Španija zabranjuje automobile sa SUS motorima
Španija želi da postane klimatski neutralna država u narednih nekoliko decenija. Saglasno tom imperativu, doneta je odluka da se zabrani prodaja vozila pogonjenih benzinskim i dizel motorima, već od 2040. godine. Deset godina kasnije, neće biti legalno ni njihovo pojavljivanje na ulicama, to jest učešće u javnom saobraćaju.
Skuština Španije je donela zakon o energetskoj tranziciji koji nalaže klimatsku neutralnost do 2050. godine. „Španija, počev od danas, poseduje klimatski zakon koji na odlučan način donosi zelenu, održivu i prosperitetnu budućnost za sve,“ kazao je juče premijer ove države Pedro Sančez, komentarišući rezultate glasanja u parlamentu, u objavi na društvenoj mreži Twitter.
Klimatska neutralnost znači da bi sve generisane emisije štetnih gasova morale biti eliminisane preduzetim tehničkim aktivnostima koje bi ishodovale kontra efektom.
Centralna tačka novodonetog zakona se tiče zabrane prodaje vozila koja koriste motore s unutrašnjim sagorevanjem, i to od 2040. godine. Međutim, možda još radikalnije zvuči najava da bi od 2050. bilo zabranjeno da se konvencionalni automobili i koriste u javnom saobraćaju na drumovima te države. Dalje, najkasnije od 2023. godine, svi španski gradovi koji broje više od 50 hiljada stanovnika, biće zakonski prisiljeni da uspostave zone s ograničenim saobraćajem za automobile s ekološki katastrofalnim uticajem.
Do 2030. će 74% proizvedene struje doći iz obnovljivih izvora
Neželjene štetne emisije u Španiji bi trebalo da budu redukovane za 23% do 2030. godine, pri čemu se za osnovu uzima ono što je ostvareno 1990. Do tog trenutka bi udeo proizvedene energije iz obnovljivih izvora trebalo da poraste do 42%, dok bi taj udeo narastao do najmanje 74%, ako pričamo isključivo o proizvodnji električne energije.
Usvajanjem predmetnog klimatskog zakona se postiže harmonizacija španskih s ciljevima Evropske unije u pogledu dostizanja klimatske neutralnosti do 2050. Madrid se već obavezao prema EU u ovom smislu još u januaru 2020. godine, kada je prihvatio da snizi za 23% štetne emisije do 2030.
Ekološki aktivisti smatraju da su zakonske odredbe mlake
Od tada, međutim, klimatski ciljevi za celu Evropsku uniju postaju teže dostižni. Dok su inicijalni ciljevi EU govorili o smanjenju nivoa štetnih emisija od 40% do 2030. godine, Evropski parlamend kao i Savet država članica su sada usaglasili strožije težnje i one predviđaju smanjenje od barem 55%. Ipak, ovaj dogovor tek treba da stupi na snagu. Nemačka želi da smanji nivo sopstvenih štetnih emisija, do 2030. godine, za celih 65%, opet u poređenju s onim registrovanim tokom 1990.
Za ekološke aktivste, sve ovo što Španija radi nije dovoljno. Iz organizacije Greenpeace su kritikovali zakon kao „nedovoljan“ da bi se dostigli ciljevi proklamovani u Pariskom klimatskom sporazumu. Španska ministarka zadužena za pitanja ekologije Tereza Ribera je podelila objavu na društvenoj mreži Twitter o “nezaobilaznom zakonu koji se dalje može nadgrađivati”. Istovremeno, žena je priznala da je Španija zakasnila s donošenjem odgovarajućeg pravnog akta „za celih deset godina“.
Preporučujemo iscrpan članak o tome kada se koji proizvođač zavetovao da obustavi proizvodnju vozila pogonjenih motorima s unutrašnjim sagorevanjem.
