Kako instalirati kućni punjač baterija i da li je to uopšte i potrebno?
Ubrzana elektrifikacija se nestvarnim tempom širi Evropom, a mi kao odgovoran portal, dok čekamo da se ova električna groznica proširi i kod nas, shvatamo da bi neke stvari trebalo da približimo običnom čoveku. E, sad da ne bismo zvučali kao Zvonko iz poznatog domaćeg filma “ Ljubavni život Budimira Trajkovića“ koji sve zna o seksu i deli savete, a još uvek je nevin, mi danas pišemo o nečemu što možete uraditi u svojoj kući, zgradi, dvorištu i tako spremno dočekati prinovu u vidu elektromobila.
Daćemo opise pojedinih sklopova i funkcija, ali pošto ovo nije sponzorisan tekst u smislu promocije nekog proizvoda, kao što to nisu ni 999 od 1.000 tekstova na AutoRepublici, na kraju ćemo dati i objašnjenje, odnosno naše mišljenje da li nam ovo uopšte i treba…
Kao što i sam naslov kaže, tema je kućni punjač ili kako ga već svi zovu, tema je Wallbox. U prevodu može značiti i poštansko sanduče, ali naravno ovaj ima sasvim drugu namenu. Sam podatak da košta od 500 pa sve do nekoliko hiljada evra, govori da u kućnom punjaču ima nešto više od vazduha i mraka… Zašto baš mraka? Pa, upravo njegov kvalitet i mogućnosti su od ključnog značaja, da ne ostanemo u mraku jer jedna od funkcija je i zaštita instalacije od preopterećenja.
Pisali smo već da velika većina savremenih elektroautomobila poseduje ugradjen punjač, koji može biti od 2,3 kW za malenu Daciju Spring, pa sve do 22 kW za najjaču verziju Audija e-trona. A, da bi se ljudi lakše orijentisali, AC (oznaka za naizmeničnu struju) punjenje su podelili na tri nivoa. Prvi nivo ide do 3 kW(L1), drugi nivo se graniči s vrednošću 22 kW (L2), dok je treći nivo preko 22kW (L3).
Naravno, postoji i jednosmerna struja, to jest DC punjenje koje takođe ima svoje nivoe, ali zbog ubrzanog razvoja, ne možemo dati neki približan standard, već analogno AC punjenju, DC javne brze punjače klasifikujemo u tri grupe, tako što postoji ona do 96 kW, zatim do 240 kW i naposletku treća grupa koja ide preko 240 kW.
Da ne bismo sada previše odlutali, vratimo se našoj temi a to su zidni punjači iliti uređaji Wallbox. I odmah na početku možemo konstatovati da ne moraju nužno biti zidni, ali svakako nije ni pametno ni praktično da se skup komad elektronike vuče po podu, a i da se ne bismo saplitali o kablove, kao i da bismo sprečili strujni udar, najelegantnije rešenje je ipak, učvrstiti ga na zidu.
Prva bitna funkcija obuhvata nadzor potrošnje i automatske redukcije struje punjenja koja sprečava preopterećenje mreže i iskakanje glavnih osigurača… Vrlo bitna funkcija, ali pored drugih važnih, za sada još neiskorišćena u Srbiji, i tako će i ostati dok ne dodje do zamene svih brojila, takozvanim pametnim brojilima.
Jednostavno, Wallbox mora znati trenutnu potrošnju u kući, i na taj način ograničiti svoje apetite, kako ne bismo doveli u pitanje stabilnost napajanja u domaćinstvu. Svakako korisna zamena za ovu funkciju je aplikacija koja reguliše nivo povučene električne energije (Load Ballancing), gde vi sami na jednostavan način ograničavate struju punjenja.
Druga takodje važna funkcija jeste komunikacija sa samim vozilom, čime se štiti elektronika i ugrađena baterija, a znamo da su to dva najskuplja dela u novim lepotanima, pa nikako nije preporučljivo kupovati jeftine kineske zidne punjače.
Treća odlika, svakako ne manje bitna, je konektivnost (povezivost) putem wi-fi priključka, interneta ili pak 4G ili 5G mreže, radi daljinskog uvida u stanje baterije i stanje samog procesa dopune, to jest obaveštenja korisnika da je punjenje gotovo, kao i programiranja punjenja, kako bismo koristili „jeftine kilovate“ preko noći.
