Kineska premijum marka Hongqi, koju kontroliše koncern FAW i čije se ime prevodi kao Crvena zastava, je izašla u javnost s objavom da započinje s prodajom električnog krosovera E-HS9, i to na teritoriji Norveške. Prema inicijalnim najavama, očekuje se da novi SUV bude ponuđen i na tržištu ostalih evropskih zemalja, a pride se s razlogom nadamo i proširenju prodajne palete brenda van Kine.
Već smo pisali o samoj marki Hongqi koja postoji od 1958. godine, pa i o konkretnom krosoveru, pa predlažemo da pročitate članke koje smo u ranijem delu teksta označili na dva mesta.Bilo kako bilo, prošle godine je postalo jasno da FAW namerava da ponudi četvorotočkaše luksuzne marke i van tržišta Narodne Republike Kine, a nekoliko konepata Hongqija je bilo izloženo i na Salonu automobila u Frankfurtu. Sada stiže i zvanična objava prema kojoj Norveška postaje jedna od prvih izvoznih destinacija prestižne marke iz Kine, a Motor Gruppen stiče status ovlašćenog uvoznika. Zašto se baš Norveška pojavila kao premijerni izbor čelnika FAW-a, saznaćete ako pročitate ovu analizu.
Premijera serijske verzije novajlije je upriličena krajem prošle godine, ali se s prodajom na domaćem tržištu krenulo tek sada, to jest u nedelji za nama, gde proizvođač očekuje da će prodajom jedne jedinice inkasirati ekvivalent sume od 65.350 evra, pa sve do 93.500 evra. Ako vam se iznos učini povelikim, pre nego što otvorite članke na koje smo vas ranije uputili da se ne bismo ponavljali, ipak da podsetimo da je po kineski krosover po gabaritima, tu negde, čak i malo veći od bavarskog modela BMW X7.
Norvežanima će biti omogućen izbor neke od tri modifikacije. Osnovni i središnje pozicioniran SUV, po pitanju nivoa opremljenosti, biće konfigurisani kao sedmosedi dok će najprestižniji E-HS9 moći da transportuje svega šest osoba, ali u stilu pravih komunističkih kraljeva.
Najpristupačniji E-HS9 je onaj u paketu opreme Comfort i on nudi virtuelnu insturmentaciju, ekrane osetljive na dodir, sistem autonomnog kočenja u kritičnim situacijama i nadzor nad zbivanjima u mrtvom uglu, kabinu obloženu alkantarom i autonomno parikranje. Sledi paket Premium koji dodaje matriks farove, zaseban ekran za putnika pored vozača, ventilaciju prednjih sedišta i prikaz bitnih informacija na vetrobranskom staklu. Dođosmo i do modifikacije Exclusive koja nudi i sistem za raspoznavanje lica, digitalni unutrašnji retrovizor, sedišta s funkcijom masaže, Nappa kožu, panoramski krov i još sto čuda. Zgodno je mesto da navedemo da se u Kini ovaj SUV nudi i kao četvorosed.
Kao i na matičnom tržištu, tako i u Norveškoj, bazični krosover nudi po 218 konjskih snaga na prednjoj i zadnjoj osovini. Ukupna snaga predstavlja prost zbir, a uz bateriju kapaciteta 85 kWh, autonomija iznosi 400 kilometara po WLTP ciklusu. Modifikacije Premium i Exclusive nude isti elektromotor napred, ali drugačiji na zadnjoj osovini, zbog čega je ukupna njihova snaga dignuta na 551 ks. Kod njih je baterija zapremine 99 kWh a domet oko 450 km. Takav Kinez dojuri do stotke za 4,9 seconds. Najskuplji E-HS9 koristi sistem vazdušnog oslanjanja, pri čemu je sedam režima kretanja koliko nudi autopilot, deo standardne opreme.
Konačno dođosmo do preliminarne najave cena za bazični Hongqi E-HS9 na Norveškom tržištu. Katalog kreće od cifre 620 hiljada norveških kruna što je ekvivalent sumi od oko 58.500 evra dok najmoćnija verzija staje sumu od 780 hiljada kruna (73.600 evra). Prijem porudžbina kreće uskoro.
Sada je zanimljivo naglasiti da Mercedes EQC s deklarisanom autonomijom od 376 do 417 kilometara u Norveškoj košta od 60.100 evra, dok je cena modela Audi e-tron (domet od 436 km) na početnom nivou od oko 56.600 evra. Jasno, ne samo da treba imati na umu da su Nemci dve-tri klase ispod po gabaritima, uostalom isto kao i Tesla Model X (domet oko 500 kiloemtara) koji staje 79.400 evra, već su (s izuzetkom američkog krosovera) i na tehnološkom nivou „pitanje koliko uopšte uporedivi s kineskim rivalom“. Treba se setiti da se Daimler u potpunosti oslonio na kinesku tehnologiju razvoja baterija i na njihove dobavljače.
Druga zemlja koju će na Starom kontinentu opkoliti Hongqi E-HS9 bi mogla biti Nizozemska, a onda i ostale. Ponuda kineske marke će se dalje širiti i sa aspekta prodajne palete.
AutoRepublika
(13539)
Hong-nešto za 58.500 EUR?! I još premium… Nema nikakve šanse, osim ako ne nalijepe značku Volva ili slično. Ne treba zaboraviti da su Kinezi duuugo vremena prodavali “flagship killer-e” dok nisu izgradili imidž i prepoznatljivost brenda. A i dalje su jeftiniji od iPhone i Samsung-a.
Svasta. Da mi je videti coveka koji ce dati 70000 za ovo. Ruzno i neprovereno.
tacno tako, ali ima i drugih njihovih firmi, a ne bi ima skodilo da zaposle sposobnog dizajnera iz italije pa nek jedan kinez uci od njega, a ne ovaj sjekira dizajn.
Šalteri I unutrasnjost ko u Škodi. Drama od auta.
Da, previše liči na Škodu😂😂😂
Kad nema motora neg k…c od motora tj elektro sranje, nema kinezima ravnih, sve ostalo prave bolje od evropljana izuzev talijana😛 Inače, ta firma iz Kine ,ima ovdje V Jevropu jako razgranatu servisnu mrežu, puuuuno kuac salona, kupci su navikli na njih pa već hrle tamo😂😂😂 Kad eliminiraju taj nedostatak, kinezi će prejebat Švabe debelo,ostaje im da se sa imidžom poigraju a to neće moći nikad riješiti ali kompenzirati ga sa niskom cijenom, to uvijek mogu. Sa stanovišta materijala i kvalitete izrade, njihov proizvod nije ništa lošiji od buba, bubasvaba. Ovako, malo veći gradski auto, hhihihi, po cijeni švapskog ponosa.… Pročitaj više »
Pitaj Alstom, Simens i Kavasaki kako su prošli sa Kinezima u proizvodnji brzih vozova. Trebalo im je manje od 15 godina da kopiraju tehnologiju, koju sada proizvode znatno brže, masovnije, po značajno nižim cijenama.
Ta utakmica je već završena, samo što rezultati još nisu objavljeni…