Prodaje se klasični avion marke Porsche
Da, dobro ste pročitali – Porsche je proizvodio i avione… Donekle. Možda ne u jednakoj meri, kao što to danas čini Honda s razvojem brzih letelica, ili ne, na način na koji je Henri Ford pokušao da od modela Trimotor napravi „Model T avionske industrije“, o čemu smo i pisali prethodne godine.
Ali, sve je započelo pre neko što je nemačka firma uopšte umešala svoje prste u ovu granu, i to tokom pedesetih godina prošlog veka, kada su male avionske kompanije shvatile da bi takozvani „bokser“ agregat s vazdušnim hlađenjem, iz modela Porsche 356, bio idealan za manje putničke avione.
Oni su naravno morali biti modifikovani po pitanju snage, a pokazali su se toliko popularnim da je i firma iz Štutgarta između 1957. i 1963. godine, imala posebno odeljenje gde je razvijala agregate za avijaciju. Nepoznato je zašto je prestala sa radom, ali se nemački gigant ponovo oprobao 1981. godine kada je otvorena kompanija nazvana Porsche Flugmotoren (PFM) ili u prevodu „Porscheovi agregati za avijaciju“.
Ovaj put su Nemci preuzeli 3,2-litarski motor iz modela 911 Carrera, i detaljno ga modifikovali instalacijom turbo punjača, kako bi pružao visoke performanse na visokim nadmorskim visinama.
Postojale su četiri verzije, a ona najmoćnija je razvijala 240 „grla“. Zahvaljujući naprednom dizajnu, Porsche je uskoro dobio dosta narudžbina, a izdvajale su se male firme poput Socate, Cessne, Colanija, Robina, Extra i Mooneya.
Za ovu priču najbitniji je model Mooney M20L, a Porsche je isporučio ukupno 41 agregat tokom 1988. i 1989. godine. Ova američka firma koja je danas u rukama investitora iz Kine, će ujedno biti najveći kupac Porscheovih motora, i postaće vlasnik polovine od oko 80 isporučenih jedinica.
U oglasu koji je osvanuo na društvenoj mreži Facebook kaže se da se avion trenutno nalazi u kanadskom gradu Edmonton i da vlasnik za njega traži oko 140.000 kanadskih dolara (oko 107.000 američkih dolara). Vlasnik je voljan prihvatiti i druge načine plaćanja u vidu razmene za zemljište, apartmane, kuće ili automobile.
Porsche se povukao iz ove industrijske grane još 1991. godine, nakon velikih finansijskih gubitaka, ali je sve do 2007. godine nastavio da nudi podršku, u vidu isporuke rezervnih delova. Tako da i oni sa dubokih džepom koji budu u stanju da kupe ovaj Mooney avion treba da znaju da će rezervne delove biti gotovo nemoguće pronaći.
Zoran Tomasović
(3725)