Subaru je debitovao s novim Foresterom Wildernessom
Za jedan brend koji je izgradio svoj imidž i reputaciju na vozilima s pogonom na sva četiri točka, Subaru je bio relativno tih po pitanju ekstremnih terenaca tokom prethodnih godina. Ova kategorija je eksplodirala tokom poslednje decenije, posebno na američkom tržištu, gde mlađarija želi da siđe s asfalta i da uživa u prirodi više nego ikada pre.
Model Forester je izuzetno popularan krosover i oko 180 hiljada ih je isporučeno protekle godine na tržištu preko bare, ali većinu njih voze „očajne domaćice“ u svojim četrdesetim godinama kojima pogon na sva četiri točka možda posluži tokom onih nekoliko zimskih meseci kada padne koji centimentar snega.
Japanski gigant se očigledno ne zadovoljava takvim imidžom pa je vredno radio na razvijanju nove pro-terenske verzije nazvane Wilderness. Prvi od njih je bio karavan Outback, a sada je istu konfiguraciju dobio i popularni Forester.
I po čemu se Wilderness razlikuje od svakog drugog Forestera koji viđamo na ulicama? Pre svega po klirensu koji sada iznosi relativno velikih 23,4 centimetra (3,6 cm više nego ranije). Ovaj krosover je već bio sposoban izvan asfalta, ali viši klirens i novi pneumatici će ga sigurno učiniti veoma poželjnim među kupcima.
Naravno, takve izmene ne bi bile dovoljne bez još nekih modifikacija po pitanju ogibljenja i menjača. Oba su podešena za sporije brzine na neasfaltiranim terencima pa nas neće iznenaditi ako ovaj Wilderness bude u stanju da savlada sve uslove kao i Jeep Wrangler, Ford Bronco i mnoga druga velika imena. Ogibljenje se takođe može podesiti zavisno od podloge kao što su sneg, zemlja, blato i na kraju asfalt za svakodnevnu upotrebu.
Sa dizajnerske strane na prvi pogled je jasno da nije reč o samo još jednom u nizu Forestera. Ne samo što je stil daleko agresivniji, već novi branici imaju i funkcionalnu svrhu. Naime, oni su pod većim uglovima, što bi trebalo da igra veliku ulogu tokom vožnje na neravnim terenima.
Možda jedina mana ovog vozila je ono šta se krije ispod haube. Naime, tu ćemo pronaći identičan 2,5-litarski atmosferski benzinac s četiri cilindra koji razvija 182 konjske snage i maksimalnih 239 Nm obrtnog momenta.
Postavlja se pitanje zašto japanski gigant nije ugradio neki od popularnih turbobenzinaca koje već poseduje u svojoj ponudi, i na taj način se razlikuje Wilderness od ostatka Foresterove ponude, ali Subaru očigledno zna nešto što javnosti nije poznato. Menjač je i CVT, ali kao što smo spomenuli, već je prošao kroz dugačku listu modifikacija da bi pružio kraće prenosne odnose („brzine“) na terenskim putevima.
Dok je za bazni Forester potrebno izdvojiti 26.320 američkih dolara, Wilderness je za oko sedam hiljada „zelembaća“ skuplji. U izložbeno-prodajne salone će stići naredne godine.
AutoRepublika
(427)
„Menjač je i CVT, ali kao što smo spomenuli, već je prošao kroz dugačku listu modifikacija da bi pružio kraće prenosne odnose (“brzine”) na terenskim putevima“
CVT nema fixne ‘brzine’. Samo iluzije da fiksni stepeni prenosa postoje.
Vozio sam CRV sa CVT , koji (subjekativno) ima 7 stepeni prenosa.
Bez razlike da li je menjač u D ili S, ukoliko hoćeš, možeš da ga „prebaciš“ u manuelni mod i da ga (polugicama iza volana) „šaltaš“ i menjaš mu brzine i nivo obrtaja pri istoj brzini kretanja. Na taj način možeš i da u deliću sekunde izazoveš mašinsko kočenje u rangu „kao da si povukao ručnu“. Moto retarder kamiona mu nije ravan. Genijalno rešenje za moj ukus.