Električni automobil je u poređenju s konvencionalnim jednostavnije izrade, zahteva manji obim radova na održavanju i shodno tome, potreban je laganiji upliv čoveka, to jest radne snage tokom proizvodnje i eksploatacije vozila iz tog segmenta. Kako elektromobilnost bude nadvladavala klasični koncept proizvodnje automobila, tako će oko trećine radnih mesta u Nemačkoj biti ugroženo. Pritom se misli samo na sekotre vezane za automobilsku industriju (proizvođači i komponentaši).
Komunikacija između velikih nemačkih kompanija angažovanoj u razvoju i proizvodnji automobila i komponenti je na liniji suzdržavanja od otpuštanja radne snage u sklopu ekološke tranzicije. Nemački proizvođači su i dalje ekstremno zavisni od termalnih motora i prinuđeni su da pokrenu prelazak na električni pogon, koji može dovesti do gubitka potrebe za trećinom radnim mesta u najrazvijenoj zemlji Starog kontinenta, ocenjuje germanska Asocijacija proizvođača automobila VDA.
Prevedeno na apsolutne iznose, to znači da bi od 613 hiljada radnih mesta vezanih za sklapanje vozila pokretanih dizel ili benzinskim motorima moglo biti ugašeno više od 220 hiljada. Problem produbljuju komponentaši jer je njima obično potrebno više vremena da se prilagode novonastalim okolnostima na tržištu, posebno kada su promene ovako brutalne, i po širini i po dubini.
To što neće biti toliko posla u proizvodnji elektromobila, ne znači nužno i da će svi ostati bez posla, ali mnogi i hoće jer neće biti spremni da promene prebivalište i prilagode se novim ograničenjima. Neke marke pokušavaju da preuzmu ulogu lidera, pa je tako Porsche već potvrdio da je sve učinio kako bi što više ljudi ušlo u priču o prekvalifikaciju, i osposobljavanju u sferi digitalnih aktivnosti, informacionih tehnologija i elektromobilnosti. Međutim kao što rekosmo, a i kao što je „moron“ napisao u komentarima „nije svačije po selu pevati“.
AutoRepublika
(188)