Četvrta bitna funkcija se može ugurati u akronim RFID ćitač ili skener kodova QR, koji služi za autorizaciju korisnika u slučaju da ste investiciju ugradnje podelili sa komšijama, a i da bi se sprečili neovlašćeno punjenje, u slučaju zajedničkih garaža, ili ako je punjač dostupan svima na nekoj javnoj parking površini, hotelu ili sličnom objektu.
Sada ćemo ukratko objasniti činjenice u vezi tehničkih zahteva, i dati neke savete kako da ovo sami odradite kod kuće, Uzećemo za primer uredjaj renomiranog proizvodjaca ABB, pod nazivom Terra.
Najsigurnije je za samo postavljanje angažovati profesionalnog električara, jer je ovo uredjaj velike snage i nepoznavanje osnovnih pravila elektroinstalacija može dovesti do požara, kako na instalacijama, tako i na samom vozilu.
Preporučuje se da po specifikaciji samog Wallboxa kupite kabl punog preseka PP/Y 5×6 mm2 za trofaznu struju, i maksimalnu snagu punjenja do 22 kW, ili ako ste te sreće da nemate trofaznu struju, kabl 3×4 mm2 za maksimalnu snagu do 7,4kw.
Ovo je mesto u tekstu gde će mnogi upućeni u elektrotehniku reći: „jao, ala ovi lupaju“, ali polako, daćemo obrazloženje na kraju. Za drugi kabl za vezu sa brojilom možemo koristiti UTP kabl, u zavisnosti od samog priključka. Samo postavljanje treba odraditi tiplovanjem u zid na pogodnu visinu i udaljenost od automobila, zbog dužine kabla.
Priključenje napojnog kabla treba obaviti na razvodnoj tabli (ili mernom satu) i treba dodati tri osigurača, da bi vašu stanicu odvojili od drugih potrošača, a jednovremeno sebe zaštitili kada nešto popravljate. Priključenje možete naravno obaviti i preko trofazne utičnice ali morate biti sigurni u njen kvalitet, jer za maksimalnu snagu moramo paziti na presek i snagu osigurača, a sve to zbog mogućeg prevelikog grejanja, tako da ovo koristite samo ako vam je predugačak ili nedostupan glavni razvod.
Sam Wallbox može biti isporučen sa kablom za punjenje ili pak sa priključkom za kabal u koji vi utaknete svoj produžni kabal koji ste dobili kad ste kupili vozilio i koji zavisi od tipa vozila koji posedujete a sad je sve više u Evropi u upotrebi standard CCS 2 .
Nećemo previše detaljisati posle priključenja treba podesiti parametre po uputstvu. U slučaju da nemate mogućnost nadzora mreže, trebalo bi ograničiti struju punjenja, i to bi bilo to. Za neke automobile postoji problem sa startovanjem odloženog punjenja u toku noći, ali su to stvari za koje se morate raspitati pre kupovine vozila, a i samog Wallboxa, pošto su to neki proizvodjači uspeli rešiti i promenom softvera.
Znači da apsolviramo: nabavkom i ugradnjom Wallboxa podižemo brzinu punjenja na čak 22 kW, odnosno u prevodu, Audi e-tron punimo za manje od 3,5 sata, dok Daciju Spring dopunjavamo za svega četiri sata. Potpuno štitimo vozilo i bateriju, a takodje i kućnu instalaciju. Pride, dobijamo informacije u realnom vremenu i racionalno koristimo energiju, struju tako možemo i prodavati ili pak omogućiti gostima hotela i apartmana prijatan odmor.
Ali, nažalost uvek ima ono ali…
Naime trgovci često prećute jedan podatak a to je da AC punjenje isključivo zavisi od mogućnosti gore pomenutog „onboard“ punjača (onog koji je ugrađen u vozilu), što znači da našu Daciju Spring možemo maksimalno puniti strujom od 6,6 kW, bez obzira što nam je Wallbox „ultra mega giga“ skup i daje 22 kW. Slede dalje modeli: VW ID.3 sa 11 kW ,kao i Tesla, a onda dolazimo do pojedinih verzija Audija sa 22 kW.
