BMW: Poglavar proletarijata upozorava na rizike skopčane s normom Euro 7
Pred nama je do sada nezabeležena pretnja po stopu zaposlenosti u nemačkoj automobilskoj industriji. Na ovu okolnost je upozorio šef radničkog saveta unutar BMW grupe, Manfred Šoh, podižući ton u priči do mere koju smatra dovoljnom da bi se preispitali preambiciozni klimatski ciljevi, iako još uvek i nije jasno, koliko će strogi emisioni standardi budućnosti naposletku i biti.
Nesporazum, spor u vezi s novim emisionim standardom Euro 7 se približava svom vrhuncu. Nakon što su eksperti predložili znatno oštrije granične vrednosti, promoteri konvencionalnih pogonskih sklopova su se svom silom obrušili na iznete predloge. U toj tekućoj polemici je ovaj put Manfred Šoh potegao do sada najteže oružje, upozoravajući na masovan gubitak radnih mesta u slučaju da se najstrožiji ekološki standardi i usvoje.
Saglasno aktuelnim zamislima iz nove regulative, Evropska unija de facto zabranjuje korišćenje benzinskih i dizel automobila počev od 2025. godine.
“To bi nas uvelo u tamno poglavnje naše istorije, pri čemu mislim na stopu nezaposlenosti kakvu nismo imali u bliskoj prošlosti“, rekao je Šoh u intervjuu koji je sinoć u Minhenu organizovao nemački automobilski klub Mobil. Sindikalac je izrazio strah da su oni koji odlučuju u Berlinu i Briselu prilično jednostrana bića i da ih uglavnom tangira samo pitanje očuvanja prirode. Njegova bojazan je utemeljena u uticaju pooštravanja ekoloških propisa na zaposlenost, ekonomski prosperitet i individualnu mobilnost, a što su sve kategorije koje su ostale van razmatranja ovaj put.
„Upozoravam političare da se okanu jednodimenzionalnog pristupa i da prekinu da se kockaju s ekonomskim napretkom Nemačke.“
Eksperti smatraju da su zadati ciljevi ostvarivi
Prema mišljenju Šoha, ako opstane regulativa u onakvom obliku u kakvom je sada, to bi moglo značiti da se gase brojne kompanije iz snabdevačke industrije. „To bi nam napravilo haos u smislu broja radnih mesta koji bi ostao aktivan. Suočili bismo se s problemom nezaposlenosti kao nikada do sada,“ rekao je on. „Ono što sam ja doživeo u Briselu, moglo bi se podvesti samo pod jednu, doduše više puta ponovljenu reč: zabraniti, zabraniti, zabraniti,“ kritikovao je Šoh evropsku birokratiju.
Ostali eksperti ipak smatraju da bi dostizanje novih, rigidnijih emisionih standarda, u tehničkom smislu bilo izvodljivo i da su podaci s testnih merenja pokazali da bi nivoi štetnog azotnog-oksida mogli biti drastično niži od aktuelnih.
(4186)
Mnogo zla vremena dolaze.
Raspad eu u najavi.