Svet je ušao u doba visoke tehnologije, gde su automobili samovozeći i pogonjeni strujom, pa zašto onda ne bi i registarske tablice pratile moderne trendove, zar ne? Tablice se nisu preterano izmenile od kada su debitovale još krajem 19. veka, o čemu ste mogli da čitate ovde, a još uvek su izrađene od metala, često aluminijuma .
Američke savezne države Kalifornija i Arizona su odobrile korišćenje digitalnih tablica još pre dve godine, a sada im se pridružio i Mičigen. Konkretnije, političari ove države su postigli dogovor sa firmom Reviver, koja je jedina sa dozvolom da proizvodi digitalne tablice, a vest je potvrdio predsednik firme Nevil Boston.
On kaže da će takva tehnologija biti dostupna u Mičigenu početkom naredne godine, i navodi velike prednosti u poređenju sa tradicionalnim limenim tablicama. Boston navodi da je sada moguće popuniti sve zahteve preko digitalne veze, poput natpisa na tablicama, zatim godišnje pretplate i na kraju upozorenja vozačima ukoliko je vaš automobil ukraden.
Da, iako su tablice zapravo vaše, policija zadržava pravo da na njih napiše „Stolen“ (ukradeno) ukoliko vlasnik prijavi krađu vozila, a na taj način „momci u plavom“ će imati lakši posao da uhvate kriminalce. Policija može da napiše i takozvani „Amber Alert“ koji se „preko bare“ koristi u slučaju kindapovanja lica mlađih od 18 godina.
Naravno, tehnologija nikako ne može da bude jeftina. Reviver će vam je prodati za 499 američkih dolara, u šta je uključena petogodišnja garancija na baterije, ali čak i nakon „kupovine“ morate da mesečno plaćate 4.99 dolara (ili godišnje 55 najmanjih zelenih novčanica).
Kupac može da izabere i opciju boljeg kvaliteta sa posebnim grafikama, a u tom slučaju je potrebno izdvojiti 599 dolara i onda još 6,99 dolara mesečno. Spomenute brojke se odnose samo na usluge Revivera i u njih nije usključena godišnja registracija, za koju je obično potrebno izdvojiti između 75 i 135 dolara (zavisno od američke federalne jedinice i vrednosti automobila). Pored visokih troškova, mana je sigurno još jedan trošak, a to je koliko će vas dolara koštati da se digitalna tablica zameni ukoliko bude oštećena.
Trenutno je samo 4.000 osoba izabralo ovu opciju u Kaliforniji i Arizoni, ali Boston očekuje da će do kraja naredne godine preko 100.000 takvih vozila biti na ulicama. U korist mu svakako ide dodavanje Mičigena na listu, a trend bi trebalo da prate i Džordžija i Teksas pre nego šta svaka savezna država odobri digitalne tablice.
AutoRepublika
(302)