Toyota i dalje najvrednija svetska marka automobila
Toyota nastavlja s dominacijom na rang listi najvrednijih svetskih marki u automobilskoj industriji. Međutim, kada se u obzir uzmu vrednosti svih brendova „koji Zemljom hodaju“, Ameri su ti koji vladaju. U tom smislu, ističu se Apple, Amazon i Microsoft.
Konsultantska kompanija Interbrand sačinjava procenu vrednosti najvećih i najznačajnijih globalnih marki, a potom rezultate analize objavljuju gotovo svi svetski mediji. Tako je bilo i ove godine. Prcenjivani su brendovi iz različitih industrijskih i vanprivrednih grana, uključujući i naš omiljeni sektor, onaj za razvoj i proizvodnju automobila. Kako se vrednuje automobilska (a i druga) marka, možete da pročitate u našem autorskom tekstu, ali evo i koja reč o tome „na brzaka“ i više u „narodskom duhu“.
Brojni su kriterijumi koji opredeljuju vrednost jedne marke. To mogu biti odnosi s kupcima, odlična ili očajna finansijska pozicija kompanije ili grupacije pod kojom posluje marka i još mnogi drugi faktori. U tom smislu, ova godina je bila veoma specifična, a sve uglavnom zbog pandemije novog korona virusa.
S izuzetkom korejskog Hyundaija, sve marke su zabeležile pad vrednosti u odnosu na procenu za prošlu godinu, a iznenađenjem se nikako ne može smatrati to što Toyota nastavlja da bude broj jedan po ovom kriterijumu. Procenitelji su izneli uverenje da japanski gigant poseduje kapital vredan 51,6 milijardi američkih dolara, dok japansku marku prate nemački rivali Mercedes (8. mesto) i BMW (11. mesto). Iako je vrednost Audija pala za samo 2% (Mercedes u minusu za 3%, a BMW za 4%), ta marka zauzima tek 44. mesto na ovoj listi, ali je i kao takva ispred Volkswagena na 47. i Porschea na 55. mestu.
Poslednjeplasirani automobilski brend na listi sto najvrednijih globalnih marki (ne samo iz sveta automobila) jeste Mini na 95. mestu, odnosno na 15. mestu ako analiziramo samo ambleme proizvođača automobila. Iako Francuzi vole da se hvale svojom automobilskom industrijom, nije loše znati da ih nema među prvih sto najjačih marki, barem što se automobilizma tiče.
Uostalom, pogledajte listu i sami, a zaključke vas molimo da priložite u komentarima.
AutoRepublika
(581)
Ne znam koliko su sveži ti podaci.
Uglavnom ako već nije, a po svemu sudeći, Tesla će izdominirati.
Samo juče pušten FSD diže Teslu u nebo. Da ne govorimo o objavi napravljenog profita u Q3, novim baterijama i sl.
Ne znam da Toyota uopšte ima spremno bilo koje konkurentno vozilo za novu eru električnih i samovozećih.
Rekoh da vam ništa to ne valja.
Inače komentar je da je i NIO, koji fabrike nema, prestigao i BMW i Ferari i GM.
NIO deonice su u junu bile oko $4, danas tj u ovom momentu su preko $42.
Pa sto ne napisaste za nasu raju da je Honda recgimo na cetvrtom mestu, odmah iza Toyota, MB i BMW, da je Ford peti, nego odmah Audi VW
Evo ja cu samo copy/paste iz Zvezdanovog clanka ‘Koliko vredi jedan automobilski brend?’ – ima link u tekstu gore.
‘Iz svega navedenog, poruka ljubiteljima automobila je, što uostalom važI za sve životne (ne)zgode, sve je relativno i zavisi od ugla gledanja, a rang liste po vrednosti brendova počivaju i na mnogim subjektivnim procenama kako tržišta tako i samog procenitelja.’
Poenta: da je ova lista pravljena od strane neke evropske organizacije, svakako da bi se tu nasla i imena francuskih proizvodjaca.
Fiat nije u prvih deset?
Van konkurencije, na tronu!
Čim sam video da nije u „top ten“, znao sam da je još jedna nameštaljka …
Ne kontam ovaj Linkedin, čemu to služi i kako on zarađuje pare? Jel to ono dje ljudi ostavljaju svoje slike i spisak karijere tj poslova? I to je sadržaj stranice? Prodajem zrak, narode, navali…dje mi moron da pakuje fruskogorski zrak u flaše i da prodajemo, Hondas nek pakuje maglu…i eto nam biznisa . Za mjesec, dva smo prvi na tabeli… Zanimljivo je vidjet ove kurvanjske autofirme…sve se kurce milijardama, a onda dodju državi (čitaj narodu ) na sisu, pa dje su im onda tada te silne milijarde? Kako mozes spickat milijarde? Sav profit ide dioničarima tj lova, a sama firma… Pročitaj više »
„i onda na sisu državi“
Tačnije, preko ledja poreskih obveznika.
Zamisli svet bez kredita tj bez banaka. I eto svi su problemi reseni, imas realnu ekonomiju prema potrebama. Ne prodajes budućnost, ocekivanja, rizike