Evropska komisija namerava da uvede propis koji bi ograničio životni vek vozila, onemogućavajući na taj način automobilima koji najviše zagađuju prirodu, da budu legitimni učesnici u javnom saobraćaju. Ako dođe do realizacije ovog plana, dogodiće se značajni potresi na tržištu, a ljudi bi mogli početi da bivaju prinuđeni da automobile menjaju tempom na koji su navikli to da čine kada su u pitanju mobilni telefoni.
Ideja je da do kraja sledeće godine bude predstavljen predlog Evropske komisije koji za cilj ima onemogućavanje starijih vozila da budu registrovana, rekao je za EFE Frans Timermans kao evropski komesar zadužen za sprovođenje Zelenog pakta.
„Želimo da radimo na izmeni odredbi u pogledu direktive koja reguliše životni vek vozila. Pripremićemo naš predlog do kraja 2022. godine“, reče Timermans, na sastanku ministara zemalja EU zaduženih za pitanja ekologije, koji je prošle nedelje održan u Luksemburgu.
Timermans je javnosti preneo poruku zabrinutosti vlada više zemalja Evropske unije u pogledu toga što, s ekološkog aspekta najgora vozila bivaju predmet izvoza iz zapadnog dela Evropske unije u manje razvijene zemlje ovog bloka, kao i u države koje su van unije.
„Ako želimo da ishodujemo obustavu izvoza starudija s našeg tla, moramo ih prvo isključiti iz javnog saobraćaja u EU EU,“ rekao je on.
I ovu, kao i mnoge druge ekološke inicijative je podstakao Volkswagenov dizel skandal, nakon kog su mnogi vozači dizela sa zapada Evrope krenuli da masovno prodaju svoja vozila uz prateći kolaps na tržištu polovnjaka, koji jednostavno nije bilo moguće izbeći. Mnogi od tih automobila su završili u istočnoevropskom bloku, posebno na Balkanu.
Prisilna i verovatno preuranjena zamena automobila će numitno dovesti do potresa na tržištu korišćenih, ali i novih vozila jer mnogi kupci novih četvorotočkaša koriste automobile koje već imaju u vlasništvu, za isplatu dela kupoprodajne cene novog primerka. Zato dolazimo do toga da će biti manji broj onih koji će biti u stanju da i realizuju zamenu, to jest da kupe nov automobil, bez mogućnosti da „utope“ stari.
Više puta smo pisali o prosečnoj starosti flote vozila u različitim zemljama Evrope i Amerike, ali možemo podsetiti da se u razvijenijem delu kontinenta ona kreće oko 10 do 11 godina, dok je u našem delu Starog kontinenta ta cifra oko 13 do 16 godina.
AutoRepublika
(5492)
Boleščina žešća..
I koji zagađuje više, Euro 6 koji je prešao 600.000km ili Euro 4 koji ke star 15 godina a prešao 100.000km?
I koliko se proizvede CO2 i ostalih s*anja da se napravi jedan automobil?
CO2 nije štetan! Ne zagađuje, ne sudjeluje u zatopljenju, čak šta vise.
Molio bih te da legnes iza auta i dises na auspuh. Hvala.
Ti probaj da cuclaš dimljak termolektrane koja puni električare
Ajd probaj da ne dišeš, jer ispuštaš CO2. Hvala!
Krive su krave, zar ne?
Jok, goveda koja se prave pametna.
ova naslovna slika, mislim da je bila već, uz neki test, ako neko zna, neka javi, interesujem me clio 3
Jeste, taj automobil smo kupili 2006. godine u jesen i do pre 2 godine je bio kod mene, a onda sam ga sa 100 hilj km prodao ujaku koji ga je upropastio ekspresno u udesu. Prodao ga je komšiji. Nisam mogao da verujem koliko su cene održavanja i rezervnih delova niske u poređenju s drugim automobilima koje sam imao ili imam.. Zahvalan autić
Eh, draga moja Srbija 😀😀😀
Gospode Bože. Severna Koreja je mala maca za ove. Oni su sigurno skrenuli s uma.