Opet, ovo je značajno brže od onog što bismo dobili običnim priključenjem u kućnu monofaznu utičnicu, to jest respektivno za Daciju 2,3 kW a za Audi 7,4 kW, odnosno bilo bi nam potrebno oko 11 do 17 sati, kako bismo došli do potpuno pune baterije, pritom bez ikakve zaštite, ali i konektivnosti, osim u modelima koji nude bežičnu povezivost kao što to čini Tesla, pa te podatke imate i u aplikaciji na svom telefonu. Sličan problem je i sa nekim dopunjivim hibridima, pa tako elektrifikovani BMW X7 nikako ne možete brzo dopuniti, na ma kako brz punjač ga priključili, jer su limiti instalacije u samom vozilu, veoma, veoma skromni.
A ako imate tu sreću da živite u Srbiji sledi još jedan hladan tuš, a to je ona čuvena angažovana snaga koju smo objašnjavali u našoj analizi punjenja električnih automobila u kućnim uslovima…
Nemojte me baš držati za reč ali naša javna preduzeća koja se bave distribucijom struje, uglavnom za monofazni priključak izdaju odobrenje do 5,75 kW, a za trofazni do 17,25 kW čime ste značajno ispod radara za maksimalnu brzinu punjenja, jer treba ostaviti neku rezervu i za kućne aparate, pa se uglavnom posle ovakve analize nameće pitanje isplativosti ulaganja od hiljadu i više evra, i svakako zbog hoda po tankoj žici opterećenja instalacije i preporučuje se ugradnja sistema sa merenjem i redukcijom opterećenja, što jeftinije wallbox uredjaje automatski diskvalifikuje.
Situacija je naravno drugačija ako imate industrijsku struju, ugovor o mernoj grupi, ili ako vaš sistem u zgradi tehnički dozvoljava ovakvu instalaciju, ali svakako mislim da smo malo demistifikovali pojam „Wallbox“.
Slično AC Wallboxu postoji i skuplji DC Wallbox, i sve više pominjani sistemi DC Powerbank Wallbox, ali o tome nekom drugom prilikom…
Dejan Živković
(9466)
Renault Twingo prima do 22 kW AC kao iznimka kod manjih auta, ali nema DC priključak niti uz doplatu.
Pa i čemu na takvom autu (gradskom)? Cijene DC punjenja odoše i nebeska…
U Hr je uglavnom bez naplate. Obzirom da u firmi imamo 6 malih električnih auta sa DC punjenjem za grad, vjeruj mi da je korisno.
Niste spomenuli solarne punjace. Ja licno mislim da je solarni punjac zabluda, trebalo bi barem 30 dana da se dopuni baterija prosecnog kapacitete.
Zavisi koliki solarni punjač. Ako misliš na onu „krpu“ preko haube, naravno da od toga nema ništa. Krov od garaže sa solarnim panelima fino daje…u zemljama gdje se skupa szruja to se isplati, ne i na balkanu sa socijalnom cijenom struje.
Solarni punjač na jednoj kući od 100tinak kvadrata bi mogao namaknuti 11 kw ali cena mislim da ide ka cifri od 10k.
Punjač je punjač, ne postoje solarni punjači. E sad, izvor energije za EV punjač može biti solarna mini ili već kakva elektrana, nuklearna ili čak druga baterija. Ne treba miješati kriške i jabuke.
Dopada mi se kako je napisano (čista „desetk“), mada deo i ne razumem – jer sam bitnim delom ipak nepismen 😊
Ja u mojoj garaži imam samo „zajedničku struju“ ( jedno el. brojilo za 35 garaža i 45 garažnih mesta ).
Koliko bi mene ( okvirno ) koštala investicija ( u smislu raznih dozvola EDB-a i ko zna čeka i na ime „hardvera“) da ja u garaži dobijem „moju struju“ i tačno kakvu ( pa da onda posle imam sve predispozicije da mogu da uopšte razmišljam da ugradim jedan Wallbox ) ?
Pa to brojilo koje već imaš može poslužiti ako je presek kabla i angažovanje snage dovoljno,ali ako nike moraš novi priključak a onda verovatno imaš problem sa Edb ,nisam siguran da li na zajedničkoj prostoriji možeš prijaviti priključak,inače koliko me sećanje služi trofazni priključak od 17,25 košta oko 1000 eura što ti se teško isplati kao pojedincu..Raspitaj se u lokalnoj Edb o uslovima pa javi,svakako će biti korisno saznati.
Verujem da presek kablova zajedničkih instalacija po zajedničkom delu cele garaže ( na šta je prikačena u moja individualna garaža u toj velikoj garaži ) „nije dovoljna“ i da bih morao da razvlačim i komplet novu instalaciju do mene …
Vjerojatno, ali to ne mora biti tako jako skupo, posebno ako ideš na 3,7 kW.
