Izvorno britanski gigant angažovan u oblasti razvoja i proizvodnje motora je suspendovao postupanje po ugovoru s beloruskom firmom BelAZ, što je bila odluka uslovljena uvedenim sankcijama prema toj slovenskoj državi.
Rolls-Royce Power Systems, inače kompanija koja je danas pod nemačkom kontrolom, je uživala u poverenju beloruske strane u pogledu isporuka pogonskih jedinica za super-teške kipere koji se mogu pohvaliti nosivošću od 110 do 450 tona, i koji su prilagođeni radu u ekstremnim uslovima u kamenolomu. Međutim, BelAZ više neće moći da računa na isporuke motora, nakon što je Evropska unija uvela sankcije beloruskim firmama, nakon što su lokalne vlasti presrele i prisilno prizemljile avion kompanije Ryanair, kako bi uhapsile opozicionara na tom letu.
Obustava sprovođenja odredbi ugovora od strane firme Rolls-Royce će prisiliti BelAZ da partnera za isporuke motora za superteškaše od 840 tona (od čega je neto masa 360 tona), iz familije modela 75710, potraži na drugom mestu.
Kamion nosivosti 450 tona je pokretan dizel-električnim pogonskim sklopom koji uključuje motore ugrađene u točkove, dva generatora (agregata) i dva V16 dizel motora snage 2.332 „konja“ razvijena od strane firme MTU Friedrichshafen GmbH, kao jedne od ćerka firmi u odnosu na pomenuti Rolls-Royce Power Systems.
Rolls-Royce je jedan od dva glavna dobavljača pogonskih sklopova za BelAZ, dok je drugi američki proizvođač Cummins. Međutim, nemački motori su bez premca za najskupocenije i najkapacitativnije kipere. Manje prestižne linije teškaša iz BelAZ-a koriste motore razvijene od strane firmi YMZ, Cummins i Scania, ali i sklopove drugih marki.
Za osam godina, koliko je prošlo od debija 840-tonskog kipera BelAZ-75710, izrađeno je ukupno samo tri primerka i svi oni rade u ruskoj regiji Kuzbas. Istovremeno, raskid saradnje s firmom Rolls-Royce je posebno bolan za belorusku stranu jer na nekim modelima, ova kompanija nema rivala, odnosno Cummins ne nudi nikakvu alternativu.
AutoRepublika
(2093)
I šta kažu? Nevidljiva ruka tržišta (za one neupućene tako se obilježava samoregulacija tržišta na osnovu ponude i potražnje a što je sveti gral zapadne ekonomije)? Rusi naprave avion s američkim karbonskim vlaknima: stavi pod sankcije (da ne bi konkurisao Boeingu). Francuzi prave dio motora za drugi ruski avion: kvari se non stop i ne proizvode ga dovoljno, rezultat – ruski avioni su nepouzdani… Kinezi kupe kontrolni paket akcija proizvođača avionskih motora u Ukrajini: Americi se ne sviđa -razvaljuj dil. Rusi hoće da kupe fabriku motora u Norveškoj )neki dio Rols Rojsa što pravi motore za lokomotive i brodove: ne… Pročitaj više »
Samo ce ih bez potrebe pogurati prema nekom kineskom proizvodjacu motora tipa Weichai i zauvek izgubiti sigurnog kupca.
Ovi Cummins motori koje Belorusi koriste stizu iz Rusije: Cummins proizvodi motore u fabrici koja se naslanja na Kamaz, partneri su sa Rusima 50:50.
Upravo tako, eno Rusi prave „crno krilo“ od svojih vlakana, motor PD-8 će za 2 godine u proizvodnju (zamjena za onaj polufrancuski što sam pominjao) itd.. bukvalno ih tjeraju da razvijaju svoju tehnologiju…