MAN otpušta 10.000 ljudi, bivšem direktoru daje dnevnu penziju od 2.000 evra
Volkswagenova ćerka firma, kompanija MAN je uzrokovala novi šokantan talas u industriji proizvodnje vozila. U javnost je dospela vest da je uprava VW grupacije donela odluku o masovnoj seči broja radnih mesta u Nemačkoj, Austriji, a onda i u ostatku sveta. Otprilike 9.500 individua će ostati bez posla u kompaniji MAN Truck & Bus.
“Uprava kompanije ima u planu da preispita osnovanost postojanja, skoro svakog drugog radnog mesta koje je popunjeno u Nemačkoj i Austriji,” navedeno je u pismu koje je pripremio neko iz radničkog sindikata koji funkcioniše unutar MAN-a. Inače, kao što je i očekivano, predstavnici radničke klase su momentalno iskazali neslaganje s planom i izneli dubinske kritike na račun načina na koji se firma vodi.
“Ko zna iz koje su magične knjige učili rukovodeći kadrovi, da bi sada dolazili na ovakve ideje” navodi se u reakciji sindikata, gde se umesto smanjenja broja radnika govori o „sprženim radnim mestima“. Razni članovi upravnog odbora su tokom prethodnih godina bezuspešno pokušavali da nađu odgovor za kriznu situaciju i obezbede dovoljnu stopu povrata uloženog kapitala. Sada će se sve te počinjene greške i promašaji rukovodstva iz prošlosti, obiti o glavu radničke klase.
Proizvođač kamiona, kog je Volkswagen nakon preuzimanja marki MAN i Scania, ugurao u kompaniju Traton, inače zaduženu za montažu teških komercijalnih vozila, je bio u krizi, čak i pre izbijanja globalne zaraze virusom Covid-19. U sklopu plana restrukturiranja, kompanija se tokom jula odrekla usluga dugogodišnjeg šefa Tratona, Andreasa Renšlera.
Sada se očekuje što skoriji početak pregovora s predstavnicima proletarijata. Pojedinosti vezane za „društveno prihvatljiv pristup“ u otpuštanju radnika bi takođe trebalo da se nađu na pregovaračkom stolu. U Nemačkoj je na snazi kolektivni ugovor prema kom su radnici zaštićeni od gubitka posla sve do 2030. godine. Upravni odbor, s druge strane, želi da osigura budućnost kompanije u svetu koji se menja neverovatnom brzinom, naveo je šef MAN-a Andreas Tostman. „Zato smo i molili zaposlene da razmotre i prihvate našu ponudu, o čemu smo inače i voljni da diskutujemo,“ rekao je pomenuti lik iz sloja uprave društva.
E sad, ovde dolazimo do bolne teme i sve kontradiktornosti savremenog sveta. Naime, bivši direktor Andrease Renšler, koji se povukao u julu, nakon što je prošle godine uspešno sproveo listiranje kompanije na berzi, je sebi obezbedio isplatu pozamašne zarade, bonusa i svih privilegija i na rok od dodatne dve godine, počev od napuštanja radnog mesta. Dakle, za njega važi pravilo: „Ostaje bez posla, ali ne i bez prihoda skoro identičnih onima koje bi imao da je u radnom odnosu“.
Bivši rukovodilac se o ovom detalju dogovorio s čelnicima cele Volkswagen grupacije, pa će tako dobiti nekoliko miliona evra. Renšler je po ovom dogovoru već naplatio oko 4,5 miliona evra za 2019. godinu, doduše uključujući i bonuse.
Tek nakon isteka pomenute dve godine, to jest tek nakon 15. jula 2022, Renšler će moći da računa na Volkswagenovu penziju. Ni to nije tako loša situacija, s obzirom na to da će lik tako dobijati 2 hiljade evra na dnevnoj osnovi, kako je izračunao ekspert Hajnc Evers za redakciju Business Insidera.
Jednovremeno, podsetimo, bez posla ostaje skoro 10 hiljada ljudi u MAN-u i još oko pet hiljada radnika, koji rade u Švedskoj, za marku Scania.
AutoRepublika
(5486)
Dovoljno je i naslov pročitati, pa da čoveku bude baš loše, jako dugo.