Mislim da je to mršava opcija. Ako je zajednička garaža ne verujem da su uradili instalaciju struje i predvideli da svako može da nakači wallbox od 22kw. Pre će biti da je razvučena instalacija koja podržava male alate i slične aparate koji bi bili korisni u garaži.
Ja sam pre 10 dana priključio novi sistem grejanja i za to sam razvlačio po zidovima novi napojni kabal 5×4 i osigurače da bi sve radilo kako treba. Uz to, moram da ukinem protočni bojler od 18kw i zamenim ga običnim jer sa njime imam opterećenje instalacije blizu maksimuma.
I ja se bojim da bi cela investicija bila takva da mi je to ekonomski potpuno neisplativo ( barem 100 kkm ) taman kada bi mi struja u garaži posle i bila džabe
Mene više brine cijena vozila, sve drugo već imam…
Morone, sasvim ti je dovoljno 3,7 kW, alternativno eventualno 7,4kW. Sve preko toga je bacanje para, a govorim iz iskustva. Velika većina auta ionako prima 7,4 kW max. Za punjenje velikim snagama samo javne punionice i to u nuždi, kad ti se žuri.
Hvala za prenošenje iskustva.
👍
Mislim da se previse opterecuju ljudi oko brzine punjenja baterija. Pogledajte koliko vremena vam limeni ljubimac provede u garazi, a koliko u voznji. Za 15 do 20000km godisnje. I prosecnih 60km dnevno. A autonomija ce biti bar 200km.
Jeste, ali za 2k mesečno u proseku napunim 2 rezervoara i kad mi treba automobil ne razmišljam je li bio na punjaču.
Jedna poznanica u Kotoru ima Corollu karavan hibrid (neko je ovde to predstavljao). Njoj troši oko 5.8 litara a prošle godine nismo imali gužve po gradu kao prethodnih godina. Moj traktorić u istim uslovima troši 6L dizela i ne moram ja njemu da se prilagođavam.
Ovo novo mi se svodi pod moderno ropstvo.
Em robujemo telefonima, em ćemo robovati ii automobilima.
Neka hvala.
Corolla karavan hibrid nije plug in, pa ne znam na što si pri tom mislio?
Nije plug-in, ali je ona svejedno morala da prilagod svoji neki način vožnje kako bi postigla i tih 5.8 potrošnje.
Stvar je u tome što ja verovatno ne želim da prilagođavam sebe i svoj stil vožnje automobilu. Isto tako mi nije napredak u životu ako svaki dan treba da punim plug-in da bih nešto uštedeo. Za sada ću biti jedno obično gunđalo.
Svaka čast, tako se vjerojatno nisi orilagodio ni u braku…😂😂😂 Ali šalu na stranu, razumijem te potpuno. Jedino što uskoro nećeš više imati izbora, odnosno dok polovnjaci traju, traju!
Upravo tako, a i za bateriju je zdravije punjenje sa slabijom strujom, uvjetno rečeno.
Bravo za uvodni tekst. Bravo za komentare. * Evo mojih iskustava sa punjenjem Toyote Prius plug-in (2015.god.): Vozilo je namenjeno samo za AC punjenje prvog, najmanjeg nivoa (L1 u uvodnom tekstu), pošto ima u sebi (on-board), ugrađen takav ispravljač AC/DC sa limitom svojstvenim nivou L1. Uz vozilo idu 2 kabla, 1 za kućnu utičnicu [koji u svom sastavu ima i uređaj CCID (Charging Circuit Interrupting Device) u posebnoj kutiji na kablu, za zaštitu mreže i vozila], i drugi kabl za utičnicu koja se nalazi na javnom AC punjaču. Brzina punjenja (snaga) je oko 2,2 kW. [Ova snaga je odabrana (određena)… Pročitaj više »
Prilikom svake vožnje, pogledaš koliko imaš goriva u rezervoaru. Ako je potrebno, svratiš na pumpu (sad ima goriva, na svim pumpama), i sipaš koliko želiš, ili za toliko para, koliko momentalno imaš. Može keš, može kartica.
Ja sam predvila u svojoj garaži i stavila posebnu tablu sa osiguračima odvojenu od kuće. Treba razmišljati unapred.