Samo na tri tržišta se istovremeno nude kamioni Mercedesa i Freightlinera
Oni koji prate industriju znaju da su obe marke pod upravom nemačkog proizvođača kamiona, s tim da je američki Freighliner to postao od 1981. godine. Ovlašećni distributer ogranka Daimlera koji će se uskoro izdvojiti u zasebnu kompaniju kao Daimler Trucks, nedavno je u Južnoafričkoj Republici isporučio kupcu, firmi Bakers, kontingent od 90 primeraka modela teškaša s oznakom Mercedes Actros 2645. Logistička kompanija sada poseduje 650 primeraka kamiona ove marke. Svakako, Mercedesovi kamioni zauzimaju prvo mesto na tom konkretnom tržištu teških komercijalnih vozila u Africi.
Ipak, nije ovde prilikom primopredaje bilo nekog posebnog spektakla, niti je događaj privukao toliko pažnje javnosti, sam po sebi, već se kao posebno interesantnom izdvojila jedna druga okolnost… Ona koja je uslovljena činjenicom navedenom u prvoj rečenici ovog članka.
Da se nadovežemo konstatacijom da se na drugom mestu na rang listi popularnosti proizvođača kamiona u najjužnijoj državi Afrike našla američka marka, pa ubedljivu većinu činu primerci s oznakama Freightliner Argosy.
Druga generacija teškaša je i sklapana u Južnoafričkoj Republici sve do prošle godine, a nuđena je modifikacija sa šasijom Cascadia i modifikovanom linijom kabine u jednoj verziji s pogonskom konfiguracijom 6×4 i pokretanom dizel motorima Detroit Diesel DD15 ili pak Cummins ISX. Svejedno od izbora agregata, za transmisiju je zadužen dvanaestostepeni automatik Detroit Transmission.
Zanimljivo je da je, još 2006. godine, shvativši razmere popularnosti američke marke Freightliner i na ruskom tržištu, jedan lokalni diler sertifikovao nove modele Columbia i Coronado, ali tu inicijativu su sprečili Daimlerovi šefovi iz Nemačke, pa do realizacije ideje nije došlo. Odluka je obrazložena željom konstruktora da se u Rusiji ne ugrozi prodaja Mercedesovog Actrosa.
To naravno nije ugušilo tražnju na tržištu korišćenih teškaša, pa su privatni uvoznici uspeli da plasiraju na desetine hiljada Freightlinera na ruskom tržištu.
Međutim, iz nekog razloga ta istovetna logika nije primenjena kada su Daimlerovi bosovi razmatrali optimizaciju nastupa grupacije na tržištima pomenute Južnoafričke Republika, Australije i Novog Zelanda gde se modeli oba brenda nude nezavisno jedan od drugog i gde nije primećena neka prodajna teskoba među njima.
AutoRepublika
(588)