Polno ravnopravni jezik, ma šta to značilo, bi trebalo da doprinese mogućnosti da se upotrebom jedinstvenih reči ili fraza, gramatički ispravno, jednovremeno obratite ženama, muškarica i transrodnim osobama. Pored nemačkog Audija, veliki je broj kompanija koji je već uspostavio ili pak radi na uspostavi novih komunikacijskih manira vezanih za ovu temu. U Audiju se dokument naziva „Vodič kroz rodno osetljiv jezik“, i njegovo poštovanje se nameće.
Međutim, sada se pravna služba nemačke premijum marke Audi susreće s privatnom tužbom koju je Okružnom sudu u Ingolštatu podneo zaposleni u kompaniji. Osoba muškog pola je u tužbi navela da se oseća diskriminisanom, jer, kako navodi, ne može slobodno da koristi reči koji su muškog roda, što ga i lično povređuje, preneo je nemački list “FOCUS Online”.
Advokat kog je angažovao povređeni radnik Audija, Birkhard Beneken, takođe govori o nepravdi koja se nanosi mušakrcima ovim putem. Mnoge reči koje su izvorno muškog roda, u Audijevom jeziku budu prepravljane na bespolne, da ne kažemo hermafroditske ili možda transrodne pojmove, što uslovljava da se tužilac ne može opredeljivati prema tome kako želi da mu se okolina obraća.
Beneken naglašava da je svestan potpuno novog horizonta koji se otvara pred sudskim organima s pokretanjem ove parnice, ali smatra važnim da se o tome i sudska vlast opredeli. Datum prvog ročišta nije određen.
Baš o ovoj temi, tačnije o odnosnim dešavanjima u Audiju smo pisali i ranije. Ako vas materija zanima, predlažemo pregled ovog članka.
AutoRepublika
(1142)
To što su ljudi ravnopravni, odnosno što bi trebalo da budu, ne znači da treba da budu isti, bez mirisa i ukusa.
Pustite bre pticu da bude ptica, a cvet neka je cvet. Šta fali principu auteničnosti, zašto uvodite stil identičnosti.