AutoRepublika
(10072)
Koje budale … Moram poslati Musu u Spaniju po zadatku, dojma sam da Fadil se tamo samo zajebava, a tako se ne stvara država. Musa će im divaniti kako smo mi nekad skupa sa Rimljanima hodali u majicama, toliko bilo vruće, sve dok se neki djoko nije desio, naišao crni oblak, prekrio sve živo da smo iz Švedske bježali na jadransko more ne bi našli šta hrane. Poslije toga dodje i ona korona koju današnji historičari zovu Justinijanova kuga i pobi nam trećinu Evrope. Taman mi mislili sad smo odahnuli, nema više kuge, proklinjali Ford, kad ono ratovi. Abam ti… Pročitaj više »
Koliko bolesno. Ovo je čisto nametanje nečega ljudima, a da pritom to nije ni sigurno ono šta se predstavlja. Cigarete su proglašene štetnim, pa niko nije zabranio njihovu prodaju. Šta sad kao ja treba da osećam grižu savesti jer vozim auto „koji truje okolinu“ i da zbog toga ne mogu da spavam noćima. E pa, niti smatram da trujem okolinu niti ću ikada osećati grižu savesti jer vozim ono što neki zanesenjaci zovu „zagađivačem.“ Više je ekološki svesno da ako treba da baciš neko smeće to učiniš u neku kantu za smeće, jer time se direktno naružava okolina. Na kraju,… Pročitaj više »
Električni automobili su bolji efikasniji čistiji jeftiniji kada krene mas proizvodnja naši unuci će gledati na današnje automobile ka kočije sa konjima
E, Luka pa grdno si se zajebao! Niti su elektricni automobili cistiji niti su manji zagadjivaci! Zaboravio si na velike olovne baterije koje su cist otrov. Zaboravio si da bi punio te baterije treba ti struja. A struja se proizvodi od uglja i td. A uz to struje nemas dovoljno, a materijala za pravljenje baterija jos manje. Puno srece elektricaru, ja cu i dalje na dizel!
Koje olovo, Milane?
Milane, dizel je super, ali nestaje na tržištu. Dakle, vozit ćeš dizel dok se ne raspadne, a onda? Struja se npr. U Hr uopće ne proizvodi iz ugljena, za Srbiju ne znam. Imate uostalom Đerdap, a hidro energija je obnovljiva. Što se olovnih baterija tiče, ne koriste se kao trakcijske baterije još od vremena druga Tita. Treba se polako navikavat na promjene, nema nam druge. 😐
Ako Hrvatska može da proizvede el energiju iz eko izvora ne mora značiti da to mogu i druge zemlje. Hrvatska ima mora toliko a mali broj stanovnika tako da je to lako izvodljivo. Amerika npr ima toliki broj ljudi da iako bi se tako nesto moglo izvesti u doglednom periodu trebalo bi remontovati tj zamijeniti cijelu elektro mrežu. Slušao sam nedavno jednom američkog stručnjaka iz oblasti. Kaže da ako bi sad broj automobila električnih bio npr 50 posto u ukupnim i kad bi se mreža opteretila tim punjačima vrisnulo bi sve. Amerika ima ogromne zalihe cistog uglja koji toliko malo… Pročitaj više »
Mislim da sam jednom pisao nedavno o tome kako sam došao tamo u Hr, bila neka i havarija, požar, pa poslije servis, procjena i viču oni meni kako im je EU naredila da zatvore tu elektranu. Rekoh, zašto, postrojenje je skoro pa novo? Kaže, moramo, pa onda nešto blebecu o kupovini nekakvog CO2. Pa, spickali ste kamaru para od građana da ovo napravite i sad gasite? Ko će platiti novo, „eko“ postrojenje? – ne znamo, doktore. Zašto ovo nema medijima? – ne znamo ni to. Tako im EU propisuje i čije sjeme da siju, gdje da siju, sistematski i planski… Pročitaj više »
Malo sam skeptičan da ću biti i živ te daleke 2050. godine … A kada će i Srbija biti „ugljenično neutralna“, kako nam je to svojevremeno priopćio naš ban …
Može ali da sve te prečiste zelenkaste tehnologije kopaju u svojoj prečistoj Španiji na primer a ne po Srbijama i Afrikama sveta. Pa je l ovi zaista misle da baterije padaju sa neba i napajaju vazduhom..
Setite se samo kako su svojevremeno gurali dizel u Evropi. Polomili se, puna usta ekologije, iako se odmah znalo da su to uglavnom bajke za decu jer su se svesno fokusirali samo na CO2 bas dugo, a zanemarivali sve ostalo. Profit je samo bitan, a ekologija sluzi odlicno za ostvarivanje tog cilja. Nemam nista protiv da se stvarno nadje resenje koje ce da pogoduje ekologiji, ali ovo sto se danas desava je toliko licemerno da nemam reci.
2050. nece biti Spanije