Ponovo propali planovi o renoviranju Packardove fabrike
Iako je Detroit danas samo senka nekadašnje automobilske imperije, grad i dalje krije mnoge tajne nekog zlatnog perioda, kada su najbolji automobili na svetu stizali iz američke savezne države Mičigen. Jedan od takvih proizvođača je bio i Packard. Poslovao je od 1899. do 1958. godine i dugo godina je važio za idealni premijum automobil. On nije bio moćan kao Duesenberg, pristupačan kao Lincoln i moderno dizajniran kao Cadillac, ali je pružao sve pozitivne karakteristike u jednom paketu.
Možda najzanimljiviji deo Packarda je bila njegova fabrika u Detroitu. Kada je otvorena 1911. godine, smatrala se svetskim čudom i poslovala je sve do 1958. godine. Od tada je služila kao skladište, i to sve do kasnih devedesetih godina.
Fabrika tada postaje jedna od najzanimljivijih znametnosti Detroita. Kako je bila napuštena, turisti koji su „istraživali“ tajne grada su je često posećivali, ali je vremenom postala mesto gde su se okupljali beskućnici i narkomani.
Mada bi neko pomislio da je to kraj turističkoj ponudi ovog lokaliteta, to se nije desilo. Naprotiv, takvi „gosti“ nisu smanjili popularnost star fabrike, među turistima, posebno zato što su mnogi videli ovaj kompleks kao simboličan primer šta se desilo sa samim gradom, gde je nekadašnja imperija propala na isti način na koji je Packard dočekao bankrot.
AutoRepublika je nekoliko puta pisala o ovoj lokaciji. Prvi put u januaru prošle godine kada se srušio most koji je povezivao dve zgrade, a zatim i devet meseci kasnije kada je iseljen poslednji stanar.
Packard je ponovo u američim medijima, ali ni ovaj put vesti nisu dobre. Naime, u oktobru 2013. godine, biznismen Fernando Palasuelo iz Perua je kupio fabriku za sumu od 405.000 američkih dolara. Investor je tada izjavio da, iako je zgrada jako stara i decenijama nije održavana, konstrukcija je zapravo i dalje jako čvrsta, pa bi poslužila kao idealna baza za nove apartmane ili kancelarije.
Rad je započet pre tri godine, ali je posao trajao izuzetno sporo i do današnjeg dana niti jedna od zgrada iz kompleksa nije u potpunosti renovirana. Palasuelo kaže da je naišao na problem da pronađe stanare koji bi uložili novac u projekat, a da on sam nije u situaciji da investira sopstveni novac bez ikakvih garancija da će ga uspeti povratiti.
Veliki General Motors je pokazao interesovanje za nekoliko manjih zgrada. pošto se u blizini nalazi njegova fabrika za proizvodnju električnih automobila Detroit-Hamtramck, ali su pregovori propali.
Ali Leri Emonds, jedan od glavnih ljudi Palasuelove kompanije Newmark Southfield, peva neku sasvim drugu pesmu. On kaže da njegov šef planira da izdvoji sumu od 350 miliona američkih dolara u narednih 15 godina i iako do sada planovi nisu realizovani, problema u budućnosti ne bi trebalo biti.
A na pitanje zašto biznismen iz Perua još uvek nije isplatio zaostale poreske obaveze, Emonds kaže da će to uraditi do kraja godine. Živi bili pa videli…
AutoRepublika
(520)
Nazalost, Detroit je pun ovakvih zgrada. Ova nije nista posebno osim eto zbog toga sto je nekada pripadala Packardu i zbog toga je zanimljiva nama koji pratimo auto industriju.